اخبار استارتاپی

شبکه تبادل فناوری در جاده ابریشم ایجاد می شود.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی بر همکاری‌های فناورانه در بستر جاده ابریشم تأکید کرد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در همایش پوچیانگ نوآوری چین که با حضور نمایندگان کشورهای مختلف جهان در شهر شانگهای در حال برگزاری است، با تاکید بر همکاری های فناورانه در بستر جاده ابریشم، بیان کرد: جاده ابریشم ، جاده ای تاریخی است که بستری برای تسهیل داد و ستد انواع کالا بود و در سال های اخیر کمتر اسمی از آن شنیده می شود.

دکتر علی وحدت افزود: حال با طرح پیشنهادی دولت چین «یک کمربند، یک جاده» و به کمک همه ما، می‌تواند دوباره به محملی برای تسهیل همکاری‌های اقتصادی بدل شود، این بار اما، با شکلی جدید و حسی آمیخته با نوستالژی. بدون شک یکی از محورهای اصلی همکاری اقتصادی در سراسر جاده ابریشم به عنوان یک پلت‌فرم بین‌المللی، همکاری‌های فناورانه و نوآورانه است، مفهومی که این روزها شاه‌کلید توسعه در سطح ملی و پایه رقابت‌پذیری در سطح بنگاه محسوب می‌شود.

وحدت افزود: ایران در مقایسه با کشورهای منطقه، ظرفیت‌های بی‌بدیلی در اکوسیستم نوآوری دارد و مایل است از این ظرفیت در احیای جاده ابریشم استفاده کند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه ایران دستاوردهای قابل توجهی در زمینه علوم، تحقیقات و فناوری داشته است و از جمله می‌توان به رشد فزاینده در انتشار بین‌المللی مقالات علمی به ویژه در زمینه‌های فناوری نانو، زیست فناوری و علم مواد اشاره کرد.

وی افزود: همچنین، ایران بیش از چهار هزار شرکت دانش‌بنیان فعال در زمینه‌های نانو فناوری، زیست فناوری، فناوری اطلاعات و ارتباطات، مهندسی انرژی، برق و الکترونیک و انرژی تجدیدپذیر دارد. این حجم از توسعه حاصل تغییرات گسترده در نظام ملی نوآوری ایران است.

وی با بیان اینکه اهمیت شرکت‌های «های-تک» و «تحقیق و توسعه» در بسیاری از سیاست‌گذاری‌های کلان کشور از جمله نقشه جامع علمی کشور و سند چشم‌انداز بیست ساله مورد تأکید بوده است، تصریح کرد: قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ١٣٨٩ در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و پیرو آن صندوق نوآوری و شکوفایی در سال ١٣٩١ با هدف حمایت مالی از این شرکت‌ها تأسیس شد.

رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه این صندوق با سرمایه اولیه یک میلیارد دلار و تحت نظارت نهاد ریاست جمهوری آغاز به کار کرده است، گفت: تا به امروز، صندوق از چهار هزار شرکت فعال در توسعه فناوری و نوآوری پشتیبانی کرده است.

وی با تأکید بر اینکه در راستای توانمندسازی هر چه بیشتر شرکت‌ها، صندوق نوآوری و شکوفایی دستورکار ویژه‌ای برای حمایت از شبکه‌سازی در سطح بین‌المللی در دست دارد، گفت: اینک زمان حرکت به سمت ایجاد سرمایه گذاری های مشترک بین‌المللی برای شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت آپ ها است و صندوق در نظر دارد تا این مهم را به نحو مقتضی حمایت کند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه پیشنهاد ایجاد شبکه تبادل راه‌حل‌های فناورانه (NTSE) در سرتاسر راه ابریشم را برای همکاری فی‌مابین کشورهای عضو ارائه داد و گفت: این شبکه کمک می‌کند کشورهای عضو راه‌حل‌های فناورانه مورد نیاز خود را بیابند. همچنین نسبت به تبادل توانمندی‌های توسعه‌یافته خود از طریق قابلیت‌های شرکت‌های فناور، شامل ایجاد پلت‌فرم‌های تحت وب تخصصی برای تبادل فناوری، توسعه نمایشگاه‌های دائمی ویژه فناوری و به‌ویژه فناوری‌های پیشرفته و نوظهور و اعزام و پذیرش هیأت‌های تجاری تخصصی در حوزه‌های مختلف صنعت و فناوری اقدام کنند.

ایجاد صندوق مشترک برای توسعه فناوری

وی به ایجاد صندوق‌های مشترک به منظور پشتیبانی از تبادل فناوری و همکاری‌های بین‌المللی شرکت‌ها از طریق NTSE اشاره کرد و افزود: با ایجاد صندوق‌های مشترک می‌توانیم فناوری‌های اولویت‌دار و مهم را توسعه دهیم و ریسک‌های مالی توسعه فناوری را به حداقل برسانیم. همچنین این صندوق‌ها به ما اجازه می‌دهند عوائد ناشی از همکاری‌های فناورانه را مدیریت کنیم و در اختیار اعضا قرار دهیم.

وحدت «انتقال تجارب سیاستی در حوزه نوآوری» از طریق NTSE را از ملزومات همکاری‌های مؤثر دانست و تصریح کرد: تمامی اعضای این پلت‌فرم بین‌المللی تجربیات ارزشمند و متنوعی را در مسیر توسعه فناوری و نوآوری و همکاری‌های نوآورانه بین‌المللی خود داشته‌اند. ما می‌توانیم تجربیات خود در زمینه استفاده از ابزارهای مالی متفاوت و سازوکارهای مالی متنوع را به اشتراک بگذاریم و آن را به دانش جمعی تبدیل کنیم تا بتوانیم به رشد و توسعه NTSE سرعت بخشیم.

به گفته وی، باید در نظر داشته باشیم بیش از آن که دولت‌ها در حال حاضر نیازمند گفتگو باشند، اینک شرکت‌های ما نیازمند گفتگو در بستر NTSE هستند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
منبع
مهر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *