اخبار استارتاپی

قصه ها ۱۰ میلیون بار شنیده شدند

گزارش سالیانه آی قصه منتشر شد

براساس این گزارش در سال ۱۴۰۰، ۱۰ میلیون بار قصه‌های آی قصه توسط کاربران  شنیده‌ شدند. آی قصه در سال ۹۷ اولین قصه خود را منتشر کرد. این استارت آپ تا سال ۹۸ در شبکه‌های اجتماعی چون اینستاگرام فعالیت می‌کرد و در سال ۹۸ اپلیکیشن خود را راه‌اندازی کرد. حالا پس از گذشت ۳ سال از فعالیت، آی قصه تبدیل به پلتفرمی برای شنیدن کتاب صوتی برای نوجوانان هم شده است.

مخاطبان آی‌قصه یا کودکانی هستند که برای قصه‌ها اپلکیشن را نصب‌ کرده‌اند یا والدینی که برای بچه‌ها این کار را انجام می‌دهند. این استارت آپ برای تولید قصه های خود با ۵۲ قصه‌گو، ۶۰ نویسنده و ۱۴ تصویرگر و بیش از ۳۳ نفر دیگر با تخصص ‌های برنامه‌نویسی، تدوین، گرافیک، حسابداری، پشتیبانی و … همکاری می‌کند.

قصه‌های آی‌‌قصه در سال جاری بیش از ۱۰ میلیون بار شنیده شده است. اپلکیشن اندروید هم ۱۵۰ بار از گوگل‌پلی و کافه بازار دانلود و نصب شده است. بیش از ۵۰ درصد از والدین جزو مخاطبان اصلی آی‌قصه هستند چون کودکان بیشتر با گوشی یا تبلت والدین خود به داستان‌ها گوش می‌دهند.

در این گزارش کودکان به زیر ۳ سال، ۵ تا ۳ سال، ۵ تا ۷ سال، ۷ تا ۱۰ سال و بالای ۱۰ سال تقسیم‌بندی شده‌اند. ازاین میان کودکان ۵ تا ۷ ساله با ۴۰ درصد بیشتر به قصه‌های آی‌قصه گوش می‌دهند. البته با اضافه شدن کتاب‌های صوتی نوجوان به اپلکیشن، انتظار می‌رود که مخاطبان نوجوان بیش از ۱۰ سال افرایش پیدا کنند.

آنطور که در این گزارش آمده کمتر از ۳۰ دقیقه کودکان مخاطب آی‌قصه از گوشی استفاده می‌کنند. مخاطبان آی‌قصه همچنین با ۳۹.۸ درصد بیشتر در تهران زندگی می‌کنند و کمترین مخاطبان آی‌قصه در اهواز با ۳ درصد هستند. تلاش تحریریه آی‌قصه این است تا کلیشه‌های منفی موجود در جامعه به قصه‌‌ها سرایت نکند. به همین خاطر قصه‌های دخترانه و پسرانه در داستان‌ها پیدا نمی‌شود.

جنس شخصیت‌های داستانی آی‌قصه به ترتیب ۴۲ درصد انسان‌ها، ۳۰ درصد حیوانات و ۲۸ درصد اشیا و گیاهان هستند. در میان انسان‌ها هم جنس شخصیت‌های داستان ۵۲ درصد دختران و ۴۸ درصد پسران را شامل می‌شود.

در اپلیکیشن آی‌قصه هرهفته قصه‌های جدید برای بچه‌ها تولید و منتشر می‌شود. در نظرسنجی ‌ای که در مورد محبوبیت شخصیت‌ها انجام شد، دایناماینا محبوب‌ترین شخصیت قصه‌های آی‌قصه است. پس از آن هاپ هاپ قرار دارد. قصه‌های سیاره گردو هم یکی از پرطرفدارترین قصه سریالی آی‌قصه است. قصه‌ سیاره گردو درمورد تولد یک سیاره‌ی جدید در کهکشان است. خاطرات محرمانه شرمین هم به عنوان پرشنونده‌ترین قصه سریالی انتخاب شده است.

آی‌قصه در سال جاری همکاری‌هایی با نهادهای مختلف داشته است که این همکاری‌ها به انتشار قصه‌های صوتی جدید منجر شده است. جدیدترین قصه‌های حیوانکی، با همکاری دفتر یونسکو در ایران تولید شده‌اند. در هر قسمت از این داستان، به یکی از گونه‌های جدید جانوری ایران که درگیر بحران‌های محیط‌زیستی هستند، پرداخته می‌شود. این قصه‌ها از فروردین ۱۴۰۰ در قالب سی‌دی و همچنین در اپلیکیشن آی‌قصه در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد.

همکاری بعدی آی‌قصه، همکاری با آکادمی هوش مالی پارت است. قصه‌های دایناشهر حاصل این همکاری است و در این قصه‌های صوتی قرار است به کودکان مفاهیمی درحوزه سواد مالی آموزش داده شود.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۱ Average: ۵]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *