مقالات کارآفرینی

مرحله سوم از مراحل راه اندازی استارتاپ ؛ تیم سازی

لزوم و اهمیت تیم سازی در کسب و کار ها

در بخش قبلی این مجموعه، درمورد شیوه صحیح رهبری برای استارت­اپ بحث کردیم. که برای مطالعه بخش قبلی می‌تونین لینک زیر رو دنبال کنین:

در بخش سوم از مراحل راه اندازی استارتاپ به سراغ نحوه­‌ی تشکیل تیم مناسب و مبحث تیم سازی می رویم.

شما به­ عنوان یک کارآفرین، همانند ناخدای کشتی رهبر و پیش­برنده‌­ی پروژه‌­ی خود هستید. اما هر کشتی که قرار است به مقصدش برسد به خدمه­‌ی خوب هم نیاز دارد، و کارآفرینی که می­‌خواهد کسب­ و کار خود را گسترش بدهد، باید افرادی را پیدا کند که در انجام این کار او را یاری کنند.

تشکیل دادن یک تیم مناسب برای کسب ­و کار می‌­تواند چالش­‌های مختلفی را به وجود آورد، همان­طور که هر موقعیت دیگری که بخواهید در آن اشخاص و افکار متفاوت را نظم بدهید، چالش­ برانگیز خواهد بود. همواره احتمال بروز تعارض و رقابت وجود دارد، و این درگیری احتمالی می­‌تواند درصورت درست مدیریت نشدن، کار شما را از ریل خارج کند. اما تیمی که با ترکیب درست شکل گرفته باشد می­‌تواند موفقیت و شکست شرکت را تعیین کند.

هنگام استخدام کارکنان احتمالی، بهتر است که شخصیت آن‌ها را در کنار مهارت­‌ها و تجربه‌­شان در نظر بگیرید. برخی ممکن است تمام مهارت‌­ها و تجربه­‌ای را که برای ایفای یک نقش آرزو می­‌کردید داشته باشند، اما تناسبی با فرهنگ شرکتتان نداشته باشند. قطعاً توانایی مهم است، اما بهترین تیم‌­ها آن‌هایی هستند که با هم خوب کار می‌­کنند تا یک هدف جمعی را تحقق بخشند.

همان­طور که به رهبر نیاز دارید، به افرادی هم نیاز دارید که مایل به پیروی از آن رهبر باشند. اگر شما و تیمتان در بعضی حوزه‌­ها نقص داشتید، باید افرادی را پیدا کنید که آن شکاف‌­ها را پر کنند تا شرکتتان تبدیل به چیزی شبیه یک ماشین روغن­کاری شده بشود.

بخشی از تشکیل یک تیم مناسب این است که بدانید چه موقع بخشی از آن ماشین درست کار نمی‌­کند. اگر کارمندی از عهده­‌ی وظیفه‌ای برنمی­‌آید یا با تیم و فرهنگ شرکت جور نیست، برای همه بهتر است تصمیمی سریع و البته دشوار برای مرخص کردن او بگیرند. این لطف کردن در حق هیچ­کس نیست که بخواهید به ­زور کسی را به کار بگیرید که داد می‌­زند وصله‌­ی ناجور است، و نهایتاً اگر بخواهید آن را نادیده بگیرید تا با مسئله‌ای مواجه نشوید، به شرکت و تیم شما آسیب خواهد رساند.

مراحل و الزامات موفقیت یک استارتاپ - اهمیت تشکیل تیم مناسب

تشکیل تیم مناسب، اولین قدم است، اما مدیریت و انگیزه دادن به آن تیم، چالش‌­های تازه‌­ای را پیش رویتان می­‌گذارد. حتی اگر تیمتان گروهی بی‌­دردسر و سخت­‌کوش باشد، باز هم کشاندن پنج یا ده نفر یا بیشتر در یک جهت، به پیام مختصر و مفید و واضحی نیاز دارد که همه آن را بفهمند. به­ عنوان رهبر تیم، برعهده‌­ی شماست که برای تیمتان، اهداف و مقاصد و انتظارت فعلی خود را روشن کنید و به آن‌ها بفهمانید که این موارد ممکن است در آینده تغییر کنند. اگر ایده­‌ها و فرآیند فکری پشت آن را به تیم خود منتقل نکنید، نباید از آن‌ها انتظار درک اصول یادشده را داشته باشید، و اگر جهت حرکت آن‌ها را در ابتدای مسیر تعیین نکرده باشید نباید از گمراه شدنشان دلخور شوید.

رئیس یک شرکت و رهبر یک تیم بودن یعنی حرفتان برو دارد، اما همیشه این بهترین راه برای بالا بردن روحیه یا جلب حمایت کارمندان نیست. شما افرادی می‌­خواهید که از دستورات تبعیت کنند، اما احتمالاً همین اشخاص را به­ خاطر خلاقیت و هوششان وارد کار کرده‌­اید. طوفان فکری و تبادل سالم ایده­‌ها در محیط مناسب، نه تنها راه خوبی برای رسیدن به ابداعات و شیوه‌­های تازه برای محصول یا کسب­ و کارتان است، بلکه به کارمندان یادآوری می­‌کند که ایده­‌هایشان ارزشمند است، و در موفقیت نهایی شرکت سهم دارند.

راه دیگر برای جلب حمایت کارمندان نسبت به آنچه انجام می­‌دهید، گذاشتن بخشی از فرآیند تصمیم‌­گیری بر عهده­‌ی آن‌ها است. شاید برای هر تصمیمی جواب ندهد و مواقعی وجود داشته باشد که بتوانید به­ تنهایی برای آینده‌­ی شرکت خود تصمیم بگیرید، اما انجمنی که شما و اعضای تیمتان بتوانید آنجا برای بحث و مخالفت دور هم جمع بشوید تا درنهایت بر سر یک تصمیم به توافق برسید، تصمیمات بهتر و آگاهانه­‌تر و بهره‌­وری بیشتری را در پی خواهد داشت.

تشکیل یک تیم می­‌تواند سخت و مدیریت آن نیز همان­قدر چالش ­برانگیز باشد. اما داشتن افراد درست در هیئت ­مدیره نه­ تنها شما را با انجام­ کارها و ارائه­‌ی مهارت­‌هایی که به­ تنهایی از پسشان برنمی­‌آیید یاری می­‌کند، بلکه با افزودن قدرت نبوغ دیگران به روند خلاقیت و تصمیم ­گیری شما، درنهایت به نتایج بهتری خواهد انجامید تا اینکه بخواهید به تنهایی پیش بروید.

در قسمت بعدی از این مجموعه، به نحوه­‌ی یافتن منتورهای مناسب برای ­کمک به­ موفقیتتان خواهیم پرداخت.

دانلود PDF مقاله

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۳ Average: ۵]
منبع
forbes
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *