اخبار استارتاپیاخبار سلامتسلامت

دومین رویداد صبانو در حوزه سلامت دیجیتال برگزار شد

سلامت دیجیتال به عنوان یک اهرم جدید در حوزه ارتقا سلامت محسوب می‌شود

مرحله نهایی دومین رویداد صبانو ۲ جمعه نهم مهرماه مصادف با اول اکتبر همزمان با روز جهانی سالمند برگزار شد. شعار امسال روز سالمند «بهره مندی عادلانه همه سنین از فناوری دیجیتال» است و این رویداد هم در حوزه “سلامت دیجیتال”  در مرکز نوآوری صبا برگزار شد.

در این دوره بیشترین تعداد تیم‌های شرکت کننده به ترتیب از استان‌های تهران، اصفهان، فارس، خراسان رضوی و ترکیب جنسی ۷۸ درصد از شرکت کنندگان مرد و ۲۲ درصد زن با میانگین تحصیلات کارشناسی بودند.

حوزه فعالیت تیم های شرکت کننده نیز، حوزه‌های مراقبت شخصی سازی شده، پیشگیری از بیماری ها، تشخیص زودهنگام بیماری ها و نظارت بر تغذیه و فعالیت بدنی و… را در بر گرفته بود.

تیم های بادی آنلایزر، پابان، داناطب، شکربان، دکتر لینک، Heal wear، آسانیسم و هوش سبز در مرحله نهایی رویداد صبانو ۲ طرح و ایده خود را به داوران ارائه دادند.

هشت داور زبده در از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صندوق بازنشتگی کشوری، هیئت مدیره بیمارستان میلاد، هیئت علمی دانشگاه تهران و گروه انفورماتیک و اکوسیستم استارتاپی کشور به داوری ۹ تیم نهایی پرداختند.

دکتر حسن تاجیک، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا (سهامدار مرکز نوآوری صبا) در حاشیه رویداد صبانو ۲ اظهار داشت: «مرکز نوآوری صبا به عنوان یک مرکز با رسالت اجتماعی پرورش ایده های نوین در حوزه زیست سالمندان و بازنشستگان می‌تواند زمینه ساز توسعه خدمات رفاهی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری شود. امروزه ارائه خدمات به سالمندان و بازنشستگان به واسطه نوع نیازها و شرایط ویژه زندگیشان نیازمند تسهیلگری و شخصی سازی بیشتر است و این مهم در گرو پیشرفت زیر ساخت‌های نوآوری و فناوری است، چراکه این قشر امکان مراجعه به مراکز متعدد برای استفاده از خدمات را نداشته و نیازمند مراقبت های گسترده هستند».

وی افزود: «مرکز نوآوری صبا در یک سال اخیر با شناسایی و جذب ایده های نوین در حوزه زیست اجتماعی و رفاهی سالمندان و بازنشستگان و تسهیلگری در توسعه ایده های مناسب در این حوزه، یاری رسان صندوق بازنشستگی کشور برای رسیدن به رسالت اجتماعی خود بوده که این روند قطعا با تجربه و زمان بیشتر، کیفیت بیشتری خواهد داشت. باتوجه به روند پیشرفت فناوری و توسعه نوآوری در کشور شاهد اتفاقات خوبی در خدمت رسانی به بازنشستگان کشوری خواهیم بود».

گزارش رویداد صبانو 2
گزارش رویداد صبانو ۲

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا در خصوص تسهیل خدمات به بازنشستگان و سالمندان اظهار داشت: «مطالبات و نیازهای ذینفعان صندوق بازنشستگی کشوری بسیار متنوع است و پوشش حداکثری این نیازها در گرو بهبود زیر ساخت های حوزه فناوری و راهکارهای منطقی و متناسب با نیاز است که بخش های متعددی را در بر می‌گیرد که باید با حمایت مشترک صندوق بازنشستگی کشوری، گروه سرمایه گذاری آتیه صبا و مرکز نوآوری صبا در دو قالب پروژه‌های حمایتی از استارت آپ‌ ها و شرکت‌های دانش بنیان مرتفع شود».

تاجیک با اشاره به پیشرفت حوزه سلامت دیجیتال در کشور نیز گفت: «با توسعه سلامت دیجیتال و امکان دسترسی سریع‌تر و با گستره بیشتری از مخاطبان و همچنین امکان مونتورینگ فرآیندها به ویژه در سنین سالمندی که از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است، برقراری ارتباط بین حوزه‌های استارت آپ های این حوزه و مرکز نوآوری، ارزش افزوده ای برای فعالیت های اجتماعی صندوق بازنشستگی کشور و هم افزایی برای حل مسائل ذینفعان خواهد بود».

سلامت دیجیتال به عنوان یک اهرم جدید در حوزه ارتقا سلامت محسوب می‌شود.

دکتر عادل دهدشتی،  مدیر عامل مرکز نوآوری صبا در حاشیه رویداد صبانو ۲ اظهار داشت: «در دومین رویداد صبانو ۲ حدود ۳۰ طرح و ایده به دبیرخانه رویداد ارسال شده بود که طی دو مرحله ارزیابی، ۹ تیم به مرحله نهایی داوری راه پیدا کردند که در مرحله نهایی دومین رویداد صبانو شاهد ارائه این ۹ تیم بودیم که با جمع بندی نتایج ارزیابی‌ها، نحوه تعامل و حمایت از این ۹ تیم اعلام خواهد شد».

وی ادامه داد: «قطعا در آینده و حتی در شرایط فعلی با توجه به شیوع بیماری کرونا، سلامت دیجیتال به عنوان یک اهرم و ابزار روزآمد در حوزه سلامت محسوب خواهد شد. استفاده از این ابزار دسترسی افراد را سریع تر و دسترسی بیشتری نسبت به ابزارهای و خدمات حوزه درمان، مراقبت و سلامت، ایجاد خواهد کرد و مطمئنا کار کردن و شخصی سازی برای افراد، گروه‌ها و اقشار مختلف در این حوزه باعث منطقی تر شدن و پر رونق شدن این بازار حتی از نظر نظر اقتصادی وخدمات اجتماعی برای جامعه می‌گردد. بررسی‌های ما نشان میدهد که لایه اول جامعه هدف ما که مستمری بگیران صندوق بازنشستگان کشوری است، با توجه به سابقه فعالیت سازمانی آنها و همچنین دسترسی‌های قبلی، شرایط دسترسی مناسبی به اینترنت و گوشی‌های هوشمند و سایر وسایل دیجیتال را داراست. اگرچه این شرایط، جای توسعه و بهبود دارد. نکته قابل توجه این است که با توجه به شعار مرکز نوآوری صبا “برای ایران ۱۴۲۵” ما تمام تلاش خود را در رابطه با مسائل و چالش‌های روز خواهیم کرد تا راه حل‌هایی را از طریق روش‌های نوآورانه، ارائه دهیم و در آینده‌ای نزدیک رویداد صبا نو (۳) را خواهیم داشت».

گفتنی است این رویداد با حمایت و مشارکت صندوق بازنشستگی کشوری، گروه سرمایه گذاری آتیه صبا، معاونت علمی ریاست جمهوری و مرکز شتابدهی نوآوری صبا برگزار شد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۱ Average: ۵]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *