اخبار استارتاپی

آغاز بهره‌برداری از اتاق تمیز دانشگاه شریف

مجموعه اتاق تمیز MNFC-CR دانشگاه صنعتی شریف در دو بخش؛ زیستی و میکروالکترونیک، با هدف ایجاد تحول جدی در تحقیق و توسعه فناوری‌های پیشرفته در حوزه میکروالکترونیک، حسگرها و عملگرهای نوین، سامانه‌های ریزمقیاس زیستی و محصولات زیست‌فناورانه، به بهره‌برداری رسید.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف؛ مجموعه اتاق تمیز دانشگاه صنعتی شریف با حمایت و مشارکت معاونت علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در دو بخش میکروالکترونیک و زیستی، با هدف ایجاد تحول جدی در تحقیق و توسعه فناوری‌های پیشرفته در حوزه میکروالکترونیک، حسگرها و عملگرهای نوین، سامانه‌های ریزمقیاس زیستی و محصولات زیست‌فناورانه راه‌اندازی شد.

بخش میکروالکترونیک با هدف ارتقای توانمندی‌‏ها و امکانات کافی در جهت ساخت ادوات و ریزافزاره‌‏های میکرو و نانومتری در محیط اتاق تمیز با کلاس ۱۰۰۰ و ۱۰۰۰۰ ساخته شده است. استفاده از خدمات این مجموعه برای کلیه دانشجویان کشور، پژوهشگران، مراکز تحقیقاتی و صنایع مرتبط میسر است.

فرآیندهای ممکن در بخش میکروالکترونیک شامل؛ لایه‌نشانی به روش کندوپاش، تبخیر حرارتی و پرتو الکترونی، زدایش تر و خشک، فتولیتوگرافی و لیتوگرافی نرم قابل ارائه خدمت است.

محور فعالیت‌های اتاق تمیز زیستی دانشگاه صنعتی شریف، طراحی و انجام مراحل تحقیق و توسعه محصولات مبتنی بر پزشکی بازساختی دانشگاه پیش از ورود محصول مورد نظر به بازار دارویی خواهد بود و مأموریت آن، ایجاد پل مطمئن و کارا میان مراحل آزمایشگاهی و پیش ‌بالینی این نوع محصولات تا رسیدن به مرحله درمانی و تولید صنعتی محصول می‌باشد.

این مرکز محیطی را جهت تولید فرآورده‌های سلولی و مهندسی بافت جهت اجرای مطالعات بالینی آکادمیک برای درمان بیماری‌­ها و تولید و مدیریت دانش در زمینه تامین محصولات سلولی فراهم آورده است. این برنامه یکی از اهداف مهم این مجموعه است که به منظور ایجاد زمینه پژوهش برای گروه‌های بالینی در دستور کار قرار گرفته است.

به طور کلی اتاق تمیز دانشگاه صنعتی شریف شامل دو بخش اصلی “اتاق جداسازی و کشت سلول‌های انسانی” و “اتاق ساخت پلیمرهای سنتتیک و بیولوژیک” است.

در اتاق تمیز کشت سلولی، سلول‌های بنیادی مزانشیمی بزرگسال و خارج جنینی شامل بافت چربی و زایمانی، سلول‌های پوست شامل سلول‌های فیبروبلاست، کراتینوسایت و ملانوسیت و … جداسازی و کشت شده و به صورت بانک سلولی نگهداری می‌شوند.

در حال حاضر فعالیت این مجموعه با ساخت داربست‌های ترمیم کننده جهت استفاده برای بیماران سوختگی آغاز شده است و قرار است تولید کیت‌های تشخیصی، پانسمان های بیولوژیک و … در این مجموعه انجام پذیرد. کلین روم زیستی دانشگاه صنعتی شریف آمادگی دارد فضای تمیز را در اختیار متخصصین و تیم‌های مختلف خارج از مجموعه که در حال طراحی و انجام کارآزمایی‌های بالینی و تولید محصولات سلولی و مهندسی بافت هستند، قرار دهد و در این راستا می‌تواند پشتیبانی تأسیسات و تجهیزات تولید را نیز بر عهده داشته باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *