رپرتاژ

مراحل اخذ جواز تاسیس حقیقی و حقوقی

بعد از احراز شروط اولیه و عمومی حال نوبت به مراحل اخذ جواز تاسیس به صورت حقیقی و حقوقی می رسد. نکته بسیار مهم در مورد مراحل اخذ جواز تاسیس که باید بدانید این است که بر اساس نوع فعالیت شما مرجع صادر کننده جواز تاسیس متفاوت خواهد بود.

مراحل اخذ جواز تاسیس حقیقی و حقوقی

جواز تاسیس سندی است که نشان می دهد یک واحد تولیدی – اقتصادی اجازه فعالیت کسب و کار را در شرایط مشخص شده دارد. برای تشویق صاحبان مشاغل به کسب جواز تاسیس و درک اهمیت آن مزایای بسیاری از طرف دولت برای گروه های صنعتی که جواز تاسیس دارند در نظر گرفته شده است. از این رو فارغ از مسئله الزام قانونی به نظر می آید که بهتر باشد مراحل اخذ جواز تاسیس را بدانیم و برای آن اقدام کنیم.

به طور کلی یکی از اصلی ترین مدارکی که امروز برای دریافت وام بانکی برای کارخانه ها یا واحدهای تولیدی لازم است داشتن جواز تاسیس است. این جواز به خوبی نشان می دهد که این واحد تولیدی – اقتصادی در کدام نقطه کشور و با چه شرایطی مشغول به فعالیت است و بر اساس این جواز اجازه دارد چه نوع محصولاتی را تولید یا چه خدماتی را ارائه دهد. جواز تاسیس درست مانند هر اجازه نامه دولتی دیگر دارای مراحل خاص خودش است. اما در کل مراحل اخذ جواز تاسیس را می توان نسبت به سایر موارد مانند ثبت شرکت یا برند و … راحت تر دانست. در ضمن در نظر داشته باشید که یکی از مهمترین مدارک برای ثبت برند گذراندن مراحل اخذ جواز تاسیس است. چس عملا شما نمی توانید بدون داشتن این جواز کار چندانی در حوزه تولیدی – اقتصادی انجام دهید. در نظر داشته باشید که این جواز یک ساله صادر می شود و بعد از یک سال اعتبار آن به اتمام می رسد. در صورتی که از طرف صاحب کسب و کار اقدامی برای تمدید آن صورت نگیرد، جواز تاسیس خود به خود باطل و از اعتبار ساقط می شود.

در ادامه بهتر است قبل از آن که بخواهیم به مراحل اخذ جواز تاسیس بپردازیم، به چند نکته اشاره کنیم و برخی از ابهامات را برطرف کنیم.

حقیقی یا حقوقی؟

یکی از سوالاتی که ایجاد می شود این است که فرق بین جواز تاسیس حقیقی و حقوقی چیست؟ به طور کلی اگر یک واحد تولیدی – اقتصادی زیر نظر یک فرد تاسیس شود و این واحد هیچ وابستگی به برند تجاری دیگری نداشته باشد و آن فرد مسئولیت عواقب تولیدات و خدمات واحد بشود، جواز تاسیس داده شده حقیقی خواهد بود. اما اگر این واحد تولیدی – اقتصادی وابسته به یک واحد صنعتی یا تولیدی دیگر باشد و زیر نیز یک شرکت خاص باشد جواز صادر شده به صورت حقوقی خواهد بود. از نظر ظاهری هیچ تفاوتی میان جواز تاسیس حقیقی و حقوقی وجود ندارد اما از نظر مزایا به نظر می آید که جواز تاسیس حقوقی می تواند چند پله بالاتر باشد. به طور مثال برای دریافت وام های کلان بانکی ( بالغ بر ۱ میلیارد تومان ) داشتن جواز تاسیس حقوقی می تواند بسیار مطمئن تر و سریع تر عمل کند.

البته بسیاری از مزایای داشتن جواز تاسیس برای هر دو گروه حقیقی و حقوقی یکسان است. مثلا واحد های تولیدی – اقتصادی که دارای جواز تاسیس باشند می توانند از شرایط واگذاری زمین در شهرک صنعتی بهره مند شوند. معمولا برای این واگذاری شرایط های خوبی مانند امکان پرداخت تنها ۳۰ درصد وجه لازم و دریافت ۷۰ درصد وام از طریق وزارت صمت، در نظر گرفته می شود. این وام ۳۶ ماه است که در سر رسید های سه ماه یا فصلی پرداخت می شود.

بنابراین به طور کلی شما برای این که بتوانید یک واحد تولیدی – اقتصادی داشته باشید بهتر است در اولین قدم اقدام به دریافت مجوز کسب کنید. اما مراحل اخذ جواز تاسیس چیست؟

مراحل اخذ جواز تاسیس
مراحل اخذ جواز تاسیس

مراحل اخذ جواز تاسیس

به طور کلی برای گذر از مراحل اخذ جواز تاسیس باید یک سری شروط عمومی را داشته باشید. این شروط به صورت کلی در بسیاری از مراحل اداری و قانونی وجود دارد و چیز چندان عجیبی نیست. فردی که اقدام به دریافت جواز تاسیس می کند باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشد، فاقد سو پیشینه بوده و دارای مدرک پایان خدمت ( برای آقایان ) باشد. همچنین این فرد باید دارای تابعیت جمهوری اسلامی باشد و یک فرد خارجی به هیچ عنوان قادر به دریافت جواز تاسیس نیست.

اما بعد از احراز شروط اولیه و عمومی حال نوبت به مراحل اخذ جواز تاسیس به صورت حقیقی و حقوقی می رسد. نکته بسیار مهم در مورد مراحل اخذ جواز تاسیس که باید بدانید این است که بر اساس نوع فعالیت شما مرجع صادر کننده جواز تاسیس متفاوت خواهد بود. اگر حوزه فعالیت شما در زمینه تولیدات و صنایع غذایی و کشاورزی باشد باید به وزارت جهاد کشاورزی مراجعه کنید، اگر این واحد در حوزه مشاغل خانگی و کارآفرینی فعالیت خواهد کرد باید یه وزارت کار و تعاون مراجعه کرده و اگر این واحد تولیدی – اقتصادی یک واحد صنعتی به حساب بیاید ( اعم از انواع کارخانه ها ) باید به وزارت صمت مراجعه کرده و مراحل اخذ جواز تاسیس را بگذارند.

با وجود این که مراجع مختلفی برای صدور جواز تاسیس وجود دارد اما مراحل گرفتن آن تقریبا یکسان است، شما با داشتن مدارک مورد نظر از جمله مدارک هویتی و مدارک مربوط  به واحد تولیدی – اقتصادی خود ( مانند لیست محصولاتی که قرار است تولید شود یا خدماتی که قرار است ارائه شود ) می توانید اقدام به دریافت جواز تاسیس کنید.

البته شما می توانید به صورت اینترنتی از طریق سایت وزارت خانه مرجع نیز فرم درخواست کسب جواز تاسیس را ثبت کنید. معمولا این جواز ظرف مدت ۲ هفته صادر می شود.

جواز تاسیس
جواز تاسیس

پایان سخن

 به طور کلی به نظر می رسد که مراحل  و مدارک اخذ جواز تاسیس نسبت به سایر مراحل اخذ اجازه نامه های قانونی ساده تر و راحت تر باشد. البته این سادگی به منزله کم توجهی نیست. به هر حال مدارک ارائه شده که شامل مدارک هویتی و مدارک مربوط به واحد صنعتی است به طور دقیق بررسی می شود. اما با توجه به این که کشور در حال حاضر نیاز به توسعه ی این واحد های اقتصادی دارد در زمینه صدور جواز تاسیس همکاری بیشتری را از سمت نهادهای مسئول شاهد هستیم.

در نظر داشته باشید که برای دریافت این جواز باید هزینه ای را به حساب وزارت خانه مذکور واریز کنید. این مبلغ چیزی حدود ۱ و نیم میلیون تومان است.

همچنین به خاطر داشته باشید که داشتن جواز تاسیس اولین قدم شما برای گذر از سایر مراحل قانونی است. شما برای ثبت برند و داشتن پروانه کسب باید جواز تاسیس داشته باشید. جواز تاسیس اولین پیچ راه شماست.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *