معرفی استارتاپ

قابلیت معامله جفت ارزها در صرافی والکس

گفت و گو با امین امینی هم بنیانگذار والکس

مدتی پیش در حاشیه الکامپ ۹۸ به سراغ استارت آپ والکس رفتیم و گپ و گفتی دوستانه با بردیا سید احمدنیا پیرامون فعالیت والکس در صنعت فین تک ایران و کریپوتوکارنسی ها انجام دادیم. آن روزها این استارتاپ حدود ۹۵۰۰ کاربر داشت که در این مدت زمان کوتاه با رشد بیش از ۴۰ درصدی مواجه شد و در حال حاضر بیش از ۱۴ هزار کاربر دارد. حال پس از گذشت چندین ماه و به بهانه معرفی امکانات جدید این استارتاپ، مجددا به سراغ آنها رفتیم و با امین امینی از جمله بنیان گذارهای والکس مصاحبه ای داشتیم که شما را به خواندن آن دعوت می کنیم.

در ابتدا خود را معرفی کنید و از نحوه شکل گیری والکس برایمان بگویید.

بنده امین امینی متولد سال ۱۳۷۵ و ورودی ۹۳ رشته مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی شریف هستم. من به همراه دو نفر از دوستانم در چند سال اخیر با حوزه کریپتوکارنسی و بلاکچین آشنا شدیم.

در آن زمان یکی از دوستانم به دلیل دریافت پروژه از خارج کشور، از پی پال استفاده می‌کرد که بعضاً استفاده از آن برایش دردسرساز می‌شد. دوست ما با جست و جوهایی در این زمینه، با بیت کوین و روش‌های پرداخت مالی از طریق ارزهای دیجیتال آشنا شد و ما هم به واسطه او با این بازار آشنا شدیم.

 در آن زمان هنوز در ایران بستر معاملات ارزهای دیجیتال وجود نداشت و دریافت پول از خارج کشور برای افراد کار آسانی نبود. ما بعد از آشنایی با حوزه کریپتوکارنسی، شروع به خرید و فروش بیت کوین کردیم که این کار مسائلی را با خود به همراه داشت از جمله اینکه در آن زمان هنوز بازار کاربر به کاربر قابل اعتمادی برای معامله وجود نداشت.

صرافی والکس

برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال، تنها تعدادی صرافی وجود داشت که آن‌ها کار خرید و فروش را انجام می‌دادند و غالباً در این معامله به نفع خود قیمت می‌دادند؛ راه دیگر خرید و فروش در فضای مجازی بود که هنوز هم این روش مخاطبان خود را دارد ولی احتمال کلاهبرداری در این روش بسیار زیاد است؛ روش سوم استفاده از سایت‌های خارجی بود که آن هم دردسرهای زیادی به همراه داشت که کوچکترین آن، بسته شدن حساب کاربری ایرانی ها بود.

 از طرفی، هیچ یک از صرافی ها پشتیبانی، طراحی کاربری و خدمات خوبی به مشتریانشان ارائه نمی‌دادند. به همین دلیل، ما برای رفع نیاز خودمان دست به کار شدیم تا به طبع آن مشکل افراد دیگر نیز حل شود.

 در این راستا بازار معاملاتی والکس را در آذر ماه ۹۷ راه انداختیم. بازاری که در آن خرید و فروش توسط کاربران صورت می‌گیرد و به همین دلیل اختلاف قیمت در پلتفرم بسیار پایین است. در والکس تمامی کاربران احراز هویت می‌شوند و دیگر نگرانی از جهت کلاهبرداری وجود نخواهد داشت، چرا که مسئولیت آن کاملاً بر عهده ما است. سایت والکس دارای پشتیبانی بسیار قوی است به طوری که در روز، ما حدود ۱۸ الی ۱۹ ساعت پشتیبانی داریم.

نام والکس ترکیب چه کلمه‌هایی است؟ 

ترکیب wallet و exchange

استارتاپ والکس چیست

درحال حاضر والکس دارای چند کاربر است و آیا وجود این شکل پلتفرم ها تأثیری بر قیمت صرافی ها داشته است؟

در حال حاضر والکس بیش از ۱۴۰۰۰ کاربر دارد و بیش از ۵۰۰۰۰ معامله امن داخل پلتفرم انجام شده است. اختلاف قیمت خرید بیت کوین و فروش آن در والکس برای هر بیت کوین نهایتاً بین ۳۰۰ هزار تومان تا یک میلیون است. وجود پلتفرم هایی مانند والکس قدرت صرافی ها را کم تر کرده و باعث شده که قیمت‌ها متعادل‌تر شود.

اختلاف قیمت خرید و فروش بر چه اساسی تعیین می‌شود؟

این قیمت توسط کاربران تعیین می‌شود و براساس عرضه و تقاضا است؛ اما اگر بازار به وضعیت نامطلوب برسد، سعی می‌کنیم بر آن نظارت داشته باشیم و بازارگردانی می‌کنیم. درصورتی که بازارگردانی صورت گیرد، توسط دسترسی‌هایمان به حساب‌های خارجی، قیمت‌های معامله شده در آن جا را با الگوریتمی وارد والکس می‌کنیم و همین شباهت قیمت، باعث می‌شود معامله یک فرد، مشابه سایت خارجی باشد با این تفاوت که دیگر نگران بسته شدن حساب و بلوکه شدن پول و فیلترینگ نیستند.

امکان دارد در این میان مشکلی برای خودتان پیش بیاید؟

خیر. حساب والکس که در صرافی های مختلف دنیا وجود دارد، جزو حساب های تأیید شده و احراز هویت شده کامل است و جای هیچ نگرانی برای ما وجود ندارد.

والکس جدیداً در زمینه جفت ارزها اقداماتی داشته است؛ کمی در این باره توضیح دهید.

یک ویژگی جدید که ما به والکس اضافه کردیم، تبدیل ارزها به یکدیگر است؛ ما تجربه کار با سایت‌های خارجی را داشتیم که دردسرهای زیادی برایمان داشت به همین دلیل تصمیم گرفتیم همان بستر را در والکس آماده کنیم تا افرادی که قصد معامله حرفه ای دارند، در یک بستر بتوانند مبادله ارزهای مختلف را با هم انجام دهد. البته این ویژگی والکس حدود سه هفته پیش به آن اضافه شد که در آینده شاهد ارزهای دیجیتال بیشتر و گسترده تر شدن این بازار خواهیم بود.

ما در بازار “ارز به ارز” پایه بازار تتر را برای شروع انتخاب کردیم و دلیل این امر این بوده است که تتر یک ارز معادل با دلار است و افراد حرفه ای برای اینکه بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال خود را بفروشند، مایل هستند آن را به دلار یا تتر تبدیل کنند و همچنین این بازار از کارمزد ۰.۲ درصدی به ازای هر معامله برخوردار است که بسیار کمتر از کارمزد بازار ریالی به سایر ارزهای دیجیتال است.

امین امینی بنیان گذار والکس

آیا از بازار ارز به ارز استقبال شده است؟

ما هنوز در مرحله ساخت برنامه تبلیغاتی کامل و جامع برای آن هستیم که هنوز به طور کامل اجرا نشده است. با این حال، در زمان های به خصوصی مانند پامپ (بالا رفتن ناگهانی قیمت بیت کوین) و دامپ (پایین آمدن ناگهانی قیمت بیت کوین) به شدت از آن استقبال می‌شود، چرا که افراد به صورت آنی کوین خود را تبدیل به تتر یا همان دلار می کنند و یا برعکس آن را انجام می دهند.

با توجه به نبود قانون در حوزه ارزهای دیجیتال، والکس با چه ریسک هایی مواجه است؟

در ایران برای صنایع جدید معمولاً این ریسک ها ایجاد می‌شود. کسب و کارهایی مانند علی بابا، اسنپ و تپسی و پرداخت یارها با فیلترینگ مواجه شدند؛ این پروسه در ایران پروسه ای طبیعی است با این تفاوت که شاید این پروسه در حوزه ما کمی سخت تر باشد و ممکن است فرآیند قانون گذاری آن زمان بیشتری نیاز داشته باشد. با توجه به روندی که در کشورهای دیگر ایجاد شده است، می‌توان این نتیجه را گرفت که تا چند سال آینده، ارز دیجیتال جایگزین ارز خارجی می‌شود لذا نمی‌توان با آن مقابله کرد. این امکان وجود دارد که چارچوب گذاری برای آن صورت گیرد اما قابلیت متوقف شدن ندارد؛ چرا که در صورت متوقف کردن آن فعالیت‌های زیرزمینی چندین برابر می شود و لطمه بیشتری به کشور وارد می خورد و از طرفی، برای کاربرها باید یک مرجع معتبر وجود داشته باشد تا با کلاهبرداری مواجه نشوند.

آیا تاکنون از سرمایه گذار و یا شتاب دهنده ای کمک گرفتید؟

بله ما یک سرمایه گذار به نام ایده پردازان مشیز داریم و در حال حاضر در فضای کار اشتراکی تیوان مستقر هستیم.

ترکیب اصلی تیم­تان چگونه است؟

ما زمانی که کار را شروع کردیم، همه افراد هم بنیانگذار بودند و زمینه‌های مختلفی مانند کارهای اجرایی، مدیریت مالی، مدیریت مارکتینگ، مدیریت فنی، مدیریت فنی بلاکچین و غیره را برعهده داشتند. در حال حاضر نیز تیم­مان به ۱۵ نفر رسیده که ۴ نفر در قسمت پشتیبانی هستند.

داستان شایعه اخیر در رابطه با کلاهبرداری والکس چه بود؟

قبل از بازارهایی مانند والکس، صرافی هایی وجود داشتند که با سود بسیار بالایی معامله می‌کردند. بعد از ورود پلتفرم ها، سود و تعداد کاربران صرافی ها کم تر شد زیرا کاربران یک محیط امن تر با رابط کاربری بهتر برای معامله پیدا کردند. از طرفی صرافی ها از لحاظ علمی، مدیریتی و فنی توان مقابله با پلتفرم ها را نداشتند و به همین دلیل، شروع به شایعه پراکنی کردند که در عمل این کار با انجمن های تخصصی مانند ارز دیجیتال و پرشین تولز شروع شد. البته به دلیل اینکه هیچ سندی برای این شایعات نداشتند، تمامی خبرها پاک شد؛ چرا که تنها با داشتن سند می‌توانستند شکایت خود را به پلیس فتا ارجاع دهند. تنها خبری که هنوز پاک نشده مربوط به سایت blog.ir است که با وجود پیگیری به پلیس فتا هنوز پاسخی دریافت نکردیم و حتی به دفترکاری آن ها مراجعه کردیم که کسی در آنجا حضور نداشت.

سیستم بازاریابی والکس به چه صورت است؟ 

ما در قسمت محتوایی و از طریق گوگل تنها ۳ ماه است که فعالیت خود را آغاز کرده ایم و در ابتدا برای تبلیغات به فضاهایی ورود کردیم که می‌دانستیم مخاطب خاص وجود دارد مانند گروه‌های تلگرامی، فرومها و غیره و وارد فضاهای عمومی نشدیم. هنوز هم در سایت‌های مختلف میهن بلاکچین و تلگرام تبلیغات انجام می‌دهیم. تعداد زیادی از کاربران از طریق معرفی با والکس آشنا شدند؛ زیرا به ازای دعوت دوستان کارمزد کاربر کم تر می‌شود و یا معامله رایگان دریافت می‌کند، بخش عظیمی از کاربران از این طریق جذب والکس شده اند. از طرفی نیز به دلیل رضایتی که کاربران از ما داشتند، به دوستانشان معرفی می‌شدیم و این باعث شد هزینه کمی در تبلیغات متحمل شویم.

چه برنامه ای برای توسعه والکس دارید؟

 استراتژی ما در حوزه کریپتوکارنسی داخل ایران به ۳ قسمت تقسیم می‌شود؛ اول اینکه بازاری امن و راحت برای سرمایه گذاری مردم وجود داشته باشد که قرار است ویژگی‌های دیگری مانند قابلیت کوین به کوین، استاپ لیمیت و … را به آن اضافه کنیم و تا چند ماه دیگر اپلیکیشن والکس راه اندازی می‌شود و برای کسانی که قصد معامله حرفه ای را داشته باشند، این مسیر به راحتی با اپلیکیشن ممکن می شود. قسمت دوم این است که کرپتو و بلاک چین را در ایران گسترش دهیم. در این راستا، سایتی به نام wallexacademy طراحی کرده ایم که به طور تخصصی و در قالب پادکست و ویدئو محتوا تولید می‌کند. قسمت سوم استراتژی ما، ساختن یک کریپتو اکونومی است تا افراد بتوانند از ارز دیجیتال استفاده کنند؛ یعنی محصولاتی مبتنی بر کریپتو تولید می‌کنیم.

ما در حال ساخت درگاه های پرداختی به نام وال پی هستیم و از آنجایی که به تمام کاربران کیف پول اختصاصی ارائه می‌دهیم، افرادی که با خارج از کشور در حال معامله هستند، می‌توانند در حال حاضر از آن استفاده کنند. یکی از محصولاتی هم که در نظر داریم تولید کنیم، درگاه پرداخت ارزهای دیجیتال برای فریلنسرهایی است قصد معامله با خارج را دارند؛ از طریق این درگاه، فریلنسرها می توانند با کریپتو دریافت خود را انجام دهند.

آیا تاکنون با ریسک‌هایی مانند ریسک‌های مالیاتی مواجه شده اید؟

مقابله با مسائل مالیاتی نیاز به وجود قوانین در حوزه پرداخت دارد و چون هنوز قوانین شکل نگرفته است، وارد شدن به این فرآیند پیچیده می‌شود. کسب و کارهایی مانند کافه بازار و اسنپ و تپسی و غیره نیز به این مشکلات برخورده اند و غالباً در ایران این مسائل پیش می‌آید زیرا قوانین و دید حمایتی وجود ندارد.

تیم والکس

چه بخشی از بازار را در دست دارید و چه سهمی را در آینده برای خود تخمین می‌زنید؟

طبق آمارهای منتشر شده، روزانه حداقل ۴۰۰ بیت کوین در ایران در حال معامله است که تعدادی از آن در فضای مجازی و یا حضوری صورت می‌گیرد و با این شرایط، ما ۲ و نیم درصد بازار را در دست داریم و در آینده قصد داریم افراد بیشتری را برای معامله به والکس جذب کنیم که برای این کار از روش‌های مختلف تبلیغات کمک می‌گیریم. هدف ما برای سال، بعد رسیدن به ۸ تا ۱۰ درصد بازار است.

چه تعداد سایت مشابه سایت شما وجود دارد؟

در حال حاضر دو سایت به نام‌های نوبیتکس و اکسیر وجود دارند که حدود یک سال زودتر از ما راه اندازی شده اند اما از جهت ویژگی‌هایی که والکس دارد از یکی از آن‌ها کاملاً جلوتریم و با دیگری اگر جلوتر نباشیم، برابری می‌کنیم زیرا ما حدود یک سال دیرتر سایتمان را راه اندازی کردیم.

مدل درآمدی والکس چطور است؟

والکس از هر معامله به طور حداکثر نیم درصد و حداقل ۰.۲۵ درصد کارمزد دریافت می‌کند و هر چقدر حجم معامله بالاتر برود، کارمزد نیز به صورت پلکانی کاهش می‌یابد.

استارتاپ والکس

جذب سرمایه را چه زمانی آغاز کردید؟

ما ابتدا به صورت بوت استرپ کار خود را آغاز کردیم یعنی تا اردیبهشت امسال؛ اما از آن زمان یک دوره جذب سرمایه سری A دریافت کردیم. در حال حاضر نیز برای توسعه برنامه ها به سرمایه بیش تر نیاز داریم اما تا یک سال آینده قصد جذب سرمایه نداریم.

آینده والکس را به چه صورت می بینید؟

فکر می‌کنم والکس تا سه سال آینده صنعت پرداخت علی الخصوص پرداخت های ارزی برای توریست ها را متحول کند و همچنین به بستری مناسب برای افرادی که به صورت حرفه ای معامله می‌کنند، تبدیل می شود و نیاز به سایت‌های خارجی را از بین می‌برد. همچنین در صورت نیاز، به بازار کشورهای دیگر نیز وارد می‌شویم.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۵ Average: ۴.۲]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

۴ دیدگاه

  1. خیلی خوبه که برنامه های ایرانی رو معرفی میکنید تا هم بیشتر شناخته بشن و هم ماها بیشتر در موردشون بدونیم. یه برنامه ایم هست با اسم کنسول که برای ما گیمرهاس و من هم الان توش عضوم. خوشحال میشم اگه چنین اطلاعات دقیقی ازش جمع اوری کنید و در اختیار ما بذارید.

  2. ولکس حرف نداره عالی از همه لحاظ همه چی برپایه اصول و سیستمی که پرسنلش همه جوان و خوش برخورد هستن و بنده افتخارمبکنم که در بین این عزیزان هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *