اخبار استارتاپیاخبار صادراتصادراتکارآفرینی و استارتاپ

مذاکره ۱۳۰ شرکت کنیایی با دانش بنیان های ایرانی

طی اعزام هیات های تجاری شرکتهای دانش بنیان به کنیا و جلسات آنها با ۱۳۰ شرکت کنیایی روابط فناورانه ایران و کنیا توسعه می یابد.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در جریان سفر ۳ روزه خود به کنیا با بتی مانیا وزیر صنعت و تکنولوژی این کشور دیدار کرد. در این دیدار بر توسعه روابط دوجانبه دو کشور تاکید شد. معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در این دیدار، گفت: اقدامات فناورانه ایران از ابتدای دولت دوازدهم شتاب گرفت تا با کمک این اقدامات بتوانیم توسعه علمی کشور را رقم بزنیم. کاری که با استفاده از توان دانشی بومی و تخصص جوانانمان اجرایی شد.

ستاری ادامه داد: طی این چند سال و در دل زیست بوم فناوری و نوآوری بیش از ۶ هزار شرکت دانش بنیان و خلاق شکل گرفت که میزان فروش آنها در سال گذشته حدود ۱۲ میلیارد دلار بود. معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در ادامه بیان کرد: استارت آپ های بزرگی در کشورمان شکل گرفته اند که محصولات خود را به دیگر کشورها نیز صادر می‌کنند.

ستاری همچنین تاکید کرد: ۴۰ شرکت دانش بنیان در این سفر هیأت ایرانی را همراهی می‌کنند. این شرکت‌ها می‌توانند پل ارتباطی خوبی برای انتقال فناوری از ایران به کنیا باشند.

شکل گیری همکاری‌های دوجانبه میان شرکت‌های ایرانی و کنیایی

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به نشست میان شرکت‌های ایرانی و کنیایی، گفت: نمایندگان شرکت‌های ایرانی با ۱۳۰ شرکت کنیایی مذاکراتی داشتند و در جلسات رودر رو با یکدیگر شرکت کردند. این نشست‌ها به همکاری‌های دو جانبه ای منجر خواهد شد. معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با بیان اینکه سرمایه گذاری ایران در حوزه فناوری و پارک‌ها بسیار خوب است، تاکید کرد: در حال حاضر ۵۰ پارک فناوری در ایران ایجاد شده است. می‌توانیم تجربه این کار را در اختیار کنیا قرار دهیم.

وی با اشاره به پیشرفت‌های ایران در حوزه فناوری بیان کرد: ایران جایگاه ویژه ای در حوزه فناوری‌های نوظهور دارد مثلاً رتبه ایران در علم نانو، چهارم دنیا است. ایران سرمایه گذاری خوبی در زمینه تولید نرم افزارهای مختلف دارد. ما آماده ایم تجربیاتمان را در اختیار کشور کنیا قرار دهیم. ستاری با دعوت از مسئولان و فناوران کنیایی برای بازدید از دستاوردها و زیر ساخت‌های فناورانه ایران، گفت: باید تلاش کنیم ایران و کنیا پروژه‌ها و همکاری‌های مشترکی در حوزه انتقال فناوری و دانش با یکدیگر داشته باشند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به تحریم‌های ظالمانه کشورها در قبال ایران بیان کرد: ما با وجود همه این تحریم‌ها روند رو به رشد علمی خود را ادامه دادیم و با کمک زیست بوم فناوری و با اتکا به توان دانشمندانمان توانستیم به یکی از کشورهای برتر در حوزه فناوری در منطقه تبدیل شویم.

ضرورت تبادل دانشجو میان دو کشور

ستاری ادامه داد: ایران و کنیا می‌توانند در حوزه احداث صنعت فناور محور با هم همکاری کنند. در کشور ما توانمندی دانشی بالایی در حوزه تولید محصولات با فناوری بالا وجود دارد. آماده ایم تا این توانمندی را با کشور کنیا به اشتراک بگذاریم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تجربه ایران در زمینه اجرایی کردن اقتصاد دانش بنیان را یک نمونه موفق دانست و گفت: با کمک همین اقتصاد توانستیم مشکلات را برطرف کنیم و به نیازهای جامعه پاسخ دهیم. ستاری بیان کرد: ما در تلاشیم تا تولیدات با ارزش افزوده بالا را در صنایعمان بیشتر کنیم. محصولات حوزه آس سی تی، دارو، سلامت و درمان در اولویت ما قرار دارند.

توسعه همکاری ایران و کنیا در حوزه کشاورزی

همچنین خانم بتی مانیا وزیر صنعت و تکنولوژی کنیا نیز در این دیدار با اشاره به اینکه از برگزاری آخرین کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور سال‌های زیادی گذشته است، گفت: این کمیسیون آخرین بار در سال ۲۰۱۲ برگزار شد و این آمادگی وجود دارد که در اسرع وقت برگزاری هفتمین کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: برگزاری این کمیسیون می‌تواند زمینه ساز اقدامات متعددی بین دو کشور و تسریع ارتباطات تجاری بین شرکت‌های بازرگانی و فناور باشد. وی همچنین بیان کرد: کنیا در زمینه تولید چای شرایط خوبی دارد و آماده ایم در این زمینه همه تمهیدات لازم برای صادرات چای خود به ایران را فراهم کنیم. کنیا سبد متنوعی از میوه دارد که این حوزه نیز می‌تواند یکی از زمینه‌های همکاری دو طرفه باشد.

استفاده از ارز جایگزین در تعاملات دوجانبه

در ادامه این دیدار جعفر برمکی سفیر ایران در کنیا نیز با اشاره به اینکه ایران یک کریدور در منطقه محسوب می‌شود، گفت: ایران و کنیا می‌توانند در زمینه تولید چای و سایر میوه‌ها با همکاری کنند یعنی کنیا در این زمینه از فناوری‌های ارزش افزوده ایران بهره ببرد.

برمکی افزود: دو کشور می‌توانند در همکاری‌های دوجانبه به جای دلار و یورو ارز دیگری استفاده و ارتباطات بانکی خود را از آسیب‌های احتمالی دور کنند. اگر این اتفاق بیفتد قول می‌دهم در طول یک سال تجارت بین دو کشور دو برابر شود. به گفته سفیر ایران در کنیا مناطق آزاد کشور، یکی از بهترین فضاها برای توسعه روابط تجاری بین دو کشور است.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
منبع
بنیاد ملی نخبگان
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *