اخبار اطلاعات و ارتباطاتاخبار اینترنت اشیا

تا پایان ۱۴۰۴، چهار میلیون خانوار تحت پوشش شبکه فیبرنوری آسیاتک

مدیر عامل شرکت آسیاتک در رویداد تبیین پروژه ملی فیبر نوری از برنامه این شرکت برای پوشش ۴ میلیون خانوار در شبکه فیبرنوری آسیاتک گفت.

رویداد «تبیین پروژه ملی فیبر نوری» روز شنبه ۱۸ آذر ماه با حضور معاون راهبردی و توسعه بازار سازمان تنظیم مقررات و مدیران شرکت های مجری پروژه فیبرنوری در دانشگاه صدا و سیما برگزار شد.

در ابتدای این رویداد، مهدی روحانی نژاد، معاون راهبردی و توسعه بازار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به نوع دسترسی کاربران به فناوری های ارتباطی گفت:« در ایران برخلاف روند جهانی که ارتباطات اینترنتی برپایه اینترنت ثابت است، عمده ترافیک مبتنی بر ارتباطات سیار است و همین موضوع باعث بروز چالش هایی در زمینه ارائه خدمات باکیفیت اینترنت به کاربران شده است. به همین منظور در ابتدای دولت سیزدهم هدف گذاری جدیدی صورت گرفت تا در پایان سال ۱۴۰۴ حدود ۸۰ درصد خانوارها یعنی ۲۰ میلیون خانوار تحت پوشش اینترنت پرسرعت فیبر نوری قرار بگیرند. برای اجرای این پروژه ۱۰ اپراتور در نظر گرفته شدند تا با تقسیم شهرها و استان های کشور، هر کدام در یک منطقه جغرافیایی به توسعه پروژه کمک کنند».

وزیر ارتباطات: تسریع پروژه فیبر نوری با کمک منابع صندوق نوآوری و شکوفایی

در ادامه پنلی با حضور مدیران شرکت های اجرایی پروژه فیبر نوری برگزار شد که هر یک از مدیران به تشریح فعالیت ها و دستاوردهای مجموعه خود پرداختند. در این نشست، محمد علی یوسفی زاده، مدیر عامل شرکت آسیاتک؛ محمد حسن شانه ساززاده، رئیس هیات مدیره شرکت شاتل؛ صابر فیضی، مدیر عامل فناپ تلکام و علیرضا صیدی، مدیرعامل شرکت مبین نت حضور داشتند.

جایگاه شرکتهای مختلف و شبکه فیبرنوری آسیاتک در پروژه ملی فیبر نوری

محمد علی یوسفی زاده، مدیر عامل شرکت آسیاتک درباره فعالیت های این شرکت در پروژه ملی فیبرنوری گفت:« در ابتدای سال ۱۴۰۱ آسیاتک به یک شرکت سهامی عام تبدیل شد و به بازار بورس راه پیدا کرد، پس از آن پروژه فیبرنوری همزمان با روز جهانی ارتباطات از طرف وزارت ارتباطات به شرکت ابلاغ شد. بر این اساس اولین عملیات اجرایی پروژه شبکه فیبرنوری آسیاتک در مهر ماه سال ۱۴۰۱ در شهر چالوس استان مازندران شروع شد. با اینکه تعهد ما طبق پروانه صادر شده حدود یک میلیون و پانصد هزار خانوار است اما برآورد ما این است که می توانیم تا پایان سال ۱۴۰۴ امکان دسترسی به فیبر نوری را برای چهار میلیون خانوار فراهم کنیم».

ارائه شبکه فیبرنوری آسیاتک در رویداد تبیین پروژه ملی فیبر نوری
ارائه شبکه فیبرنوری آسیاتک در رویداد تبیین پروژه ملی فیبر نوری

مدیرعامل آسیاتک با اشاره به روندهای جهانی نفوذ اینترنت فیبرنوری در جهان گفت:« طبق آمارهای اعلام شده تعداد مشترکان اینترنت فیبر نوری در جهان به ۸۴۰ میلیون نفر می رسد که حدود ۶۰ درصد از کل کاربران اینترنت ثابت را تشکیل می دهد، همچنین اندازه این بازار نیز در سال ۲۰۲۲ حدود ۴۷ میلیارد دلار تخمین زده شده است. همچنین در میان کشورهای موفق در توسعه پهنای باند مبتنی بر فیبر نوری، کشورهایی همچون چین، هنگ کنگ، امارات و سنگاپور را نیز می توان نام برد».

یوسفی زاده در ادامه فعالیت هایی که آسیاتک همزمان با پروژه فیبر نوری پیش می برد را تشریح کرد و گفت:« یکی از نیازهای آینده کاربران اینترنت پرسرعت فیبر نوری، دسترسی به محتوای مناسب است. در این زمینه آسیاتک در چند بخش فعالیت دارد. یکی از آنها مراکز داده ای است که هم اکنون ۷۰ درصد ترافیک کشور را نگهداری می کند. بخش دوم شامل ارائه محتواهای سرگرم کننده می شود که شرکت آسیاتک یکی از معدود پلتفرم های بدون حق اشتراک استریم فیلم و سریال یعنی تماشاخونه را راه اندازی کرده است. بخش سوم شامل خدمات ابری مبتنی بر بستر دیتاسنتر و شبکه می شود که در این زمینه آسیاتک سرویس های متنوعی را ارائه می دهد».

به گفته مدیرعامل این شرکت، شبکه فیبرنوری آسیاتک در شهرهای مختلف استان های کشور شامل: مازنداران (شهرهای چالوس، نکا، عباس آباد، کیاکلا و نشتارود)، کرمانشاه، تهران، تبریز، مشهد، زنجان (زنجان و خرمدره)، لرستان (خرم آباد، دورود، الیگودرز، ازنا و الشتر)، فارس (کازرون، شیراز، آباده و جهرم)، اصفهان (خوانسار، گلپایگان و داران)، چهارمحال و بختیاری (سفید دشت و آلونی)، سمنان (گرمسار، سمنان، مهدی شهر و دامغان) اجرا می شود.

بخش پایانی رویداد «تبیین پروژه ملی فیبر نوری» به پرسش و پاسخ مدیران و دانشجویان دانشگاه صدا و سیما اختصاص داشت. در پایان نیز هدایایی از سوی مدیران اپراتورها به دانشجویان منتخب اهدا شد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۱ Average: ۵]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *