مقالات تحلیلی کارآفرینیمقالات تحلیلی هوش مصنوعیهوش مصنوعی

بهترین زبان ‌های برنامه نویسی هوش مصنوعی کدام‌اند؟

امروز دیگر تردیدی وجود ندارد که هوش مصنوعی به‌زودی به بخش جدایی‌ناپذیر زندگی ما بدل خواهد شد. در این مقاله مروری بر بهترین زبان ‌های برنامه نویسی هوش مصنوعی خواهیم داشت.

هوش مصنوعی که ما امروز می‌بینیم هوش مصنوعی محدود یا هوش مصنوعی ضعیف(weak AI) خوانده می‌شود؛ این هوش مصنوعی تنها می‌تواند از عهده وظایف کوچکی چون تشخیص چهره، جست‌وجوی اینترنتی یا راندن ماشین برآید. هدف بلندمدت در حوزه هوش مصنوعی خلق هوش مصنوعی عمومی(General AI) است که قادر است همه کارهای شناختی انسان را انجام دهد.

برخی از فناوری‌های هوش مصنوعی که به‌صورت روزمره از آن‌ها استفاده می‌کنیم:

  • فیلترهای اسپم
  • فناوری‌های تبدیل گفتار به متن
  • سیری، conrtana
  • جست‌وجوی هوشمند
  • تبلیغات هوشمند شخصی‌سازی شده
  • چت‌بات‌ها

البته طبیعتاً فناوری‌های متکی به هوش مصنوعی محدود به همین چند مورد نیست. هوش مصنوعی راه‌های جدیدی پیش‌پای مسیر پیشرفت تکنولوژی قرار داده است.

با رونق هوش مصنوعی، نیاز به برنامه‌نویسان و مهندسان ماهری که به زبان ‌های برنامه‌نویسی مسلط باشند نیز افزایش فراوانی یافته است.

اگر شما به هوش مصنوعی علاقه دارید، و یا حتی دوست دارید پروژه‌های AI شخصی خود را پیش ببرید، نیاز دارید که با محبوب‌ترین و پرکاربردترین زبان ‌های برنامه‌‎نویسی هوش مصنوعی آشنا شوید. در ادامه به چند مورد از این زبان‌ها اشاره می‌کنیم

پیش از ورود به بحث اصلی باید این نکته را یادآوری کنیم که انتخاب یکی از این زبان‌ها به‌عنوان «بهترین زبان برنامه‌نویس هوش مصنوعی» دشوار است، چرا که هر یک از این زبان‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند و می‌توانند به پیشبرد پروژه‌های هوش مصنوعی کمک کنند.

پایتون(Python)

پایتون(Python)

امروز دیگر کسی نمی‌تواند جایگاه ممتاز پایتون را در جهان هوش مصنوعی انکار کند. سادگی، انعطاف‌پذیری و توسعه‌پذیری این زبان را به یکی از زبان‌های پرطرفدار و محبوب بدل ساخته است.

گیدو فن روسوم، برنامه‌نویس هلندی، در اواخر دهه 1980 به فکر توسعه زبانی افتاد که کار با آن آسان‌تر از زبان‌های پیشین باشد و برخی از محدودیت‌های آن‌ها را نداشته باشد. حاصل تلاش‌های او زبان برنامه‌نویسی پایتون بود.

 پایتون جزء زبان‌های متن‌ باز(open-source) به شمار می‌آید. به این معنا که منبع کد آن بدون دریافت هزینه در اختیار دیگران قرار می‌گیرد و همه می‌توانند در اصلاح و بهبود آن مشارکت داشته باشند.

این زبان از ایده‌آل‌ترین زبان‌ های برنامه‌نویسی هوش مصنوعی و یادگیری ماشین است. پایتون به‌خاطر نحو(Syntax) ساده و کد‌های مختصری که دارد طرفداران فراوانی دارد. این زبان از کلید‌واژه‌های خوانایی استفاده می‌کند، امکان برنامه‌نویسی شئی‌گرا را فراهم می‌کند و می‌تواند با زبان‌های دیگری مثل جاوا ادغام شود. در مقایسه با برنامه‌های دیگر، سرعت توسعه پایتون بسیار بیشتر است و این اجازه را می‌دهد که الگوریتم‌ها را بدون اجرای واقعی تست کرد.

یکی از مهم‌ترین نقاط قوت پایتون که محبوبیت آن را در میان برنامه‌نویسان، به‌ویژه در هوش مصنوعی، افزایش داده کتابخانه بزرگ استاندارد آن است. این ویژگی استفاده از پایتون را در توسعه سیستم‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین آسان‌تر ساخته است.

در حال حاضر، پایتون در همه حوزه‌های هوش مصنوعی، از داده‌کاوی تا بینایی ماشین و پردازش زبان طبیعی، به‌صورت گسترده استفاده می‌شود. کتابخانه‌های مثل تنسورفلو، کرس، پای‌تورچ و سایکیت-‌لرن از مشهورترین کتابخانه‌های پایتون هستند که در هوش مصنوعی استفاده می‌شوند.

پرولوگ(Prolog)

یکی از قدیمی‌ترین زبان ‌های برنامه‌نویسی است. این زبان برای اولین بار در اوایل دهه 1970 توسط تیمی به سرپرستی آلن کلمرار به‌وجود آمد. پرولوگ چارچوب منطقی قدرتمندی دارد که با سه عنصر، فکت‌ها، قواعد و هدف‌ها، کار می‌کند. برنامه‌نویس باید هر سه این عناصر را تعریف کند و پرولوگ با تحلیل فکت‌ها و قواعد میان آن‌ها روابطی برقرار می‌کند که به نتایج معینی می‌رسد. از آنجایی که راه‌حل‌های توسعه یافته با این برنامه به‌جای تکیه بر گزارهای از پیش موجود، بر پایه قواعد منطقی هستند، برای توسعه سیستم‌های هوش مصنوعی بسیار مناسب‌اند. معمولاً از پرولوگ برای ساختن چت‌بات‌ها، دستیارهای صوتی و رابط کاربری گرافیکی(GUI) استفاده می‌کنند.

لیسپ(Lisp)

لیسپ(Lisp)

لیسپ در سال 1958 به دست جان مک‌کارتی پدید آمد. لیسپ بسیار انعطاف‌پذیر است و می‌توان از آن در یادگیری ماشین استفاده کرد. این زبان بیشتر با سرعت prototyping و خلق پویای اشیای جدید شناخته می‌شود. با این حال لیسپ امروز چندان محبوب نیست، چرا که نحو بسیار دشواری دارد و یادگیری آن سخت است. همچنین در مقایسه با زبانی مثل پایتون، از کتابخانه‌های غنی و فراوان برخوردار نیست.

جاوا(Java)

جاوا(Java)

جاوا یکی از محبوب‌ترین زبان‌ های برنامه‌نویسی است که کتابخانه‌های متن ‌باز زیادی دارد. جاوا پلتفرم مستقلی دارد که آن را برای توسعه هوش مصنوعی مناسب می‌سازد. این زبان، زبان برنامه‌نویسی استاندارد و منعطفی است که در آن دیباگ کردن کدها راحت است، قابلیت توسعه‌پذیری بالایی دارد، توان آن را دارد که از پروژه‌های بزرگ‌ پشتیبانی کند و می‌توان در آن دادها را به‌صورت گرافیکی نشان داد.

یادگیری جاوا بسیار راحت است و فناوری ماشین مجازی (JVM) آن توسعه زبان هوش مصنوعی را در پلتفرم‌های مختلف ممکن می‌سازد. شعاری که معمولاً به طراحان این زبان نسبت می‌دهند نشان‌دهنده همین قابلیت اجرای کدها روی پلتفرم‌های گوناگون است: «Write One, Run Anywhere». در میان زبان‌ های برنامه‌نویسی جاوا بیشترین استفاده‌کننده را در جهان دارد.

جاوا نقاط قوتی دارد که استفاده ازآن به‌عنوان زبان برنامه‌نویسی هوش مصنوعی را ممکن می‌سازد. مهم‌ترین مزایای جاوا به راحتی استفاده از آن، سرعت بالای دیباگ کردن و مدیریت اتوماتیک حافظه در آن باز می‌گردد.

با این حال، این زبان هم معایب خاص خودش را دارد. برای مثال جاوا در مقایسه با زبانی مثل C++ سرعت پایین‌تری دارد. همین مسئله باعث می‌شود که توسعه پروژه‌ها در این زبان زمان‌بر باشد.

 شاید بی‌راه نباشد اگر بگوییم جاوا بلوغ و پختگی لازم را برای استفاده گسترده در برنامه‌نویسی هوش مصنوعی ندارد. اما نمی‌توان از کاربردهایی که این زبان در حال حاضر در هوش مصنوعی دارد به‌راحتی صرف‌نظر کرد.

در مجموع، مزایای جاوا بر معایبش می‌چربد و می‌توان آن را یکی از زبان‌ های برنامه‌نویسی هوش مصنوعی خوب در نظر گرفت.

C++

C++

 C++زبان برنامه‌نویسی چندمنظوره و چندپارادایمی است که در سال 1983 توسط Bjarne Stroustrup توسعه داده شده است. معمولاً C++ را با عنوان «سریع‌ترین زبان برنامه‌نویسی» نیز می‌شناسند.

از آنجایی که C++ نحو پیچیده‌ای دارد، نمی‌تواند انتخاب اول زبان برنامه‌نویسی هوش مصنوعی باشد.

از محدودیت‌های C++ داشتن کتابخانه استاندارد کوچک است. گرچه در بحث کنترل C++ کارآیی بالایی دارد، اما مدیریت کردن پروژه‌های بزرگ در این زبان بسیار سخت است و توسعه دادنش زمان زیادی از برنامه‌نویسان می‌گیرد. شاید به همین خاطر باشد که بسیاری از C++ در برنامه‌نویسی هوش مصنوعی استفاده نمی‌کنند.

یکی از مهم‌ترین کاربردهای C++ در هوش مصنوعی، استفاده از آن در گوگل کروم است. در بخش‌هایی از AI که برای بهبود موتور جست‌وجو و رتبه‌بندی استفاده می‌شود، از این زبان برنامه نویسی بهره گرفته شده است.

جمع‌بندی

هوش مصنوعی دیر یا زود همه عرصه‌های زندگی را درخواهد نوردید. کسی دوست ندارد از موج تغییرات هوش مصنوعی عقب بماند. برای این کار نیاز دارید سر از کار سیستم‌های هوش مصنوعی دربیاورید و یکی از اولین قدم‌ها در آشنایی با هوش مصنوعی یادگیری زبان‌ های برنامه‌نویسی هوش مصنوعی است.

بی‌شک چند سال آینده، جهان دیگر در وضعیتی که می‌بینیم نخواهد بود. بسیاری از مشاغل امروز بی‌‎معنا خواهد شد و مشاغل جدیدی که از فناوری‌های هوش مصنوعی استفاده می‌کنند شکل خواهد گرفت.

فرایند یادگیری زبان‌ های برنامه‌نویسی هوش مصنوعی تلخی‌ها و شیرینی‌های خاص خودش را دارد. بسته‌های آموزشی زیادی برای هر یک از زبان‌هایی که گفتیم می‌توانید بیابید. برای شروع و یافتن اطلاعات بیشتر درباره این زبان‌ها، می‌توانید از مقالات هوش مصنوعی سایت هوشیو استفاده کنید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 3 Average: 4.7]

یک نظر

  1. بین زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی که معرفی کردین من پایتون رو ترجیح میدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا