اخبار استارتاپیاخبار حمل و نقل و لجستیکحمل و نقل و لجستیککارآفرینی و استارتاپ

مرکز نوآوری صنعت قطعه سازی خودرو افتتاح شد

مرکز نوآوری صنعت قطعه‌سازی خودرو در راستای توسعه تولیدات صنعت خودرو مبتنی بر علم و دانش بومی، افتتاح شد.

سورنا ستاری در مراسم افتتاح مرکز نوآوری خودروسازی با بیان این‌که نوآوری و توانمندی طراحی، مهم‌ترین مؤلفه برای تبدیل خودروسازی کشور به یک صنعت پویا است، ادامه داد: مرز باریک میان کارخانه‌داری و صاحب صنعت بودن، توانمندی طراحی، ماشین‌سازی، بهینه‌سازی و توسعه است. این توانمندی صرفاً با گشودن درها به روی نوآوری و استقبال از شرکت‌های دانش بنیان، خلاق و استارت اپ ها به دست می‌آید.

معاون علمی و فناوری با اشاره به تأثیرگذاری حضور شرکت‌های دانش بنیان و خلاق در حوزه خودروسازی گفت: برای تبدیل شدن خودروسازی کشور به یک صنعت پویا و رو به جلو، باید نوآوری دانش‌بنیان‌ها به این حوزه راه یابد. خوشبختانه این اتفاق مهم در این صنعت در حال تحقق است.

وی افزود: اکنون توانایی تولید بخش قابل توجهی از قطعات و نرم‌افزارهای خودرویی در شرکت‌های دانش بنیان داخلی وجود دارد و صنایع باید بازار بزرگ و بالقوه خود را در اختیار این شرکت‌ها قرار دهند تا ضمن برخورداری از یک صنعت پویا، اقتصاد نوآور و طراح، جایگزین اقتصاد وارداتچی شود.

ستاری عنوان کرد: بخش قابل توجهی از بخش‌های الکترونیکی خودرو توسط گروه‌های فناور مستقر در این مجموعه تولید می‌شود. تا کنون بیش از ۳ مدل کنترل مرکزی خودرو، واحد مرکز کنترل کیسه هوا، ده‌ها مدل از قطعات الکترونیکی خودرو و قطعات کنترل بدنه خودرو در این مرکز طراحی و تولید شده است. همچنین سیستم رادار و تشخیص مسیر خودرو از بخش‌های تحقیقاتی و فناورانه آینده این مرکز نوآوری است.

به گفته وی، این مرکز نوآوری تا کنون ۱۵ پروژه فناورانه را با دانشگاه‌های کشور به سرانجام رسانده و بیش از ۳۰۰ قطعه ایران‌ساخت شده است. این مرکز در حال حاضر فناوری ساخت این قطعات را بومی‌سازی کرده است.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، از حمایت زیرساختی برای ایجاد پلی میان نوآوری شرکت‌های دانش بنیان و خلاق با صنایع گفت و ادامه داد: از تمام شرکت‌های دانش بنیان و فعالان زیست‌بوم نوآوری خودرو برای رفع نیازهای صنعت خودرو و ورود نوآوری به این عرصه دعوت و حمایت می‌کنیم.

ستاری با تاکید بر این که ایران با برخورداری از تاریخ طولانی و فرهنگی غنی باید صاحب صنعت بومی باشد، بیان کرد: فرهنگ تکیه به مونتاژ و واردات صرف، چالش‌های بسیاری را برای صنایع به وجود آورده است اما امیدواریم با ایجاد مراکز نوآوری و هموار شدن راه ورود خلاقیت، صاحب صنعت بومی خود و صادرات آن شویم.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
منبع
مهر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *