اخبار فناوری

ماهواره‌های مینی نسل دوم استارلینک

اسپیس‌ایکس در خبری از ماهواره‌های V2 Mini به‌عنوان ماهواره‌های کوچک نسل دوم استارلینک با چهار برابر ظرفیت نسل اول رونمایی کرد.

لیمو HR

با کاهش سرعت اینترنت استارلینک در برخی نقاط به‌خاطر افزایش تقاضا، اسپیس‌ایکس از مدل جدیدی از ماهواره‌های نسل دوم خود پرده برداشته است که V2 Mini نام دارد. این ماهواره چهار برابر بیشتر از ماهواره‌های نسل اول ظرفیت داشته و تا زمان آماده‌شدن راکت استارشیپ برای حمل نسخه بزرگ‌تر V2، به توسعه شبکه اینترنت این شرکت کمک خواهد کرد.

مدل جدید نسل دوم ماهواره‌های استارلینک که V2 Mini نام دارد، نسخه‌ای فشرده از V2 است که می‌تواند با راکت فالکون ۹ به مدار فرستاده شود. اسپیس‌ایکس در بیانیه‌ای دراین‌باره گفته است: «ماهواره‌های V2 Mini دارای آنتن‌های آرایه فازی پیشرفته‌تر هستند و از شبکه E-band استفاده می‌کنند که به استارلینک اجازه می‌دهد تا نسبت به نسل قبلی، به‌ازای هر ماهواره ظرفیتی ۴ برابری را ارائه کند.»

درباره ماهواره‌های V2 Mini استارلینک چه می‌دانیم؟

اسپیس‌ایکس هنوز اعلام نکرده است که هر ماهواره V2 Mini می‌تواند چقدر داده ردوبدل کند، اما نسل اول ماهواره‌های این شرکت از ظرفیت تجمیعی ۱۷ تا ۲۳ گیگابیت بر ثانیه‌ای بهره می‌برد. ماهواره‌های مینی نسل دوم از نسل اول بزرگ‌ترند و وزن هر کدام از آن‌ها به ۸۰۰ کیلوگرم و پهنایشان به ۴.۱ متر می‌رسد. اولین محموله ماهواره‌های V2 Mini قرار است امروز پرتاب شود.

کمیسیون ارتباطات فدرال اخیراً برای پرتاب ۷۵۰۰ ماهواره نسل دوم به استارلینک تأییدیه داده بود. بااین‌حال، راکت استارشیپ هنوز آماده پرتاب مداری نشده است تا بتواند این ماهواره‌ها را به منظومه اسپیس‌ایکس اضافه کند. درنتیجه، حالا فالکون ۹ قرار است نسخه‌های مینی این ماهواره‌ها را به مدار بفرستد.

اسپیس‌ایکس درحال‌حاضر ۳۷۰۰ ماهواره نسل اول در مدار دارد، اما برای افزایش سرعت شبکه خود باید ماهواره‌های نسل دوم زیادی را به مدار بفرستد. این شرکت اخیراً اعلام کرده بود که دوباره هزینه اینترنت ماهواره‌ای خود را افزایش می‌دهد و آن را از ماهانه ۱۱۰ دلار به ماهانه ۱۲۰ دلار می‌رساند. البته این تغییر برای مناطقی اتفاق خواهد افتاد که با محدودیت ظرفیت روبه‌رو هستند. مناطقی که کاربران کمتری دارند، درحقیقت با افت هزینه، از این پس باید ماهانه ۹۰ دلار هزینه بپردازند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *