اخبار بازی

عرضه‌کنندگان انواع بازی‌های خارجی باید ۱۰ درصد عوارض بدهند

این عوارض که چندسالی است از فروش بازی‌های خارجی دریافت می‌شود، سال گذشته آورده احتمالی 200 میلیارد تومانی برای دولت داشت.

طبق مصوبه نمایندگان مجلس، همچون سال‌های اخیر، عرضه‌کنندگان انواع بازی‌های خارجی قابل‌نصب در کامپیوتر، موبایل و کنسول‌های بازی باید معادل ده درصد قیمت فروش را به‌عنوان عوارض پرداخت کنند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز و در جریان بررسی گزارش تلفیق بودجه ۱۴۰۲ در بخش درآمدی، بند (ق) تبصره ۶ این لایحه را به شرح زیر تصویب کردند:

«ق‌- ‌سازمان امور مالیاتی با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف است از عرضه‌کنندگان انواع بازی‌های خارجی قابل‌نصب در رایانه، تلفن‌های همراه و پیشانه بازی (کنسول) عوارضی معادل ده درصد (%۱۰) قیمت فروش را اخذ و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نماید.»

احتمالاً همچون گذشته این عوارض اخذ‌شده در اختیار بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای قرار می‌گیرد تا صرف حمایت از توسعه بازی‌های تولید داخل شود.

دریافت چنین عوارضی به تصمیم مرکز ملی فضای مجازی بازمی‌گردد. این مرکز سال ۱۳۹۷ در راستای تعریف قانون بودجه، مصوبه‌ای را تصویب کرد که در آن عبارت «دستورالعمل اجرایی دریافت ۱۰ درصد از درآمدهای حاصل از نشر و عرضه تجاری و رسمی بازی‌های رایانه‌ای خارجی» ذکر شده بود. این مصوبه در سال‌های اخیر درحال اجرایی‌شدن است.

نتایج یک پیمایش از سوی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای نشان می‌دهد مجموع هزینه‌کرد بازیکنان برای خرید بازی روی پلتفرم کنسول و رایانه در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۱۰۰ میلیارد تومان بوده که سهم بازی‌های بومی کمتر از یک درصد است. این رقم نشان می‌دهد نزدیک به ۱۹۰ میلیارد تومان عوارض در سال ۱۴۰۰ برای فروش بازی‌های رایانه‌ای خارجی روی این دو پلتفرم بایستی دریافت می‌شده است.

آمار عوارض بازی‌های خارجی

بد نیست بدانید سهم بازی‌های کنسول و رایانه‌ای بومی در سال ۱۴۰۰ به نسبت سال ۱۳۹۸، یک درصد کاهش یافته است.

پیش‌بینی می‌شود دریافت چنین عوارضی با توجه به قیمت سرسام آور دلار، درنهایت به ضرر مصرف‌کننده بشود. درحال‌حاضر با نرخ دلار کنونی نیز کمتر نوجوان و جوانی توانایی خرید بازی‌های اورجینال خارجی را دارند و دریافت عوارض ۱۰‌درصدی بر گرانی این بازی‌ها می‌افزاید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *