اخبار استارتاپیاینوتکس 2022

اختتامیه رقابت علمی کنز در نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۲ برگزار می شود

با هدف معرفی و آشنایی با دستاوردهای علمی و فناوری جهان اسلام

مرحله نهایی دومین دوره رقابت علمی کنز در روز جمعه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ همزمان با نمایشگاه اینوتکس در پارک فناوری پردیس برگزار خواهد شد.

به گزارش ستاد خبری نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۲، استفاده از علم و فناوری به‌منظور برطرف کردن نیاز جامعه، همواره یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های جوامع بشری بوده است. رقابت علمی کنز(KANS: Knowledge Application and Notion for Society) با هدف ارائه راه حل‌های مبتنی بر علم و فناوری برای مسائل پیش روی جوامع بشری و رقابت بین آن‌ها توسط بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) ایجاد گردیده است. درون مایه‌ی اصلی رقابت علمی کنز، جستجوی بهترین راهکارهای علمی به منظور حل مسائلی است که جهان اسلام در آن با مشکل روبرو است و می‌توان از طریق تبادل ایده‌های علمی و فناورانه میان دانشمندان جوان جهان اسلام که دارای انگیزه و توانایی کافی می‌باشند گامی در جهت حل این مسائل برداشت.

در این رقابت علمی دانشمندان، محققان، مبتکران، دانشجویان و اساتید زیر ۴۵ سال جهان اسلام تشویق می‌شوند که ایده‌ها و دستاوردهای علمی و فناوری خود را در قالب یک فایل ویدیویی ۳ تا ۵ دقیقه ای ارائه دهند.

مرحله نهایی دومین دوره رقابت علمی کنز در روز جمعه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ همزمان با نمایشگاه اینوتکس و در سالن پویش دارو در پارک فناوری پردیس برگزار خواهد شد. در مرحله نهایی، راه‌ یافتگان در جمع داوران، حضار در سالن و بینندگان تلویزیونی و مجازی رویداد به ارائه طرح خود و رقابت با هم خواهند پرداخت. برگزیدگان نهایی نیز در اختتامیه (همان روز) معرفی و تقدیر می‌شوند.

در این دوره از رقابت کنز ۶۵۸ اثر (سلامت و فناوری پزشکی ۲۳۲ اثر، آب، محیط زیست و انرژی ۲۲۹ اثر، معدن و صنایع معدنی ۳۱ اثر، اقتصاد، بانکداری و تامین مالی ۴۷ اثر، فناوری اطلاعات و ارتباطات ۷۷ اثر و حمل و نقل ۴۲ اثر) از ۲۵ کشور جهان (ایران، بنگلادش، مصر، هند، اندونزی، عراق، اردن، قزاقستان، کنیا، قرقیزستان، مالزی، مالی، نیجریه، عمان، پاکستان، فلسطین، روسیه، سریلانکا، سوریه، تونس، ترکیه، ترکمنستان، ازبکستان، ویتنام و یمن) به دبیرخانه رقابت علمی کنز ارسال شد که در نهایت پس از غربال گری و ارزیابی آثار، ۲۰ اثر به مرحله پایانی رقابت که در اختتامیه این رقابت و همزمان با نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری (اینوتکس) در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ بهترین آثار با دریافت نشان کنز تقدیر خواهند شد.

همچنین طرح های راه یافته به مرحله پایانی و نیز سایر شرکت کنندگان در این رقابت در روزهای برگزاری نمایشگاه اینوتکس (۲۰ تا ۲۳ اردیبهشت ماه سال جاری) از تسهیلاتی که بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) در پاویون خود در نمایشگاه اینوتکس ارائه خواهد داد می توانند برای معرفی طرح های خود و نیز ارتباط با سایر فعالان زیست بوم نظیر شتاب دهنده ها، سرمایه گذاران و … بهره مند شوند.

در سایر روزهای برگزاری نمایشگاه اینوتکس، پاویون بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) در نمایشگاه با تمرکز بر رقابت علمی کنز فعالیت خواهد کرد و برگزاری رویدادهای مختلف اعم از کافه علم، نشست های تجاری و … و نیز ارائه طرح های برتر به مخاطبان در روزهای ۲۰ تا ۲۳ اردیبهشت در پاویون بنیاد صورت می گیرد.

گفتنی است رقابت علمی کنز که توسط بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) برگزار می‌شود، رقابتی است که در آن دانشجویان، مخترعان، پژوهشگران و اساتید جوان زیر ۴۵ سال جهان اسلام دستاوردهای علمی و فناوری خود را به دبیرخانه رقابت ارسال می‌کنند و پس از داوری آثار، از برگزیدگان تقدیر می‌شود. درون مایه اصلی رقابت علمی کنز، جستجوی بهترین راهکارهای علمی و فناوری به منظور حل مسائلی است که جهان اسلام در آن با مشکل روبرو است و می‌توان از طریق تبادل ایده‌ میان نخبگان جوان جهان اسلام که دارای انگیزه و توانایی کافی هستند، گامی در جهت حل این مسائل برداشت.

اولین دوره این رقابت در پنج حوزه با دریافت ۵۹۰ اثر از ۱۵ کشور برگزار و دومین دوره این رقابت نیز در سال ۱۴۰۰ و در حوزه‌های شش گانه معدن و صنایع معدنی؛ اقتصاد، بانکداری و تامین مالی؛ آب، محیط زیست و انرژی؛ سلامت و فناوری پزشکی؛ فناوری اطلاعات و ارتباطات و حمل و نقل (پیوست)، برگزار شد.

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به درگاه این رقابت به آدرس kans.mstfdn.org و صفحه اینستاگرام رقابت کنز با آی دی www.instagram.com/kans_competition مراجعه نمایند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۲ Average: ۳]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *