اخبار استارتاپی

اولین شتابدهنده محصولات پزشکی تشخیصی در کشور افتتاح شد

اولین شتابدهنده محصولات پزشکی تشخیصی(IVD) با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری افتتاح شد.

اولین شتابدهنده محصولات پزشکی تشخیصی(IVD) با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری افتتاح شد.

این شتابدهنده با هدف جبران خلأ فناوری‌های حوزه‌های مختلف محصولات IVD و ورود محصولات و خدمات فناورانه به بازار داخل و خارج کشور تأسیس شده است.

محصولات پزشکی تشخیصی (IVD)، طیف وسیعی از وسایل ساده تا آنالیزورها را شامل می‌شود. نقش مهم وسایل پزشکی IVD اعم از دستگاه‌ها، وسایل و مواد کنترل همچونکالیبراتورها و استانداردها، در ارائه یک پاسخ قابل اطمینان توسط آزمایشگاه تشخیص طبی به پزشک و مراکز درمانی در علم پزشکی روشن است.

در واقع کیفیت این ابزار یکی از مهمترین عناصر تأثیرگذار در پاسخ آزمایش‌ها بر روی نمونه‌های انسانی است. بنابراین جز لاینفک بخش بهداشت، سلامت و درمان جامعه محسوب می‌شود.

در دنیای امروز سرعت پیشرفت و توسعه فناوری‌های تشخیص پزشکی با سرعت پیشرفت فناوری‌های کامپیوتری برابری می‌کند. در کشور ما، با وجود تعداد قابل توجهی از دانش آموختگان، فناوران و ایده‌پردازان جوان، ظرفیت با ارزشی برای پیاده‌سازی فناوری‌های تشخیصی (IVD) منطبق با مدل‌های موفق جهانی وجود دارد.

با این وجود، اکوسیستم و بستر طراحی، تولید و تجاری سازی پروژه‌های نوآورانه IVD ناهموار و پر چالش است که باعث شده سهم ناچیزی از محصولات داخلی و صادرات به این محصول برسد.

در مسیر تبدیل ایده به محصول قابل ارائه به بازار IVD، «عدم شناخت صحیح و واقعی از ساختار و نیاز بازار و مشتری»، «وجود قوانین، استانداردها و الزامات حاکم بر بازار داخلی و بین‌المللی» و مهم‌تر از همه «نبود زیر ساخت‌های مالی و سرمایه گذاری» از جمله چالش‌های پیش‌روی تیم‌های نوپا است. این وضعیت، لزوم ایجاد ساختارهای حمایت محور که محلی برای تلاقی و نزدیک‌تر شدن صاحبان ایده و سرمایه گذاران است را دوچندان می‌کند.

در پاسخ به وضعیت موجود، این شتابدهنده با سرمایه گذاری بخش خصوصی و حمایت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به عنوان نخستین شتاب‌دهنده محصولات تشخیصی IVD کشور، با حضور اعضای ستاد توسعه زیست فناوری و متخصصین حوزه پزشکی آغاز به کار کرد.

بهروز تهرانی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان فعال در حوزه پزشکی در خصوص این شتابدهنده، گفت: چشم‌انداز این شتابدهنده تبدیل‌شدن به پربازده‌ترین شتابدهنده پلتفرم‌های IVD در خاورمیانه تا پنج سال آینده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مأموریت این شتابدهنده جبران خلأ فناوری‌های حوزه‌های مختلف محصولات IVD و ورود محصولات و خدمات فناورانه به بازار داخل و خارج کشور است، گفت: این شتابدهنده در مسیر سند ملی زیست فناوری، در جهت اشتغال‌زایی فارغ‌التحصیلان علوم زیستی کشور حرکت می‌کند.

تهرانی ادامه داد: این شتابدهنده نیروهای متخصص را از میان ایرانیان خارج کشور جذب می‌کند و با بهره‌گیری از مربیگری، فرآیندهای طراحی تولید و تجاری‌سازی را با دقت بالاتری پیش خواهد برد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
منبع
ایسنا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *