اخبار استارتاپیکارآفرینی و استارتاپ

خط اعتباری دو هزار میلیارد تومانی ‌برای خرید لیزینگی از دانش بنیان ها

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه سیستم بانکی کشور به تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان علاقه‌مند شدند، گفت: بانک تجارت دو خط اعتباری دو هزار میلیارد تومانی در حوزه نفت و پتروشیمی‌ برای خرید لیزینگی از شرکت‌های دانش بنیان تدارک دیده است.

دکتر علی وحدت در آیین گشایش نمایشگاه حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی‌ که در جزیره کیش برپا شد، بر ظرفیت‌های استارت آپی در کشور تاکید کرد و گفت: شرکت‌های بزرگ در دنیا تلاش می‌کنند تا از ظرفیت‌های شرکت‌های کوچک‌تر استارت‌آپی در مجموعه‌های خود استفاده کنند. در این راستا با خرید شرکت‌های کوچک با هزینه کمتر، نوآوری را به شرکت خود منتقل می‌کنند.

در ایران نیز بعد از تصویب قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، اکوسیستم نوآوری شکل گرفت و ادبیات حوزه دانش بنیان خیلی جدی پیگیری شد به طوری که در حال حاضر ۵۷۰۰ شرکت دانش بنیان و ۱۰ هزار شرکت فناور مستقر در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد و ۶۰ تا ۷۰ هزار استارت آپ داریم که در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کنند.

وی با تاکید بر ضرورت اعتماد شرکت‌های بزرگ به این مجموعه‌های دانش بنیان، خاطر نشان کرد: این شرکت‌ها قادرند راهکار بسیاری از مشکلات را ارائه دهند به عنوان مثال در دوران مواجهه کشور با ویروس کرونا به غیر از محموله واکسن کرونا که اخیرا وارد شده است تمامی ‌نیاز کشور از جمله ونتیلاتور، دستگاه اکسیژن ساز، ماسک و مواد ضدعفونی کننده از طریق شرکت‌های دانش بنیان تامین شد و ما تجهیزات پزشکی مرتبط با کرونا را وارد نکردیم. این محصولات از دپارتمان‌های ۵۰۰ نفری و سازمان‌های بزرگ هم تامین نشد بلکه شرکت‌های کوچک دانش بنیان ۲۰ تا ۳۰ نفره نیاز کشور را برطرف کردند.

وحدت به حوزه نفت و پتروشیمی ‌به عنوان صنعت مادر اشاره کرد و یادآور شد: صنایع نفت و پتروشیمی ‌ارزش افزوده برای کشور ایجاد می‌کنند و جزو صنایع مادر محسوب می‌شوند و وزیر نفت نیز نسبت به استفاده از توان شرکت‌های دانش بنیان در حوزه نفت بسیار تاکید دارند به‌طوری‌که برای آشنایی با دستاوردهای شرکت‌ها از پاویون شرکت‌های دانش بنیان در نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ‌دو بار بازدید کردند.

وی با اشاره به فعالیت مرکز نوآوری نفت، کارخانه نوآوری نفت، صندوق پژوهش و فناوری نفت در این دولت ابراز امیدواری کرد که این اقدامات ادامه یابد.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر اینکه نفوذ شرکت‌های دانش بنیان در حوزه نفت و پتروشیمی ‌به توسعه این شرکت‌های بزرگ کمک می‌کند، اظهار کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی تلاش دارد تا به وظایف خود در حوزه تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان کمک کند از این رو تلاش می‌کنیم تا در هر منطقه جغرافیایی یا حوزه اقتصادی خاص اجزای مورد نیاز توسعه نوآوری شکل بگیرد.

وحدت در مورد همکاری این صندوق با سیستم بانکی کشور در تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان اظهار کرد: ما ابزارهای مختلفی را با همراهی بانک‌ها به شرکت‌های دانش بنیان و خریداران محصولات دانش بنیان ارائه می‌دهیم؛ به عنوان مثال بانک‌ها برای ضمانت‌نامه بانکی که شرکت‌های معرفی شده از طرف ما ارائه می‌کنند، ضمانت نامه حسن انجام صادر می‌کنند و از این طریق کیفیت و خدمات شرکت‌ها تضمین می‌شود.

به نقل از روابط عمومی ‌صندوق نوآوری و شکوفایی، وی ضمن اشاره به تدارک بیشتر ابزارهای تامین مالی بانک‌ها برای شرکت‌های دانش بنیان گفت: بانک‌ها به این حوزه علاقمند شده‌اند و در نظر دارند تا خدمات بیشتری به شرکت‌های دانش بنیان ارائه ‌دهند؛ به عنوان مثال بانک تجارت دو خط اعتباری دو هزار میلیارد تومانی در حوزه نفت و پتروشیمی ‌برای خرید لیزینگی از شرکت‌های دانش بنیان تدارک دیده است.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
منبع
ایسنا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *