اخبار استارتاپی

برخورداری دانش‌بنیان‌های نوع ۳ از خدمات

معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه از ۷۷۳۵ شرکت دانش‌بنیان موجود در کشور ۲۱۳۰ شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک‌های فناوری هستند، گفت: کل فروش شرکت‌ها حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است که یک سوم آن مربوط به دانش‌بنیان‌های حوزه پارک‌ها است.

لیمو HR

دکتر علی خیرالدین در نشست خبری امروز به مناسبت یک سالگی ایجاد معاونت فناوری و نوآوری در وزارت علوم در روز ۶ آذر ماه سال گذشته، گفت: ایجاد تعامل بین دانشگاه‌ها و پارک‌ها در گذشته مغفول مانده بود که با ایجاد معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم این امر با تاکید و تمرکز بر بحث فناوری و ارتباط دانشگاه با صنعت به عنوان مهم‌ترین راهبرد معادنت در دستور کار قرار گرفت.

وی با بیان اینکه برای اجرای برنامه‌های این معاونت ۵ راهبرد تعریف شده است، ادامه داد: تقویت و تکمیل زیست‌بوم فناوری اولین راهبرد بوده است که در این راستا با تدوین و ابلاغ آیین‌نامه کارآفرینی و نوآوری تکمیل شد تا مراکز کارآفرینی و نوآوری شکل بگیرد.

خیرالدین، توسعه فعالیت پارک‌های فناوری و مراکز رشد را از دیگر فعالیت این معاونت نام برد و ادامه داد: امروز ۵١ پارک علم و فناوری و ۵١ مرکز رشد در کشور راه‌اندازی شده که فعالیت آنها نیاز به رصد دارد. قصد داریم در همه شهرستان‌ها مراکز رشد و در همه استان‌ها یک پارک علم و فناوری تاسیس شود.

به گفته وی در حال حاضر ۱۱ هزار و ۹۰۰ واحد فناور و ۲ هزار و ۱۳۰ شرکت دانش‌بنیان در این پارک‌ها مستقر هستند.

معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم، مجموع شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد شده در کشور را ۷ هزار و ۷۳۵ شرکت ذکر کرد و ادامه داد: شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌ها ۱۱۱ هزار شغل و در سال گذشته ۳۵ هزار شغل دانش‌بنیان در دانشگاه‌ها ایجاد کرده‌اند که این آمار رشد ۵۰ درصدی را نسبت به سال قبل نشان می دهد.

وی اضافه کرد: بر اساس تفاهم وزارت علوم با معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، مجوز شرکت‌های نوع ٣ به پارک‌های علم و فناوری داده شد و از ابتدای سال تاکنون ۹۰۰ شرکت دانش بنیان نوع ۳ ایجاد شده است که این شرکت‌ها توانمندی فناورانه شرکت‌های نوع ۱ و ۲ را ندارند، ولی هسته‌های فناور در آستانه تبدیل شدن به شرکت‌ های دانش بنیان پیشرفته هستند.

معاون فناوری وزیر علوم با اشاره به مصوبه شورای راهبردی فناوری و تولیدات دانش‌بنیان با حضور رئیس جمهوری گفت: در این شورا مصوب شد شرکت‌های نوع ۳ هم از امتیازات شرکت‌های دانش‌بنیان نوع ۱ و ۲ برخوردار باشند.

وی با اشاره به توسعه پردیس‌های فناوری، ادامه داد: طی سال گذشته مجوز تاسیس ۳۳ پردیس فناوری را صادر کردیم، پردیس‌ها واسط بین مراکز رشد و پارک‌ها هستند همه دانشگاه‌ها می‌توانند پردیس داشته باشند یا پردیس‌ها توسط بخش خصوصی ایجاد شوند.

خیرالدین، آموزش و کارآفرینی را راهبرد دوم این معاونت دانست و تصریح کرد: طرح ملی کارآفرینی را پیشنهاد دادیم که بر اساس این طرح هر دانشجو ١ میلیون تومان اعتبار دریافت می‌کند، هر دانشگاه ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار دارد و بر اساس آن دانشجویان می‌توانند کارآفرینی کنند.

وی افزود: تجاری‌سازی و اشتغال دانش‌بنیان نیز از راهبردهای ما بوده که طرح دستیار فناور را برای تحقق آن اجرا کردیم. بر اساس آمار تاکنون ۲ هزار و ۱۷۱ دانشجو در مرحله اول در طرح شرکت کرده‌اند. هر پارک علم و فناوری ۳۶۰ میلیون تومان اعتبار در این طرح دارد، در مجموع برای این طرح ۲۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که ۱۵ میلیارد تومان تامین شده است. در این طرح دانشجو می‌تواند ۶ ماه در یک شرکت دانش‌بنیان یا واحد فناور کار کند و از ۱ میلیون تا ۳ میلیون تومان ( از مقاطع کارشناسی تا دکتری) دستمزد بگیرد.

وی، شبکه‌سازی و حل مسائل عمده کشور بر اساس تحقیقات نیازمحور را راهبرد دیگر این معاونت دانست و گفت: اعطای پایه‌های تشویقی به اعضای هیات علمی بر اساس دستاوردهای فناوری و پژوهش‌های کاربردی و فعالیت‌های فناوری بر این اساس در وزارت علوم به تصویب رسید تا به نوعی فعالیت های فناوری برای اعضای هیات علمی فرهنگ سازی شود.

خیرالدین افزود: طرح نظام ایده‌ها و نیازها سامانه نان نیز با هدف نیازمحور کردن ایده ها راه افتاد تا حلقه مفقوده بین صنعت و دانشگاه رفع شود. تاکنون ۶ هزار و ۱۲۹ نیاز و ۵۳۶ ایده در این سامانه ثبت شده که وزارت نفت از دیگر وزارتخانه های فعال‌تر بوده است.

وی ادامه داد: در آذر ماه سال قبل نامه‌ای از سوی دکتر زلفی گل، وزیر علوم به وزیر کشور به منظور ایجاد ستاد اقتصاد دانش بنیان در استان‌ها ارسال شد که با دستور وزیر کشور این ستادهای استانی راه‌اندازی شدند. خیرالدین اظهار کرد: تاکنون ۱۳۰ جلسه ستاد استانی اقتصاد دانش بنیان برگزار شده و در روز ۶ آذرماه از استانداران فعال در این حوزه تقدیر خواهد شد.

وی تاکید کرد: در کنار آن ستاد ملی اقتصاد دانش‌بنیان به ریاست من شکل‌ گرفته است. وی آخرین راهبرد این معاونت را تدوین نظام ملی نوآوری در حوزه آموزش عالی عنوان کرد و گفت: این سند تدوین و در بهمن ماه ارائه خواهد شد. به گفته وی، اجرای طرح تانا (توسعه و ارتقای زیست بوم فناوری) بر اساس ماده ۱۲ قانون جهش تولید دانش‌بنیان بوده که تاکنون ۱۳ رویداد آن برگزار شده و طی آن نیازها ارائه شده و شرکت‌های فناور ایده‌های خود را ارائه می‌دهند.

معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم با اشاره به سامانه «نان»، گفت: در این سامانه ۴۵۰ نیاز به ثبت رسیده است. وی اعطای جایزه یونسکو را از دیگر برنامه‌های این معاونت نام برد و یادآور شد: تفاهم‌نامه‌ای با دانشگاه تهران و یونسکو به منظور اعطای جایزه فناوری یونسکو به امضا رسید و طی آن از فناوران برتر از سطوح دانش آموزی به بالا تقدیر می‌شود.

وی ارائه یارانه تجاری‌سازی را از دیگر اقدامات معاونت فناوری وزارت علوم ذکر کرد و ادامه داد: آیین‌نامه مربوط به این طرح نهایی شده و بر اساس آن فناورانی که بتوانند در هفته پژوهش قراردادهای تجاری سازی منعقد کنند تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان حمایت خواهند شد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۱ Average: ۵]
منبع
ایسنا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *