اخبار استارتاپی

نگاهی به وضعیت کاربران در شبکه های اجتماعی از دریچه نوین هاب

نوین هاب یک پلتفرم جامع و کامل برای مدیریت شبکه های اجتماعی در ایران است. هدف نوین هاب ارائه امکاناتی برای ساده تر کردن استفاده از شبکه های اجتماعی برای کسب و کارها و کاربران است. طبق گزارش سوت هوییت در سال2022 تعداد کاربران اینترنت در سراسر جهان 4میلیارد و 950 میلیون نفر بوده است.

بیشتر مردم جهان برای پیدا کردن اطلاعات، در ارتباط بودن با خانواده و دوستان، در جریان اخبار و حوادث بودن، تماشای فیلم و برنامه تلوزیونی و جستجوی انجام دادن یک کار از اینترنت استفاده می کنند.

گوگل، یوتیوب، فیس بوک، ویکی پدیا و آمازون سایت هایی هستند که در کل دنیا بیشترین بازدید را دارند. در سال گذشته، محتواهای ویدئویی محبوب ترین دسته از محتواها در میان کاربران بوده است به طوری که حدود 9/91 درصد از افراد 16تا 64ساله، در هفته حداقل یک ویدئو را به صورت آنلاین تماشا کرده اند. در این بین 40/51 درصد از این افراد در طول هفته حداقل یک موزیک ویدئو دیده اند و ویدئو های کمدی ، میم و وایرال شده از دیگر محتواهای پر طرفدار بوده اند.

رسانه های اجتماعی مورد علاقه کاربران جهان به ترتیب، واتساپ، اینستاگرام، فیس بوک، تیک تاک، توییتر، تلگرام، پینترست و دیسکورد هستند. آیا میدانستید تعداد کاربران شبکه های اجتماعی از ژانویه 2021 تا ژانویه 2022 تقریبا 10 درصد رشد داشته؟ درحالی که این رقم در سال قبل یعنی از ژانویه 2020 تا ژانویه 2021 تقریبا 13 درصد بوده است.

تعداد کاربران هر رسانه اجتماعی در اینستا 1میلیارد و478میلیون نفر ، در فیس بوک 2میلیارد و910میلیون، یوتیوب 2میلیارد و 562 میلیون، واتساپ 2میلیارد، تیک تاک 1 میلیارد، لینکدین 830 میلیون، تویتتر 436 میلیون ، تلگرام 550 میلیون، پینترست 444میلیون بوده است.

کاربران در اوقات فراغت خود، دنبال کردن اخبار، ارتباط با دوستان و خانواده و پیدا کردن محتوای جدید شبکه از شبکه های اجتماعی ترجیح میدهند. فیس بوک، لیندکین، تیک تاک، اینستاگرام، یوتیوب، اسنپ چت و توییتر از محبوب ترین شبکه های اجتماعی برای کسب و کارهاست.

افراد در شبکه های اجتماعی بیشتر اکانت های دوستان و آشنایان، بازیگران، پیج های سرگرم کننده، خواننده ها، اینفلوئنسرها و برنامه هایی که قصد خرید دارند و… دنبال می کنند. برزیل ، فیلیپین ، نیجریه و اندونزی کشورهایی هستند که علاقه بیشتری به دنبال کردن اینفلوئنسر ها دارند.

داده های جهانی هرشبکه اجتماعی نیز به این صورت است :

  • فیس بوک: تعداد کاربران فعال به 2میلیارد و 910 میلیون در ماه میرسد.8/58 درصد کاربران اینترنت شبکه هوشمند
  • هستند. 5/98 درصد از کاربران با تلفن هوشمند از فیس بوک استفاده می کنند.

  • یوتیوب: تعداد کاربران فعال به 2میلیارد و 56میلیون در ماه می رسد. 7/51 درصد از کاربران اینترنت از یوتیوب استفاده می کنند.
  • T_series (استودیو فیلم و موسیقی در هندوستان ) ، set india (یک شبکه سرگرمی هندی) ، pewdieple و mrbeast  ( یوتیوبر هایی که در مورد موضوعات مختلف محتوا تولید می کنند) از پرمخاطب ترین کانال ها در یوتیوب هستند.

  • اینستاگرام : تعداد کاربران فعال ماهانه به یک میلیارد و 476 می رسد. 8/29 درصد از کاربران اینترنت، عضو اینستاگرام هستند. هشتگ های love ، instagood  ، art ،fashion  و photooftheday پر استفاده ترین هشتگ ها در دنیا است. اکانت های کریستیانو رونالدو ، کایلی جنر  ، لیونل مسی، سلنا گومز و راک  پرفالوئر ترین اکانت های اینستاگرام هستند.

  • لینکدین: تعداد کاربران فعال ماهانه به 830 میلیون نفر رسیده است. 6/16درصد کاربران اینترنت، عضو لینکدین هستند. نرخ بازدید تبلیغات لینکدین در هلند با 5/69 ، ایالات متحده امریکا 1/69 ، امارات 69 درصد ، ایرلند 66 درصد و استرالیا 65 درصد است ؛ این 5 کشور در صدر جدول بازدید تبلیغات نیز هستند.
  • آمازون، گوگل، لینکدین،کنفرانس های ted و forbes  پر فالوئرترین صفحات کسب و کاری در لینکدین هستند.

  • توییتر : تعداد کاربران فعال ماهانه 436 میلیون نفر است. 4/5 درصد از مردم دنیا عضو توییتر هستند. سنگاپور ، ژاپن، عربستان سعودی ، ایرلند و انگلستان کشورهایی هستند که بیشتر از توییتر استفاده می کنند. پرفالوئرترین اکانت ها در توییتر از رتبه اول تا سوم برای باراک اوباما ، جاستین بیبر و کیتی پری است.

  • واتساپ: تعداد کاربران فعال ماهانه اش به 2میلیارد نفر رسیده است. تقریبا 25درصد مردم کره زمین به صورت ماهانه در واتساپ فعالیت می کنند. بیش از 32 درصد از جمعیت بالای 13 سال جهان ، از واتساپ استفاده می کنند. هند، اندونزی ، برزیل ، مکزیک و آرژانتین کشورهایی هستند که بیشتر از بقیه کشور ها به این پیام رسان علاقه دارند.

  • تلگرام: 55میلیون نفر کاربر فعال در ماه دارد. تقریبا 9/6 درصد از مرم جهان به صورت ماهانه در تلگرام فعالیت میکنن. بیشتر از 9 درصد جمعیت بالای 16سال جهان ، از تلگرام استفاده می کنند.

ارسال رایگان، کدتخفیف، امکان مرجوع کردن کالا ، مطالعه نقد خریداران قبلی، فرایند تسویه حساب آنلاین، سریع و قابل اعتماد از شرایطی هستند که کاربران  اینترنتی را ترغیب میکند تا به صورت آنلاین خرید کنند. رتبه بندی محصولات خریداری شده توسط کاربران اینترنتی نیز به ترتیب، وسایل الکترونیکی ، پوشاک ،مبلمان، سرگرمی، لوازم شخصی و غذا میباشد.

و اما این کاربران چگونه خدمات و کالای مدنظر خود را پیدا می کنند؟ با استفاده از موتور جستجو ، تبلیغات تلوزیونی، توصیه های خانواده و دوستان ،تبلیغات در شبکه های اجتماعی و تبلیغات در اپ موبایل کالای مورد نظر را یافت می کنند.

وضعیت کاربران ایرانی در شبکه های اجتماعی

 گزارش dafare portal :  بر اساس این گزارش که در 16 فوریه سال 2022(بهمن 1400 ( منتشر شده، اطلاعات کاربران اینترنت  و شبکه های اجتماعی در ایران به شرح زیر است: در ژانویه 2022 )دی 1400 ( تعداد کاربران اینترنت در ایران 71.94 میلیون نفر بوده و این درحالیست که جمعیت ایران 85.52 میلیون نفر بوده است. تا تاریخ ژانویه 2022 )دی 1400 (، در مجموع بیش از 55 % ایرانی ها در شبکه های اجتماعی فعالیت داشتند.

محبوب ترین رسانه های اجتماعی در ایران اینستاگرام با جمعیتی معادل 48 میلیون ایرانی، محبوب ترین شبکه اجتماعی بین ایرانی ها است. در بین پیام رسان ها ، واتساپ با بیشترین تعداد کاربر ایرانی،جز محبوب ترین ها در بین ایرانیان است.

 ایده طرح صیانت از چه سالی مطرح شد؟

در طول سالهای گذشته بارها ایده اعمال نظارت بیشتر روی اینترنت، مطرح بود. از سال 1397 طرح ساماندهی فضای مجازی در مجلس شورای اسلامی کلید زده شد. این طرح تا به امروز چندین بار ویرایش شده و هنوز هم در دست بررسی و ویرایش است.

بیکاری ، پس رفت، تبعات اجتماعی ، کاهش دسترسی به دانش ، افزایش مهاجرت از تاثیرات مخرب طرح صیانت است.

11 میلیون ایرانی از طریق شبکه های اجتماعی به درآمدزایی رسیده اند. اینستاگرام بسیاری از هزینه ها را کاهش داده یا حذف کرده است مانند اجاره مغازه و فروشگاه، هزینه های استهلاکی، سرمایه گذاری های اولیه و … .

طبق آمار مرکز پژوهشی بتا 1میلیون و هفتصد هزار کسب و کار در اینستاگرام فعالیت دارند. دویست هزار کسب و کار بزرگ پانصد هزار کسب و کار بومی و استانی این صفحات در اینستاگرام منبع درآمد یک یا چند نفر هستند. در حقیقت درآمد 9 میلیون نفر به صورت مستقیم به اینستاگرام وابسته است.

تعداد سفارشات ثبت شده در اینستاگرام روزانه  بین 310 هزار تا 470 هزار می رسد. اندازه بازار خرید و فروش محصول در اینستاگرام 18هزار میلیارد تا 32 هزار میلیارد تومان می باشد.

داده های نوین هاب

دراین یک سال گذشته تعداد کاربران نوین هاب رشد 47 درصدی داشته است. یک کاربر نوین هاب در طول روز به طور میانگین حدود 7ساعت در مبین هاب وقت گذرانده است. حدود 3/7درصد پست های زمان بندی شده در داشبورد نوین هاب مربوط به بازه زمانی 12تا7 صبح است.

کمپانی ها و شرکت ها ، آژانس های تبلیغاتی ، استارتاپ ها، بلاگرها ، برند ها ،ارگان های دولتی  و سایر از جمله کسب و کارهایی هستند که از نوین هاب استفاده می کنند.  تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، کرج، رشت و تبریز شهرهایی هستند که با نوین هاب همراهی می کنند.

تعداد نصب اپلیکیشن نوین هاب در سال 1400 چه مقدار است؟ 17 اسفند1400 اپلیکیشن نوین هاب در گوگل پلی منتشر شد و تا به امروز بیش از 10 هزار بار دانلود شده است. پرترافیک ترین روز نوین هاب در 25 اردیبهشت روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و زبان پارسی ، روز جهانی خانواده و روز هدیه دادن گل به یکدیگر بوده است.

بیشترین فعالیت کسب وکارها در نوین هاب مربوط به بازه زمانی 11صبح تا 12 ظهر است. درحقیقت این بازه زمانی بیشترین ساعت ارسال محتوا در شبکه های اجتماعی و با استفاده از نوین هاب است.

بیشترین تعداد محتوای منتشر شده در یک روز توسط نوین هاب در 7 دی ماه مصادف با کریسمس و سالروز تشکیل نهضت سوادآموزی بوده است. بیشترین اکانت متصل شده مربوط به یک کاربر 90 اکانت از شبکه های اجتماعی مختلف به نوین هاب متصل کرده و مشغول مدیریت کردن آنها به صورت یکپارچه است. بیشترین تعداد محتوای منتشر شده توسط یک کاربر در نوین هاب تعداد 9702 محتوا را با استفاده از نوین هاب منتشر کرده است.

بیشترین تعداد کامنت مدیریت شده توسط یک کاربر تعداد 6/3 میلیون کامنت را توسط داشبور نوین هاب مدیریت کرده است. تخفیف، تهران ، داخلی ، تور خارجی و ایران محبوب ترین هشتگ های استفاده شده توسط کسب و کار هاست. در سالی که گذشت +170 بلاگ ، +10 ویبنار ، 1 پادکست ،2 کتاب و +500 محتوا در رابطه با اخبار شبکه های اجتماعی ،محتوای تعاملی ، آموزش تولید محتوا ، تقویم های مناسبتی و …در شبکه های اجتماعی نوین هاب منتشر شد.

19نوامبر روز جهانی مرد ، 15 بهمن روز جهانی آگاهی سرطان ، 8 مارچ روز جهانی زن ، 7 خرداد روز جهانی بهداشت قاعدگی و کودکان کار اینستاگرامی از بامزگی تا آسیب؛  چند محتوای برتری هستند که در قالب مسئولیت اجتماعی منتشر شدند.

پشتیبانی نوین هاب به صورت 24 ساعته و 7روز هفته است و ما همیشه برای راهنمایی در راستای استفاده از داشبورد نوین هاب و یا مشکلات پیش آمده در دسترس خواهیم بود. برای ارتباط با پشتیبانی نوین هاب می توانید از طریق تماس تلفنی، تیکت ، چت آنلاین و دایرکت اینستاگرام اقدام کرد. در سالی که گذشت ما5072 تیکت را پاسخ داده و 49567 دقیقه از طریق تماس تلفنی با کاربران در ارتباط بوده ایم.

در سالی که گذشت +2200 رزومه بررسی کردیم. میانگین سنی در نوین هاب 26 سال است. جوان ترین فرد در نوین هاب 18 ساله و مسن ترین فرد 33 ساله است.

هدف از ارائه این گزارش ایجاد یک فضای روشن و شفاف برای فعالان در شبکه های اجتماعی است تا تصمیم گیری بهتری در مورد کسب و کارهای خود داشته باشند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 1 Average: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا