متفرقه

اعطای مجوز دانش بنیانی نوع ۳ به شرکت‌های مناطق محروم

رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌ بنیان از اعطای مجوز دانش‌ بنیانی به شرکت‌های دانش‌ بنیان مناطق محروم خبر داد و گفت: این شرکت‌ها مجوز نوع ۳ را اخذ می‌کنند.

دکتر محمدصادق خیاطیان یزدی در خصوص مجوز دانش بنیان نوع ۳ اشاره کرد و گفت: لازم بود تا در برخی از حوزه‌ها نگاه ویژه‌ای از لحاظ اعطای مجوز دانش بنیانی صورت گیرد؛ به همین منظور بر اساس مصوبه کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان، دسته دیگری از شرکت‌ها با عنوان «دانش بنیان نوع ۳» را در مرکز موسسات دانش بنیان معاونت علمی تعریف کردیم. وی افزود: در این بخش از نوع دانش بنیانی به مناطق محروم ، شرکت‌های نقش‌آفرین در حل مسائل اساسی کشور، صنایع فرهنگی و خلاق و پارک ها و مراکز رشد علم و فناوری توجه ویژه‌ای شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: زیرساخت راه‌اندازی یک کسب و کار در پایتخت با سایر استان‌ها متفاوت است از این رو درصدد برآمدیم تا معیارهای ساده‌تری برای ارزیابی و اخذ مجوز دانش بنیانی برای شرکت‌های مستقر در مناطق محروم و کم برخوردار در نظر بگیریم؛ بنابراین در برخی از شروط تائید محصول دانش بنیان برای شرکت‌های مستقر در این مناطق اغماض کردیم و دانش بنیان نوع ۳ را برای این شرکت‌ها مدنظر قرار دادیم.

به گفته خیاطیان، شرکت‌های دانش بنیان نوع ۳ با دارا بودن معیارهای ارزیابی و با تشخیص شورای تخصصی دبیرخانه کارگروه به مدت ۲ سال تائید می‌شوند.

اعطای مجوز دانش بنیانی به فعالان عرصه علوم انسانی در قالب شرکت دانش بنیان

رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان در خصوص صنایع خلاق و علوم انسانی و اعطای مجوز دانش بنیانی به این شرکت‌ها گفت: تاکنون معاونت علمی و فناوری برای علوم انسانی اقداماتی مدنظر نداشته از این‌رو نتوانستیم این مفهوم را در حوزه علوم انسانی جا بیندازیم زیرا شدیداً کار سختی است؛ به همین منظور برای استفاده از ظرفیت شرکت‌ها، محققانی که در حوزه علوم انسانی فعالیت می‌کنند نیز می‌توانند مجوز دانش‌بنیان بگیرند.

خیاطیان افزود: اندیشمندان و محققان این حوزه که صاحب ایده هستند، می‌توانند ایده های خود را در حوزه علوم انسانی مطرح کنند تا مفهوم جدیدی در دانش بنیان ایجاد شود. عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: محققانی در این حوزه فعالیت می‌کنند، می‌توانند طرح‌های خود را به معاونت علمی ارائه دهند تا طرح آن‌ها برای ارائه مجوز دانش بنیانی مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
منبع
مهر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *