اخبار استارتاپی

مصوبات برگزاری هفته پژوهش‌وفناوری ۱۴۰۱ اعلام شد

بر اساس مصوبات اخیر هفته پژوهش‌وفناوری، مقرر شد تا به منظور برگزاری پربار این هفته، کلیه دستگاه‌ها تقویم اجرایی خود را ظرف مدت یک هفته به دبیرخانه هفته پژوهش ارائه دهند و برای برپایی کرسی‌های نقد و نظر دانشگاهیان، پژوهشگران و فناوران با موضوع "فناوری و پژوهش در دانشگاه‌ها" برنامه‌ریزی شود.

نشست برگزاری هفته پژوهش و فناوری سال ۱۴۰۱ با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری و معاونین پژوهشی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای برگزاری هرچه بهتر این مراسم برگزار و در این نشست مصوب شد که در راستای برگزاری پربار هفته پژوهش، کلیه دستگاه‌ها تقویم اجرایی خود را ظرف مدت یک هفته به دبیرخانه این رویداد ارائه دهند.

همچنین دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری نیز ملزم شد تا بسته رسانه‌ای با هدف استفاده از ظرفیت‌ پیام‌رسان ها و شبکه‌های اجتماعی را با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط تهیه کند. علاوه بر آن برگزاری نمایشگاه‌های استانی بر اساس نیازها و توانمندی‌های هر استان با هدف به هم‌رسانی فناوران، پژوهشگران، دانشجویان، استانداران فعالان شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق با همکاری دبیرخانه شورای عتف و استانداری‌ها در دستور کار قرار گرفت.

با همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و دبیرخانه شورای عتف برای برگزاری کرسی‌های نقد و نظر دانشگاهیان، پژوهشگران و فناوران با موضوع فناوری و پژوهش در دانشگاه‌ها، حمایت از برگزاری رویدادهای فناورانه و پژوهش‌محور در دانشگاه‌های سراسر کشور با استفاده از ظرفیت‌های دانشجویان انجمن‌های علمی-دانشجویی و نیز برگزاری تورهای بازدید علمی و پژوهشی با روایتگری فناوران و صنعتگران شاخص برنامه‌ریزی صورت گرفت.

آشنایی خانواده‌ها با ظرفیت‌های دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد با تعامل و هماهنگی دانشگاه‌ها و برگزاری نمایشگاه تقاضای ساخت و تولید ایرانی (تستا) با همکاری دستگاه‌های اجرایی از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست مورد تأکید و تصویب قرار گرفت.

به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی معاونت علمی ریاست‌جمهوری، در این نشست روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری با اشاره به آغاز هفته پژوهش‌وفناوری در آذرماه با تاکید بر ضرورت برنامه‌ریزی مناسب جهت پیشبرد امور مربوط به این هفته در کلیه دستگاه‌های دولتی، اهمیت نقش‌آفرینی تمامی بخش‌های اثرگذار در ارائه توانمندی‌ها و دستاوردهای پژوهشی و فناورانه کشور را یادآور شد.

دهقانی فیروزآبادی با اشاره به اهمیت نقش آفرینی دستگاه‌های اجرایی و وزارتخانه‌ها برای هرچه پرشورتر برگزار شدن مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری سال جاری اظهار کرد: استفاده حداکثری و پای کار آمدن تمامی ظرفیت دستگاه‌های اجرایی می‌تواند در پربارتر برگزار شدن این هفته اثرگذار بوده و گامی مؤثر در امیدآفرینی با ابزار دستاودهای پژوهشی و فناورانه در کشور به شمار می‌رود.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری، مهم‌ترین ابزار برای توسعه پژوهش و اثرگذاری آن در کشور را اختصاص بازار ملی و بین‌المللی به این حوزه دانست و افزود: بازار ملی یک اصل غیر قابل اجتناب و ضرورتی برای رونق پژوهش‌های فناورانه کارآمد و نیاز محور است. مهم‌ترین نیاز امروز شرکت‌ها، فعالان حوزه پژوهش و فناوران، بازاری است که می‌تواند توسط دستگاه‌های اجرایی و بخش‌های مختلف دست‌اندرکار در اختیار آنان قرار بگیرد؛ موضوع مهمی که قطعا توسعه پایدار و واقعی را به ارمغان خواهد آورد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۱ Average: ۵]
منبع
ایسنا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *