رپرتاژ

قفل دیجیتال یوکا؛ روشی هوشمندانه برای افزایش امنیت ساختمان شما

اکودی‌ام

اگر قصد دارید همین روزها برای افزایش ضریب امنیت خانه یا مرکز کسبوکارتان از راهحل هوشمندانه نصب قفل دیجیتال استفاده کنید، ادامه این مطلب مخصوص شماست. در این مقاله با قفل دیجیتال و مزایای استفاده از آن آشنا خواهید شد.

قفل دیجیتال چیست؟

تا همین چندسال پیش، کمتر کسی بود که ذهنیت درستی نسبت به قفل دیجیتال و کاربرد آن در خانه یا ساختمانهای اداری داشته باشد. تمام آن‌چه همه ما از قفل دیجیتال و مزایا و کاربرد آن میدانستیم، در هتلها و قفلهای کارتی خلاصه میشد.

آن کارتهای جادویی که تنها با لمس روی قفل درب را برایمان باز میکردند، اولین برخورد کاربران ایرانی با قفل دیجیتال بودند. برخوردی که کاربران را به این فکر فرو میبرد: چقد خوب میشد اگر میتوانستیم چنین سیستم امنیتی آسان و البته هوشمند را در زندگیمان جاری کنیم!

طولی نکشید که فناوری قفل دیجیتال به زندگی روزمره کاربران راه پیدا کرد. طراحان و سازندگان قفل‌های هوشمند درب ساختمان و دستگیرههای دیجیتال هرروز معجزهای جدید خلق میکردند. آنها با آسانتر کردن کار با فناوری گجتهای امنیتی دیجیتال و استفاده از اینترنت اشیا، کاری کردند که استفاده از قفل دیجیتال بهسرعت در سرتاسر جهان فراگیر شد.

حالا قفلهای دیجیتال به عضوی جداییناپذیر از زندگی روزمره تبدیل شدهاند. امروزه مدلهای مختلف دستگیره دیجیتال در بازار موجود هستند و گزینههای امنیتی اضافی مانند استفاده از حسگرهای بیومتریک برای دسترسی به درب، آنها را به محبوبترین ابزار امنیتی تبدیل کردهاند.

استفاده از قفل دیجیتال چه مزایایی دارد؟

هیچ ابزاری بهاندازه قفل هوشمند نمیتواند امنیت خانه شما را تامین کند. البته یادتان باشد که وقتی از امنیت صحبت میکنیم، منظورمان بیشتر از هرچیزی، امنیت درب ورودی است.

در ادامه با مزایای استفاده از قفل دیجیتال درب بیشتر آشنا خواهید شد:

امنیت درب ورودی

همانطور که قبلا هم گفتیم، اولین و مهمترین مزیت استفاده از قفل دیجیتال، امنیت بالای آن است. بااستفاده از قفل دیجیتال، درواقع درب ورودی خود را به سدی غیرقابل نفوذ در برابر سارقین تبدیل خواهید کرد.

قفلهای دیجیتال روزبهروز از پروتکلهای قویتری برای حفاظت از درب استفاده میکنند و تقریبا میتوان بااطمینان گفت که الگوریتمهای ضدهک قفل دیجیتال، امکان هک توسط سارقین را هم به صفر یا نزدیک صفر میرساند.

امکان نظارت از راه دور بر قفل دیجیتال

بااستفاده از قفل دیجیتال این امکان را خواهید داشت که حتی از راه دور هم بر قفل و امنیت آن نظارت کامل داشته باشید. این قابلیت در اکثر قفلهای هوشمند وجود دارد و توسط اپلیکیشن مخصوص در گوشی همراه هوشمند پشتیبانی میشود.

به لطف اینترنت اشیا و با کمک شبکهای امن، شما به دستگیره دیجیتال خانه متصل خواهید بود و گزارش لحظهبه لحظه ورود و خروج را روی گوشی همراه دریافت خواهید کرد.

اتصال به گوشی همراه به شما قدرت میدهد که تمام تنظیماتی که نیاز دارید و مطلوبتان است را روی قفل اعمال کنید.

با استفاده از قابلیت اتصال قفل دیجیتال یوکا به گوشی همراه قادر خواهید شد حتی زمانی که در خانه نیستید هم حواستان به درب باشد.

قفل دیجیتال درست مانند نگهبانی ۲۴ ساعته برای شما عمل میکند و به شما کمک میکند تا از هر مسئله امنیتی احتمالی باخبر شید تا بتوانید اقدامات لازم را انجام دهید.

از آنجایی که هر کاربر، شناسه مخصوص بهخود را دارد، شما بهسادگی باخبر خواهید شد که چه کسانی در چه ساعتی وارد خانه شدند و بهاینترتیب همیشه حواستان به درب خواهد بود.

این قابلیت مخصوصا برای والدین شاغل که کودکانشان در ساعاتی از روز تنها در خانه هستند، یا کسانی که درمیان اعضای خانواده خود سالمندان مبتلا به آلزایمر دارند بسیار کاربردی است.

قفل دیجیتال یوکا

هشدار حریق و ضربه در قفل دیجیتال

بله! حتی قفل دیجیتال این توانایی را دارد که بااستفاده از سنسور حرارت خود، از بالا رفتن دمای محیط و افزایش احتمال خطر حریق مطلع شود و به کاربران هشدار دهد تا اقدامات لازم را انجام دهند.

این سنسور کاربردی به شما کمک میکند تا هرنوع خطر حریق را به صفر برسانید یا قبل از آنکه آتشسوزی گسترده شود، بتوانید با مرکز آتشنشانی تماس بگیرید و آن را محدود کنید.

یکی دیگر از سنسورهای تعبیه شده در قفل دیجیتال، که بسیاری از مدلها از آن پشتیبانی میکنند، سنسور ضربه است.

درواقع همه ما میدانیم که بسیاری از سارقین تلاش میکنند با استفاده از دیلم، قفل را بشکنند و وارد خانه شوند. اما قفل دیجیتال با دریافت اولین ضربه به شما هشدار خواهد داد که کسی قصد دارد که با زور وارد خانه شود.

این قابلیت کاربردی به شما امکان می‌‌دهد تا قبل از هر خطری، از وضعیت امنیت خانه و محیط بیرونی آن باخبر شوید و اگر لازم است به کسی خبر دهید تا وضعیت را چک و کنترل کند.

همچنین درصورت وارد کردن ضربه به قفل توسط افراد بیگانه یا تلاش افراد برای وارد کردن رمز (معمولا بعد از ۵ دفعه ثبت اشتباه رمز) قفل از کار میافتد و به کاربر اعلام میکند که اشخاصی قصد ورود تهاجمی به منزل یا مکان مورد حفاظت شما را دارند.

امکان قفل کودک در قفل دیجیتال

اگر کودکی در خانه دارید یا بیماران مبتلا به آلزایمر با شما زندگی میکنند، نیاز خواهید داشت که مطمئن شوید کسی بهراحتی نخواهد توانست که از داخل خانه درب را باز کند.

قفل کودک این امکان را در اختیار شما قرار میدهد که درصورت تلاش افراد برای باز کردن درب از داخل خانه، مطلع شوید و جلوی خروج کودک یا سالمند را بگیرید.

قفل خودکار 

آیا شما هم درگیر وسواس قفل کردن درب هستید و باید چندبار چک کنید که درب را قفل کردهاید یا نه؟ وقت آن رسیده است که با این وسواس خداحافظی کنید!

فقط چندثانیه طول میکشد تا قفل دیجیتال به شما هشدار دهد که درب باز است. کافیست چندثانیه درب را رها کنید و آن را نبندید تا قفل هوشمند درب ساختمان، بهجای شما به یاد بیاورد که چیزی را فراموش کردهاید! بستن درب و قفل کردن آن!

هنوز تمام نشده است! قابلیت دیگر این گجت الکترونیک کاربردی، قفل خودکار است. یعنی هربار که شما از منزل خارج میشوید، درب خودبهخود قفل خواهد شد. به همین سادگی! دیگر نیازی ندارید که نگرانی بابت باز ماندن درب داشته باشید و خیالتان راحت خود بود که همیشه درب پشت سر شما بسته و قفل میشود.

دسترسی متنوع و امن قفل هوشمند

یکی از عوامل تعیین کننده امنیت قفلهای دیجیتال روشهای دسترسی به آن است. قفلهای دیجیتال به تناسب مدل و بودجهای که برای خرید آنها درنظر میگیرید، طیف متنوعی از انواع دسترسی را در اختیار شما قرار خواهند داد.

این انواع دسترسی علاوهبر بهبود تجربه کاربری، به شما امکان میدهند که امنیت خانههای خود را به حداکثر ممکن برسانید. استفاده از سیستمهای پیشرفتهای مانند سنسورهای بیومتریک، امکان ورود افراد غریبه را به صفر میرسانند و علاوهبرآن ورود به خانه را برای شما بسیار آسان خواهند ساخت.

شناسههای بیومتریک، ویژگیهایی خاص از بدن ما هستند که منحصربهفردند و نظیری ندارند. همه ما این شناسهها را میشناسیم (یا حداقل یکی از آنها را).

 اثرانگشت، اثر کف دست، عنبیه و صورت از شناسههای بیومتریکی هستند که توسط اسکنرهای پیشرفته قفل دیجیتال یوکا در قفل دیجیتال تعریف شده و بعدا شناسایی میشوند.

استفاده از این سنسورها به شما امکان میدهد که باز کردن درب را صرفا به خودتان و کاربران مجاز منحصر کنید و احتمال ورود دیگران را به صفر برسانید.

رمز دو مرحلهای در قفل هوشمند

همیشه زمانی که مجبوریم برای مدتی طولانی دور از خانه بمانیم، نگرانیمان بابت امنیت آنجا یا ورود افراد بیگانه افزایش پیدا میکند. طراحان و تولیدکنندگان سیستم قفلهای الکترونیک برای این موقعیتها هم تدبیری اندیشیدهاند.

قفل دومرحلهای این امکان را به شما بهعنوان کاربر میدهد که امنیت را دوبرابر کنید و احتمال سرقت را کاهش دهید. با فعال کردن این سیستم میتوانید از دو گزینه ناهمسان برای باز کردن درب منزلتان استفاده کنید.

مثلا میتوانید این امکان را فراهم کنید که قفل درب منزلتان با استفاده از رمز و سپس با اثرانگشت باز شود. بهاینترتیب خیالتان بابت امنیت راحت خواهد بود. دسترسی ترکیبی احتمال اینکه کسی با حدس رمز یا هک آن وارد منزلتان شود را بهصفر میرساند؛ چون حتی اگر موفق به باز کردن رمز شد، مجبور است با مرحله بعدی که ممکن است ارائه اثرانگشت باشد روبهرو شود.

 اگر قصد خرید قفل دیجیتال را دارید، لازم است سری به این مطلب بزنید:  جامع ترین راهنمای خرید قفل و دستگیره های هوشمند 

آیا قفل دیجیتال ارزش هزینه دارد؟

نوآوران هوشمند یوکا

شاید در نگاه اول به این فکر کنید که قفلهای الکترونیک بیشتر از آنچه به نظر میرسد هزینهبر هستند و خرید آنها صرفا بار اضافی روی دوشتان خواهد گذاشت. اما با گذشت زمان و افزایش آرامش خیال، متوجه خواهید شد که بخش عظیمی از این هزینهها بهخاطر تامین بار روانی شما، بهسادگی به شما بازخواهد گشت.

از طرفی، شما میتوانید یک بار برای همیشه این هزینه را بپردازید، چون معمولا قفلهای دیجیتال عمر مناسبی دارند و دیگر نیاز نخواهید داشت که آن را تعمیر یا تعویض کنید.

قفل دیجیتال بهسادگی قابل نصب است و حتی اگر مستاجر باشید، میتوانید آن را با خودتان به هر خانهای که اجاره میکنید ببرید.

درمجموع باید یادتان بماند که حرکت در مسیر تکنولوژی، راه برگشت ندارد. همه ما در این مسیر در حرکت هستیم و دیر یا زود، مجبور خواهیم شد که به استفاده از این گجتهای کاربردی رو بیاوریم و هرچقدر که زودتر برای افزایش آسایش و راحتیمان هزینه کنیم، سود بیشتری کردهایم.

به همین دلیل، بهنظر میرسد که خرید قفل دیجیتال، نهتنها هزینهای اضافی نیست، بلکه یکی از ضروریات زندگی محسوب میشود و انتخاب منطقی و معقولی خواهد بود.

هنوز قانع نشدید و برای خرید قفل دیجیتال مردد هستید؟ با کارشناسان متخصص هوشمندسازی ما در نوآوران هوشمند یوکا تماس بگیرید (۰۲۱۴۷۲۲۳)  تا هر سوال و ابهامی که داشتید را با آنها درمیان بگذارید. کارشناسان ما به شما کمک میکنند تا بهترین تصمیم ممکن را درزمینه خرید قفل دیجیتال بگیرید

 

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۴ Average: ۵]
نمایش بیشتر

مهسا رستمی

کارشناسی هنر دانشگاه تهران، کارشناس تولید محتوا در اکوموتیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا