اخبار استارتاپیاخبار حمل و نقل و لجستیکحمل و نقل و لجستیککارآفرینی و استارتاپ

مرکز نوآوری صنعت قطعه سازی خودرو افتتاح شد

مرکز نوآوری صنعت قطعه‌سازی خودرو در راستای توسعه تولیدات صنعت خودرو مبتنی بر علم و دانش بومی، افتتاح شد.

اکودی‌ام

سورنا ستاری در مراسم افتتاح مرکز نوآوری خودروسازی با بیان این‌که نوآوری و توانمندی طراحی، مهم‌ترین مؤلفه برای تبدیل خودروسازی کشور به یک صنعت پویا است، ادامه داد: مرز باریک میان کارخانه‌داری و صاحب صنعت بودن، توانمندی طراحی، ماشین‌سازی، بهینه‌سازی و توسعه است. این توانمندی صرفاً با گشودن درها به روی نوآوری و استقبال از شرکت‌های دانش بنیان، خلاق و استارت اپ ها به دست می‌آید.

معاون علمی و فناوری با اشاره به تأثیرگذاری حضور شرکت‌های دانش بنیان و خلاق در حوزه خودروسازی گفت: برای تبدیل شدن خودروسازی کشور به یک صنعت پویا و رو به جلو، باید نوآوری دانش‌بنیان‌ها به این حوزه راه یابد. خوشبختانه این اتفاق مهم در این صنعت در حال تحقق است.

وی افزود: اکنون توانایی تولید بخش قابل توجهی از قطعات و نرم‌افزارهای خودرویی در شرکت‌های دانش بنیان داخلی وجود دارد و صنایع باید بازار بزرگ و بالقوه خود را در اختیار این شرکت‌ها قرار دهند تا ضمن برخورداری از یک صنعت پویا، اقتصاد نوآور و طراح، جایگزین اقتصاد وارداتچی شود.

ستاری عنوان کرد: بخش قابل توجهی از بخش‌های الکترونیکی خودرو توسط گروه‌های فناور مستقر در این مجموعه تولید می‌شود. تا کنون بیش از ۳ مدل کنترل مرکزی خودرو، واحد مرکز کنترل کیسه هوا، ده‌ها مدل از قطعات الکترونیکی خودرو و قطعات کنترل بدنه خودرو در این مرکز طراحی و تولید شده است. همچنین سیستم رادار و تشخیص مسیر خودرو از بخش‌های تحقیقاتی و فناورانه آینده این مرکز نوآوری است.

به گفته وی، این مرکز نوآوری تا کنون ۱۵ پروژه فناورانه را با دانشگاه‌های کشور به سرانجام رسانده و بیش از ۳۰۰ قطعه ایران‌ساخت شده است. این مرکز در حال حاضر فناوری ساخت این قطعات را بومی‌سازی کرده است.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، از حمایت زیرساختی برای ایجاد پلی میان نوآوری شرکت‌های دانش بنیان و خلاق با صنایع گفت و ادامه داد: از تمام شرکت‌های دانش بنیان و فعالان زیست‌بوم نوآوری خودرو برای رفع نیازهای صنعت خودرو و ورود نوآوری به این عرصه دعوت و حمایت می‌کنیم.

ستاری با تاکید بر این که ایران با برخورداری از تاریخ طولانی و فرهنگی غنی باید صاحب صنعت بومی باشد، بیان کرد: فرهنگ تکیه به مونتاژ و واردات صرف، چالش‌های بسیاری را برای صنایع به وجود آورده است اما امیدواریم با ایجاد مراکز نوآوری و هموار شدن راه ورود خلاقیت، صاحب صنعت بومی خود و صادرات آن شویم.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
منبع
مهر
نمایش بیشتر

مهسا رستمی

کارشناسی هنر دانشگاه تهران، کارشناس تولید محتوا در اکوموتیو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا