اخبار استارتاپیاخبار سرمایه گذاری خطرپذیر

حرکت اول گزارش عملکرد ۵ساله خود را منتشر کرد

1000میلیارد تومان سرمایه گذاری و خلق 30 هزار میلیارد تومان فروش ناخالص داخلی

حرکت اول به تازگی گزارش ۵سال فعالیت خود در اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی را منتشر نموده است.

در این گزارش محمد مهدی عباسخانی مدیرعامل این شرکت اعلام کرده است پرتفوی حرکت اول در ۵سال گذشته بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان فروش ناخالص (GMV) داشته اند و تعدادی از کسب و کارها از زمان سرمایه گذاری حرکت اول به رشد ۱۰X رسیده اند و البته انحلال آدرس به عنوان اولین شکست سرمایه گذاری حرکت اول نیز اعلام شده است.

به گفته عباسخانی حمایت حرکت اول جهت ورود استارتاپهایش به بازار سرمایه، مشارکت استراتژیک با بازیگران صنعت، سرمایه گذاری بین المللی و مشارکت در کسب و کار های داخلی در مراحل مختلف عمر از برنامه های ادامه مسیر این هلدینگ سرمایه گذاری می‌باشد.

در ادامه بخشهایی از این گزارش را بررسی میکنیم:

حرکت اول

متوسط عمر کسب و کارهای حرکت اول ۵ ساله است و بیشترین رشد در مدت سرمایه گذاری مربوط به جاجیگا، فلای تودی، آچاره، نبض و نت باکس بوده است.

در این گزارش آمده است که بیش از ۲۰ میلیون سفارش در کسب و کارهای حرکت اول ثبت شده که بیشترین سهم از این عدد مربوط به میاره و بیشترین رشد در سفارش متعلق به جاجیگا، فلای تودی و نبض بوده است.

تحقق بودجه ۱۰۰۰میلیاردی

پیشتر حرکت اول وعده داده بود که ۱۰۰۰میلیارد تومان در اکوسیستم سرمایه گذاری خواهد نمود و در این گزارش تحقق این رقم عنوان شده است.

حرکت اول

بررسی ۱۰۷۳ طرح داخلی و ۶۴ طرح بین المللی

عدم تطابق با مرحله عمر مهمترین دلیل عدم سرمایه گذاری حرکت اول در طرحها  و بیشترین طرحه‌های دریافتی در صنعت تجارت الکترونیک و تبلیغات بوده است.

حرکت اول

 

حرکت اول

 

حرکت اول و پول هوشمند

در این گزارش حرکت اول خدمات و امکانات همراه اول که در اختیار استارتاپهایش قرار داده است را از جمله زیرساختهای تبلیغاتی، خدمات امنیت شبکه، در اختیار دادن شبکه فروش، زیرساختهای فنی و …  معرفی کرده است:

حرکت اول

 

سرمایه انسانی:

بیش از۱۱۰۰ نفر در کسب و کارهای حرکت اول به طور مستقیم و ۳۵هزار نفر نیز به طور غیرمستقیم در کسب و کارهای پلتفرمی مشغول به فعالیت هستند، میانگین سنی تیمهای استارتاپی ۳۰ سال است و از این بین ۶۰درصد اعضای تیم خانمها هستند.

متوسط تعداد سرمایه انسانی در پرتفوی حرکت اول هم ۴۵ نفرعنوان شده است و فلای تودی و میاره بزرگترین تیم را دارند.

حرکت اول

 

۱۵ میلیون کاربر استارتاپها:

بیشنرین کاربران مربوط به آلا، جاجیگا، همراه مکانیک، آچاره و فلای تودی است.

دو تولد و یک خداحافطی:

آچاره سازه و چی بخونم دو استارتاپی ست که در ۳سال گذشته در پرتفوی حرکت اول متولد شده اند.

حرکت اول

 

در این گزارش اطلاعات جالبی نیز راجع به بیشترین درآمد و سفارشها در برخی از استارتاپها ارائه شده است:

حرکت اول

 

حرکت اول

گزارشات آماری از تیم کارآفرینان:

جوانترین تیم کارآفرینی مربوط به استارتاپ نبض با میانگین سنی ۲۷.۵ سال و مسنترین تیم مربوط به همراه مکانیک با میانگین سنی ۴۱ سال است و به طور میانگین هر کسب و کار از ترکیب سه نفره تیم کارآفرینی بنا شده است.

اما سکان مدیرعاملی با نسبت ۶۰درصدی در دستان دهه ۶۰ ای ها هست و متوسط سن مدیرعاملان استارتاپهای حرکت اول ۳۷ سال است.

طبق این گزارش تمامی بنیانگذاران استارتاپها فارغ التحصیلان رشته های مهندسی هستند و بیش از ۷۰ درصد آنها فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف هستند.

نکته جالب توجه حضور رتبه یک کنکور سال ۸۱ رشته ریاضی در جمع بنیانگذاران آچاره و اوبار است.

این گزارش که سبک و سیاق آن با گزارشات پیشین حرکت اول متفاوت است با شوخی با مدیرعامل استارتاپها و مقایسه برخی ویژگیهای شخصیتی آنها به اتمام میرسد.

حرکت اول

حرکت اول

 

حرکت اول به عنوان هلدینگ سرمایه گذاری خطرپذیر همراه اول در هفتم مهرماه ۱۳۹۷ تاسیس شده است و تاکنون در ۱۴ کسب و کار و دو صندوق سرمایه گذاری و یک صندوق سرمایه گذاری بین المللی مشارکت داشته است.

حرکت اول

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۱ Average: ۵]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *