اخبار استارتاپی

موافقت سازمان تامین اجتماعی با بیمه کارکنان دورکار

سازمان تأمین اجتماعی اعلام کرد از این پس، بیمه‌ی کارکنان دورکار بدون نیاز به بازرسی مأمور بیمه امکان‌پذیر است.

درحالی که از زمان آغاز شیوع کرونا دولت بارها بر لزوم دورکاری کارمندان تأکید کرده است و ‌اکنون ۵۰ درصد کارمندان دولت در تهران دورکاری می کنند، سازمان تأمین اجتماعی به تازگی شرایط بیمه کارکنان دورکار را اعلام کرد. تا پیش از ابلاغ این بخشنامه، کارفرمایان در زمان بازرسی مأمور بیمه در محل کار با مشکل مواجه می‌شدند؛ چرا که طبق قانون، کارفرما موظف به رد کردن بیمه برای اشخاصی است که در محل کار حضور دارند.

بنا بر بخشنامه‌ی سازمان تأمین اجتماعی، کارگاه‌هایی که تاکنون اقدام به ارسال لیست بیمه‌ی کارکنان خود می‌کردند اما طی سال‌ جاری به‌ دلیل شیوع ویروس کرونا و با اجرای سیاست‌های دورکاری، تعطیل شده‌اند یا با نیمی از افراد خود فعالیت می‌کنند، می‌توانند بدون بازرسی بازرس بیمه همچنان اقدام به ارسال لیست بیمه کنند و دیگر نیازی به بازرسی نخواهد بود؛ البته درصورتی‌که کارفرما پیش از ابلاغ بخشنامه، حداقل یک ماه برای افراد خود بیمه پرداخت کرده‌ باشد.

بازرسان بیمه همچنین موظف شده‌اند در صورت اعلام کارفرما مبنی بر اینکه نیم یا تمامی افراد حاضر در کارگاه دورکار هستند، اسامی دورکاران را به‌عنوان بیمه‌شده‌ی تأمین اجتماعی در لیست بیمه‌شدگان قید و تأکید کند که آن‌ها دورکار بوده‌اند. به‌علاوه، حقوق و مزایای اشخاص دورکار مانند شاغلان حاضر در کارگاه خواهد بود.

کارفرمایان کارگاه‌هایی که معافیت حق بیمه‌ی سهم کارفرما تا میزان ۵ نفر کارگر دارند، مشمول قانون نمی‌شوند و بازرسی از این کارگاه‌ها ادامه خواهد داشت. اگر کارگاه در دوره‌ی دورکاری اقدام به جذب نیروی دورکار کند، کارفرما موظف است لیست آن‌ها را در سامانه‌ی سازمان تأمین اجتماعی اعلام کند تا سازمان، موافقت خود را به‌صورت غیر حضوری به اطلاع آن‌ها برساند.

بنا بر این بخشنامه، مرکز فناوری اطلاعات، آمار و محاسبات سازمان تأمین اجتماعی مکلف است ظرف مدت یک هفته پس از صدور این دستور، تمهیدات لازم را به‌ منظور طراحی و ساخت سیستم‌ مکانیزه‌ی مورد نیاز و اصلاح سیستم‌های موجود به کار گیرد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
منبع
زومیت
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *