ایده های استارتاپیمقالات ارز دیجیتال

ایده‌های استارتاپی با موضوع ارز دیجیتال

امروزه تکنولوژی بلاک چین در اقتصاد دیجیتال جایگاه قابل توجهی پیدا کرده است. تقاضا برای ارزهای دیجیتال روز به روز در حال افزایش است و امروزه بیش از ۲۰۰ صرافی ارز دیجیتال در سراسر جهان وجود دارد. تکنولوژی‌های جدید با محوریت وب ۳.۰ (Web3)، اینترنت اشیا (IoT) و تکنولوژی ۵G الهام‌بخش بسیاری از کارآفرینان برای استفاده از تکنولوژی بلاک ‌چین و ارزهای دیجیتال شده‌ است. سرمایه‌گذاران نیز در حال پیوستن به این روند هستند و پتانسیل کسب سود در این فضا را می‌بینند.

امروزه به نظر می‌رسد ارزهای دیجیتال و بلاک چین در ابعاد زیادی از زندگی و کسب و کار جا خوش کرده‌اند. تکنولوژی بلاک چین به حدی پیشرفت کرده که می‌توان از آن برای حل مشکلات معاملاتی در صنایعی غیر از بخش مالی و ارزهای دیجیتال استفاده کرد. اگر قصد شروع یک استارتاپ با موضوع ارز دیجیتال و بلاک چین را دارید، در این مقاله لیستی از مفاهیم مهم و ایده‌های مناسب برای راه‌اندازی یک استارتاپ را بررسی خواهیم کرد.

 

ایده‌های استارتاپی با موضوع ارز دیجیتال و بلاک چین

در سال ۲۰۰۹، ارز دیجیتال بیت کوین توسط شخص یا گروه ناشناسی به نام ساتوشی ناکاموتو منتشر شد. از آن زمان تا به امروز بلاک چین به طور قابل توجهی از یک تکنولوژی با الگوریتم اثبات کار (PoW)، که عمدتاً برای انتقال پول استفاده می‌شد، تغییر کرده است. امروزه، بسیاری از بلاک چین‌ها با استفاده از یک چارچوب بهبودیافته برنامه‌های کاربردی مبتنی بر سودمندی را قادر می‌سازند که در بسیاری از موقعیت‌ها کار کنند. در ادامه چند موضوع را بررسی می‌کنیم که کارآفرینان حوزه تکنولوژی برای استفاده از بلاک چین ارائه کرده‌اند.

 

قراردادهای هوشمند (Smart Contract)

قراردادهای هوشمند، قراردادهای خودکاری هستند که بین دو طرف بر اساس پارامترهای مشخصی بسته می‌شوند. در صورت تحقق شرایط خاصی که از پیش تعیین شده است، قراردادها به طور خودکار اجرا می‌شوند. هرگونه دارایی مربوطه در این مرحله به هر یک از طرفین منتقل می‌شود. قراردادهای هوشمند صرفاً برنامه‌هایی هستند که روی یک بلاک چین ذخیره شده و در صورت برآورده شدن شرایط مورد نظر اجرا می‌شوند. همین ویژگی باعث شده تا از آن‌ها معمولاً برای خودکارسازی اجرای توافق استفاده شود تا همه شرکت‌کنندگان بتوانند بدون دخالت واسطه یا از دست دادن زمان فوراً از نتیجه مطمئن شوند.

قراردادهای هوشمند این پتانسیل را دارند که صنایعی مانند هنر، خرده‌فروشی، زنجیره تامین، صنعت، مخابرات و… را تغییر دهند. این تغییرات با سرعت بخشیدن به معاملات، کاهش کاغذبازی و ایجاد سودآوری، ایجاد می‌شود. قراردادهای هوشمند مشکل اعتماد در دنیای دیجیتال را حل کرده و آن را صادقانه‌تر، ایمن‌تر و منصفانه‌تر می‌کند. آن‌ها پروتکل‌هایی را وارد کسب و کار شما می‌کنند که یکپارچگی توافق‌نامه‌های چند جانبه را تضمین می‌کند. همچنین به طور خودکار تعهدات ثابتی مانند درخواست‌های وام و مالکیت، اعتبار صلاحیت بیمه، ایجاد سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) و… را اجرا می‌کند.

قراردادهای هوشمند

برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi)

برنامه‌های مالی غیرمتمرکز به کاربران اجازه می‌دهند تا بدون نیاز به واسطه‌هایی مانند بانک‌ها، دارایی‌های خود را قرض دهند یا وام بگیرند. کاربران می‌توانند ارز دیجیتال خود را از طریق یک برنامه DeFI به اشتراک بگذارند و با معامله ترکیبی از دارایی‌های مالی، قراردادهای هوشمند و ارزهای دیجیتال، سود کسب کنند.

طرفین با استفاده از برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi)، معاملات را مستقیماً بین خود و بدون نیاز به نظارت شخص ثالث انجام می‌دهند. DeFi به جای استفاده از یک مرجع مرکزی، از فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) برای ثبت تراکنش‌ها استفاده می‌کند. برنامه‌های مالی غیرمتمرکز با اجازه دادن به افراد، صاحبان کسب و کار و مشاغل برای انجام تراکنش‌های مالی از طریق فناوری نوظهور، واسطه‌ها را حذف می‌کنند. از طریق شبکه‌های مالی همتا به همتا (peer to peer)، DeFi از پروتکل‌های امنیتی، اتصال، نرم‌افزار و پیشرفت‌های سخت افزاری استفاده می‌کند.

Defi

امنیت سایبری (Cybersecurity)

پروتکل‌های رمزنگاری شده داده‌های بلاک چین را می‌توان با دستگاه‌های اینترنت اشیا برای انتقال رمز عبور و جزئیات احراز هویت با دستگاه‌های راه دور ترکیب کرد و شبکه را عملا غیرقابل هک کرد.

جهان شاهد حملات متعددی به پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند توییتر و فیس‌بوک و همچنین کسب و کارها بوده است که باعث نقض داد‌ه شده است. تکنولوژی بلاک چین از چنین حملات سایبری جلوگیری می‌کند. از آنجایی که بلاک چین بر اساس تکنولوژی‌های مرتبط با علم رمزنگاری ساخته شده است، معمولاً به ‌عنوان یک تکنولوژی ایمن تعبیر می‌شود.

امنیت سایبری

سلامت و بهداشت

سوابق پزشکی الکترونیکی شخصی (EMR) را می‌توان به ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی در یک بلاک چین متصل کرد. این به ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی این اجازه را می‌دهد تا توصیه‌هایی را برای مداخلات پزشکی، داروها و قرار ملاقات‌ها ارائه کنند. این در حالی است که در صورت استفاده از بلاک چین اطلاعات بیمار به صورت ایمن نگهداری می‌شود.

یک شبکه بلاک چین در سیستم مراقبت‌های بهداشتی و برای حفظ و تبادل داده‌های بیمار از طریق بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌های تشخیصی، شرکت‌های داروسازی و پزشکان استفاده می‌شود. برنامه‌های بلاک چین می‌توانند اشتباهات شدید و حتی خطرناک در زمینه پزشکی را به دقت شناسایی کنند.

مزایای استفاده از بلاک چین در زمینه سلامت

 • مدیریت بهتر زنجیره تامین
 • مدل نوآورانه مراقبت‌های بهداشتی
 • مدیریت موثر داده‌ها
 • پرداخت ارزهای دیجیتال
 • آگاهی امنیتی ساده

EMR

حاکمیت

بسیاری از توکن‌ها و بلاک چین‌ها برای ایجاد سیستم‌های رای‌گیری الکترونیکی ایمن استفاده شده‌اند. این تکنولوژی به شرکت‌کنندگان اجازه می‌دهد تا به صورت ناشناس از طریق هر دستگاهی رای دهند. سیستم‌های رای‌گیری الکترونیکی با به حداقل رساندن استفاده از کاغذ و بدون نیاز به حضور شخص رای‌دهنده، هزینه‌های سیستم‌های رای‌گیری فیزیکی را کاهش می‌دهند. در اغلب موارد، شخصی که توکن‌های حاکمیتی (Governance Tokens) بیشتری داشته باشد، از حق رای بیشتری برخوردار خواهد بود.

 

توکن‌های غیرمثلی (NFT)

NFTها می‌توانند به روش‌های مختلفی در کسب و کارها مورد استفاده قرار گیرند. به عنوان مثال، می‌توان از آن‌ها برای نشان دادن مالکیت دارایی‌های فیزیکی، مانند یک اثر هنری یا یک کالای لوکس استفاده کرد. آن‌ها برای نشان‌دادن دارایی‌های دیجیتال مانند یک وبسایت یا یک فایل دیجیتال کاربرد دارند. علاوه بر این، NFTها می‌توانند برای نشان دادن دارایی‌های نامشهود، مانند نام تجاری استفاده شوند. کسب‌وکارها می‌توانند از NFT برای ردیابی و مدیریت دارایی‌های خود و همچنین ایجاد و ردیابی تراکنش‌ها استفاده کنند.

موارد استفاده NFT گسترده و متنوع است؛ اما برخی از محبوب‌ترین برنامه‌ها شامل هنر دیجیتال، بازی و کلکسیون هستند. از توکن‌های غیرمثلی می‌توان برای نمایش هر چیزی که می‌توان مالک آن بود، از آیتم‌های درون بازی گرفته تا آثار هنری دیجیتال استفاده کرد.

در دنیای بازی، NFTها اغلب به عنوان ارز درون بازی یا برای نشان دادن آواتار، ابزارها و لباس خاص کاراکترهای بازی، استفاده می‌شوند. در دنیای هنر دیجیتال، NFTها می‌توانند برای نمایش آثار هنری استفاده شوند که می‌توانند مانند هر اثر هنری فیزیکی دیگری فروخته یا معامله شوند. و در نهایت، در دنیای کلکسیون‌ها، NFT‌ها را می‌توان برای نمایش هر چیزی از کارت‌های بیسبال گرفته تا ماشین‌های قدیمی استفاده کرد.

کاربردهای NFTها در کسب و کار

 1. برندسازی و بازاریابی: از NFTها می‌توان برای ایجاد تجربیات منحصر به فرد استفاده کرد که به کسب و کارها کمک می‌کند از رقبا متمایز شوند.
 2. اهدای پاداش به کاربران: از NFTها می‌توان برای پاداش دادن به مشتریان به منظور وفاداری آن‌ها یا تکمیل وظایف یا اهداف خاص استفاده کرد.
 3. جذب سرمایه و تامین مالی جمعی: از NFT‌ها می‌توان برای جمع‌آوری سرمایه در کسب و کارها یا پروژه‌ها یا برای کمپین‌های تامین مالی جمعی استفاده کرد.
 4. بلیط و گذرنامه رویداد: از NFT می‌توان برای ایجاد بلیط‌ و مجوزهای منحصر به فرد برای رویدادها استفاده کرد، که می‌تواند به کسب و کارها در افزایش امنیت و کاهش کلاهبرداری کمک کند.
 5. کلیدهای محصول و مجوزهای دیجیتال: NFTها را می‌توان برای محافظت و مدیریت محصولات و مجوزهای دیجیتال استفاده کرد و اطمینان حاصل کرد که فقط کاربران مجاز به آن‌ها دسترسی دارند.
 6. هویت و مدیریت دسترسی: NFTها می‌توانند برای تأیید هویت و اعطای دسترسی به دارایی‌ها و خدمات دیجیتال استفاده شوند.
 7. مدیریت زنجیره تامین: NFTها را می‌توان برای ردیابی و مدیریت دارایی‌ها در سراسر زنجیره تامین، از مواد خام تا محصولات نهایی استفاده کرد.
 8. مدیریت دارایی: NFTها را می‌توان برای ردیابی و مدیریت دارایی‌های فیزیکی یا دیجیتال مانند تجهیزات، وسایل نقلیه یا اموال استفاده کرد.
 9. مدیریت داده‌ها: از NFTها می‌توان برای ذخیره و مدیریت داده‌ها استفاده کرد. این روش ذخیره‌سازی کاملا امن بوده و فقط توسط کاربران مجاز قابل دسترسی است.
 10. مدیریت قرارداد: NFTها را می‌توان برای ایجاد و مدیریت قراردادها استفاده کرد و اطمینان حاصل کرد که همه طرفین به تعهدات خود عمل می‌کنند.

 

۱۰ ایده استارتاپی مبتنی بر بلاک چین

فناوری بلاک چین به حدی پیشرفت کرده است که می‌توان از آن برای حل مشکلات معاملاتی در صنایعی غیر از بخش مالی و ارزهای دیجیتال استفاده کرد. اگر مایل به راه‌اندازی یک استارتاپ در این فضا هستید، در اینجا لیستی از ایده‌های برتر راه‌اندازی بلاک چین را بررسی می‌کنیم که به شما کمک می‌کند مناسب‌ترین مورد را برای خود انتخاب کنید.

 

بازار NFT

بازار NFT سریع‌ترین بخش در حال گسترش بلاک چین است. امروزه مردم به طور فعال در دارایی‌های دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند؛ زیرا برای تمرکززدایی و عدم وجود مقررات یکسان ارزش قائل هستند. در نتیجه افزایش نقدینگی، بسیاری از کاربران به بخش NFT روی می‌آورند. بازار NFT می‌تواند علاوه بر کسب درآمد برای شما، درآمدهای متعددی را از منابع مختلف ایجاد کند.

NFT

صرافی ارز دیجیتال (Cryptocurrency)

صرافی‌های ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین ایده‌های کسب و کار مرتبط با بلاک چین هستند. این صرافی‌ها به کاربران اجازه می‌دهند تا ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین (Bitcoin)، اتر (Ether) و لایت کوین (Litecoin) را با ارزهای فیات یا سایر ارزهای دیجیتال معامله کنند. اساس این برنامه‌ها بلاک چین است که از یک دفتر کل توزیع شده و اقدامات امنیتی موثر برای تضمین امنیت کامل و رمزگذاری شده پلتفرم استفاده می‌کند.

 

شبکه زنجیره تامین (Supply Chain Network)

بلاک چین می‌تواند زنجیره‌های تامین را با امکان تحویل سریع‌تر و مقرون ‌به ‌صرفه‌تر و افزایش قابلیت ردیابی محصول بهبود بخشد. شبکه‌های بلاک چین می‌توانند دیدی کامل به موجودی یک شبکه را فراهم کنند. این موضوع ردیابی حرکت حمل و نقل را بسیار آسان می‌کند. به صورت کلی، پیگیری و ردیابی از این طریق آسان‌تر است و می‌تواند میلیاردها دلار در هزینه‌های عملیاتی صرفه جویی کند.

همچنین هماهنگی بین شرکا و تسهیل دسترسی به منابع مالی از مواردی است که استفاده از بلاک چین تاثیر مثبتی بر روی آن‌ها دارد. بسیاری از کسب‌ و کارها به دنبال اپلیکیشن‌هایی هستند که بار نظارت بر زنجیره تامین را کاهش دهند. چرخه زنجیره تامین‌، سهامداران زیادی را درگیر می‌کند؛ بنابراین لازم است برنامه‌هایی داشته باشیم که هر مرحله را ثبت و ردیابی کنند. تقاضا برای برنامه‌های پیشرفته با گسترش کسب ‌و کارها در حال افزایش است.

 

توسعه‌دهنده برنامه بلاک چین یا DApps

با افزایش علاقه مردم به صنایع غیرمتمرکز، امروزه تقاضای زیادی برای برنامه‌های غیرمتمرکز با کیفیت بالا یا Dappها وجود دارد. برنامه‌های غیرمتمرکز بسیار انعطاف‌پذیر، شفاف و مقیاس‌پذیر هستند؛ زیرا بر روی پلتفرم‌های قرارداد هوشمند مانند تزوس (Tezos) یا اتر (Ether) ساخته شده‌اند. علاوه بر این، آن‌ها پاداش‌هایی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند و تأثیر زیادی بر بازار اپلیکیشن می‌گذارند. با مشارکت در توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز، شرکت شما می‌تواند مزایای زیادی کسب کند.

 

نرم‌افزار کیف پول‌های ارز دیجیتال

یکی دیگر از ایده‌های عالی برای استارتاپ مبتنی بر بلاک چین، برنامه‌های کیف پول ارز دیجیتال است. بسیاری از مردم به دنبال یک پلتفرم واحد برای مدیریت دارایی‌های دیجیتال خود هستند. ساخت اپلیکیشن کیف پول بهترین راه حل برای رفع نیازهای آن‌هاست. سرمایه‌گذاران می‌توانند برای مدیریت درآمدهای ارز دیجیتال خود به این کیف پول‌ها تکیه کنند. این کیف پول‌ها گزینه ذخیره ایمن دارایی را ارائه می‌دهند و به عنوان یک پناهگاه امن برای انواع دارایی‌های دیجیتال در نظر گرفته می‌شوند.

برای مثال کیف پول متاماسک (MetaMask) را در نظر بگیرید. متاماسک یک کیف پول ارز دیجیتال عالی برای سرمایه‌گذاران تازه‌کار این صنعت است. با تقریب خوبی می‌توان گفت که این کیف پول با تمام صرافی‌های غیرمتمرکز بزرگ و همچنین تعداد رو به رشدی از برنامه‌های غیرمتمرکز یا dAppها سازگار است.

نرم افزار ارز دیجیتال

معاملات الکترونیک ارز دیجیتال

یکی دیگر از ایده‌های بزرگ راه‌اندازی بلاک چین، معامله ارزهای دیجیتال است. کاربران می‌توانند هم ارز دیجیتال را به عنوان پرداخت برای کالا بپذیرند و هم کل فرایند خرید را ساده کنند. ساخت اپلیکیشن‌های مبادله ارزهای دیجیتال به کاربران این امکان را می‌دهد تا بدون دخالت واسطه تراکنش‌ انجام دهند که این امر باعث جذب کاربران بیشتری می‌شود. علاوه بر این، استفاده از قراردادهای هوشمند می‌تواند دقت و تجربه کاربری بدون دردسری را برای مشتریان تضمین کند.

 

برنامه‌های بازی

صنعت بازی امروزه عمدتاً توسط تکنولوژی بلاک چین پشتیبانی می‌شود. استفاده از تکنولوژی بلاک چین بازیکن را قادر می‌سازد تا آیتم‌های بازی خود را شخصی‌سازی کند، شخصیت‌های خود را توسعه داده و آن‌ها را منحصر به فرد سازد. همچنین می‌توان این دارایی‌ها را معامله کرد و به سایر پلتفرم‌ها انتقال داد. به همین دلیل است که فناوری بلاک چین در بازی‌ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است و هر کسی می‌تواند یک بازی هیجان‌انگیز خلق کند و در عین حال سهم قابل توجهی از بازار را در اختیار داشته باشد.

برنامه های بازی

برنامه‌های مدیریت مالی

فناوری بلاک چین به شفافیت و غیرمتمرکز بودن شناخته شده است. بسیاری از شرکت‌ها در حال بررسی توسعه برنامه‌های مالی مدرن بر روی پلتفرم‌های بلاک چین هستند. شما می‌توانید با یک موسسه مالی برای ایجاد دارایی‌های دیجیتالی احراز هویت شده و در عین حال رعایت استانداردهای جهانی ضد کلاهبرداری مانند پولشویی، همکاری کنید.

برنامه های مدیریت مالی

بلاک چین اپلیکیشن‌های رسانه‌ای

تعداد استارتاپ‌های شبکه‌های اجتماعی مبتنی بر بلاک چین و همچنین پایگاه کاربران آن‌ها در حال افزایش است. بلاک چین در حال حاضر برای توزیع حق امتیاز قطعات موسیقی، فیلم و خدمات پخش و همچنین برای جلوگیری از انتشار اخبار جعلی در رسانه‌های اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از این موارد، شبکه Sapien، یک پلتفرم خبری اجتماعی قابل تنظیم و دموکراتیک بر روی بلاک چین اتریوم است که خود را رقیبی برای فیس بوک و گوگل توصیف می‌کند.

 

جمع‌بندی

استارتاپ‌های مبتنی بر بلاک چین بسیاری وجود دارند که هدفشان استفاده از فناوری ۳.۰ Web برای ارائه راه‌حل‌هایی برای طیف وسیعی از مسائل است. امروزه بلاک چین در هر صنعتی خود را نشان می‌دهد. به همین دلیل، بهترین راه برای موفقیت پایبند بودن به خواسته‌های کاربران است.

فناوری بلاک چین به سرعت در حال پیشرفت است. در این مقاله، تعدادی از بهترین ایده‌های استارتاپ مبتنی بر بلاک چین و ارزهای دیجیتال را از صنایع مختلف انتخاب کرده‌ایم. با این حال، قبل از این که یک استارتاپ مبتنی بر بلاک چین و ارزهای دیجیتال راه‌اندازی کنید، باید با پیچیدگی‌های این تکنولوژی بیشتر آشنا باشید. به دنبال مشکلاتی باشید که با فناوری بلاک چین قابل حل هستند و اطمینان حاصل کنید که تعداد مناسبی از افراد به راه حل شما علاقه‌مند باشند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۴ Average: ۳]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *