اخبار استارتاپی

داستان فیدیبو در سال ۱۴۰۰

گزارش سال 1400 فیدیبو منتشر شد

فیدیبو بزرگترین بستر انتشار و فروش کتاب‌های الکترونیک، صوتی، مجلات و پادکست گزارش سال ۱۴۰۰ خود را در ۳۴ صفحه منتشر کرد. گزارش سال ۱۴۰۰ فیدیبو در سه بخش عمده دسته‌بندی شده است که شامل؛ نگاهی به آمار و ارقام، رکوردها و رویدادهاست.

در این گزارش سعی شده تا تحلیلی به زبان آمار و ارقام از فروش کتاب‌های صوتی و الکترونیک، سلیقه مخاطبان این حوزه، نویسندگان، مترجمان و دسته‌بندی‌های محبوب کاربران ارائه شده و همچنین گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته توسط فیدیبو در سال گذشته پیش روی مخاطبان قرار گیرد.

از بخش‌های مهم این گزارش می‌توان به پرفروش‌ترین کتاب‌های متنی و صوتی ۱۴۰۰، پرفروش‌ترین کتاب‌های منتشر شده در هر فصل، دسته‌بندی‌های پرطرفدار، نظرات کاربران، میانگین مطالعه کتاب‌های متنی و صوتی، توزیع جغرافیایی کاربران، میانگین سنی و رکوردهای ثبت شده در اپلیکیشن فیدیبو اشاره کرد.

در مقدمه این گزارش آماده است:

«سال ۱۴۰۰ سالی به‌یادماندنی برای فیدیبو و همراهانش بود، سالی که در آن مسیرهای تازه‌ای برای کشف جهانِ‌ کتاب‌ها ساختیم و کنار هم در تلاطم روزها و اتفاقات، خواندن و بیش‌تر خواندن را تمرین کردیم. سال ۱۴۰۰ برای فیدیبو سالی پرفراز ونشیب، پرتلاش و پر از تجربه‌هایی نو بود که همراهی ِ شما چون همیشه دلگرممان می‌کرد و مصصم‌تر می‌ساخت برای ادامه دادن. آنچه در ادامه می‌خوانید گزیده‌ای از عملکرد فیدیبو در سال ۱۴۰۰ است که سعی کرده‌ایم آن را به زبان ِ اعداد و ارقام بازگو کنیم.»

در ادامه برخی از بخش‌های این گزارش را مرور می‌کنیم:

پرفروش‌ترین کتابهای سال ۱۴۰۰

کتاب صوتی هنر خوب زندگی کردن با ترجمه و صدای عادل فردوسی‌پور توانست رتبه اول فروش کتاب‌های صوتی سال ۱۴۰۰ را از آن خود کند. همچنین کتاب‌های صوتی مغازه خودکشی با صدای هوتن شکیبا، معجزه سپاسگزاری با صدای نازیما حسینی، هنر شفاف اندیشیدن با صدای عادل فردوسی‌پور و چشمهایش با صدای آرمان سلطانزاده توانستند رتبه‌های بعدی را به ترتیب از آن خود کنند.

در میان کتاب‌های متنی عادت‌های اتمی نوشته جیمز کلیر پرفروش‌ترین کتاب متنی فیدیبو در سال گذشته بود و در ادامه به ترتیب کتاب‌های مردی به نام اوه، اثر مرکب، شب‌های روشن و نیمه تاریک وجود رتبه‌های دوم تا پنجم فروش را به دست آوردند.

محبوب‌ترین نویسندگان

طبق اطلاعات ارائه شده در این گزارش محبوب‌ترین نویسندگان در دو دسته‌بندی توسعه فردی (روانشناسی و موفقیت)، و ادبیات داستانی، فلسفه مورد توجه قرار گرفته‌اند. در دسته‌بندی روانشناسی؛ دارن هاردی، رولف دوبلی و راندا برن سه نویسنده پرطرفدار هستند. در دسته‌بندی ادبیات داستانی و فلسفه نیز می‌توان به داستایفسکی، اروین یالوم، آلبر کامو و ژان تولی اشاره کرد.

محبوب‌ترین مترجمان

در میان مترجمان محبوب سال ۱۴۰۰ این نام‌ها در صدر محبوب‌ترین‌ها به چشم می‌خورند: عادل فردوسی‌پور، مهدی قراچه‌داغی، مهدی سحابی، سروش حبیبی، گیتی خوشدل و فرناز فرود.

پرفروش‌ترین مجلات

یکی از بخش‌های قابل توجه در این گزارش آمار فروش مجلات در فیدیبو است، در دورانی که فروش نشریات و مجلات چاپی کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته، آمار فروش مجلات در قالب الکترونیکی نشان می‌دهد مخاطبان هنوز به این محتوا علاقه دارند و در صورت دسترسی راحت‌تر و ارائه در قالب‌های جدیدتر همچنان مورد توجه خواهند بود. از نشریات پرفروش آمده در این گزارش می‌توان به؛ اندیشه پویا، فیلم امروز، بخارا و آشپزی مثبت اشاره کرد.

فیدیبویی‌ها به طور میانگین در سال ۱۴۰۰ چقدر مطالعه کرده‌اند؟

میانگین میزان مطالعه کاربران فیدیبو شامل مطالعه کتاب‌های متنی، شنیدن کتاب‌های صوتی و گوش دادن به پادکست‌هاست که در نمودار زیر گزارش تفکیک شده آن را مشاهده می‌کنید.

کاربران فیدیبو

توزیع جغرافیایی کاربران فیدیبو

از دیگر آمارهای جالب این گزارش توزیع جغرافیایی کاربران فیدیبوست، این گزارش نشان می‌دهد بعد از تهران به ترتیب استان‌های اصفهان، خراسان رضوی، البرز و فارس بیشترین میزان کاربران فیدیبو را به خود اختصاص داده‌اند. .

رکوردهای ثبت شده

فیدیبویی‌ترین روز سال لقب ۸ آبان ۱۴۰۰ است که در این روز ۳۴۴,۴۳۷ بار کاربران به اپلیکیشن فیدیبو مراجعه کرده‌اند، در کنار این رکورد، ۵۵۸ دقیقه مطالعه در یک روز یکی دیگر از رکوردهایی است که توسط کاربران فیدیبو ثبت شده است. در نمودار زیر رکوردهای بیش‌تر را ملاحظه می‌کنید.

فیدیبو

فیدیبو در سال ۱۴۰۰ برنامه‌های متعددی را در قالب رویدادهای فرهنگی با حضور نویسندگان، مترجمان، ناشران و اهالی فرهنگ و هنر برگزار کرد که از جمله آن‌ها می‌توان به برنامه بزرگداشت محمود دولت‌آبادی همزمان با سالروز تولد این نویسنده، گردهمایی سالروز تولد شمس لنگردوی، شاعر و محقق معاصر، فیدی‌گپ – محتوای ویدیویی با محوریت گفتگو با اهالی فرهنگ و هنر – با اجرای امیرحسین صدیق، اشاره کرد.

شرح کامل این گزارش را از لینک زیر دریافت کنید.

https://fidibo.com/blog/annual-report-1400/?utm_source=Instagram&utm_medium=Social-paid&utm_campaign=Report1400

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۱ Average: ۵]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *