اخبار ارز دیجیتال

حرکت نوبیتکس به‌سوی دنیای غیرمتمرکز با راه‌اندازی پروژه استیکینگ

کاربران نوبیتکس می‌توانند مدیریت استیکینگ دارایی‌شان را به این پلتفرم بسپارند.

نوبیتکس با راه‌اندازی سرویس استیکینگ گامی برای ورود به دنیای DeFi یا امور مالی غیرمتمرکز برداشته است. کاربران این پلتفرم از این پس می‌توانند مدیریت استیکینگ دارایی‌شان را به نوبیتکس بسپارند.

به‌طور خلاصه استیکینگ فرایندی است که در آن کاربران با مشارکت در فرایند اجماع و به پیش بردن شبکه، پاداش دریافت می‌کنند. با این کار هم از نوسانات و افزایش ارزش آن رمزارز سود می‌گیرند و هم یک پاداش عایدشان می‌شود.

این روش از قبل در بسیاری از شبکه‌های رمزارزی و نیز در پلتفرم‌های خارجی وجود داشت، اما استفاده از آن برای کاربران داخل ایران یا مقدور نبود یا ریسک‌ها و خطراتی مثل‌ مسدود‌شدن دارایی وجود داشت. ضمن اینکه مکانیزم استیکینگ در بعضی شبکه‌ها هم پیچیدگی‌ها و فوت‌و‌فن خاص خود را دارد.

استیکینگ نوبیتکس

بنابراین نوبیتکس برای تسهیل این فرایند، سرویسی را رونمایی کرد تا کاربرانش با انتخاب شبکه و بعد از چند کلیک ساده، مدیریت استیکینگ دارایی‌شان را به نوبیتکس بسپارند. با این روش هم دارایی کاربران نزد نوبیتکس مجدداً به چرخه فعالیت شبکه بلاکچین برمی‌گردد و هم ریسک ذاتی عملیات استیکینگ تا حد قابل‌قبولی کنترل می‌شود.

پاداش استیکینگ از کجا می‌آید؟

برای اینکه سرنخ پاداش استیکینگ را پیدا کنیم، باید خیلی مختصر به مرور فرایند آن بپردازیم. این فرایند مربوط به شبکه‌هایی است که برای تأیید تراکنش‌هایشان از روشی موسوم به «اثبات سهام» استفاده می‌کنند.

تولید یا ایجاد توکن‌های جدید در برخی از شبکه‌های رمزارزی نیاز به مشارکت و ذخیره دارایی‌ کاربران دارد و شبکه برای تشویق افراد به مشارکت در این فرایند، به آن‌ها پاداش می‌دهد. این مبلغ که به آن اشاره شد، دراِزای قفل‌کردن رمزارزها یا اصطلاحاً استیک‌کردن دارایی که در یک بازه زمانی مشخص پرداخت می‌شود، حاصل می‌گردد.

نقش نوبیتکس در استیکینگ چیست؟

نوبیتکس درواقع نقش واسطه را بین کاربران و ولیدیتورها یا اعتبارسنج‌ها بر عهده گرفته است. در حالت عادی اگر کاربران می‌خواستند فرایند استیکنگ را خودشان انجام دهند با پیچیدگی‌های متعددی روبه‌رو بودند. ضمن اینکه استیکینگ در بعضی شبکه‌ها که پاداش وسوسه‌کننده‌ای هم دارند، نیاز به دقت و وسواس زیادی دارد.

استیکینگ نوبیتکس

نوبیتکس این فرایند را تسهیل کرده و با نظارت مستمر بر فرایند استیکینگ، ریسک‌های آن را کاهش داده است تا با رضایت کاربران، دارایی اندوخته آن‌ها را در پروژه‌های استیکنیگ ذخیره و پاداش حاصل از آن را به کیف‌پول کاربری آن‌ها واریز کند.

ریسک استیکینگ چقدر است؟

استیکینگ به‌طور ذاتی ریسک دارد؛ اما نوبیتکس صرفاً سعی کرده است با مدیریت یکپارچه و دقیق، این ریسک را به حداقل برساند.

در مورد بعضی شبکه‌ها که پاداش کمتری هم در نظر می‌گیرند، البته ریسک صفر در نظر گرفته شده است. به‌طور کلی اما کسی نمی‌تواند ادعا کند فرایند استیکینگ هیچ ریسکی ندارد؛ به‌خصوص در مورد شبکه‌هایی که ولیدیتورها را باید خود کاربران انتخاب کنند که موضوع مفصلی است.

جایزه استیکینگ چند درصد است؟

برای این سؤال در هیچ زمانی و در مورد هیچ رمزارزی یک پاسخ واحد پیدا نمی‌کنید. میزان پاداش هر شبکه رمزارزی وابسته به مدت زمان استیک‌کردن دارایی و در هر روز و هر ساعت متفاوت است. ممکن است اعدادی بین ۴ الی ۵ درصد تا ۱۵ الی ۱۶ درصد را در جداول مقایسه طرح‌های استیکینگ دیده باشید؛ اما هیچ‌کدام از این ارقام قطعی نیست و پاداش می‌تواند در بازه بسیار بزرگی نوسان داشته باشد.

حتی حداقل مبلغی که با آن می‌توان استیکینگ انجام داد و اینکه چه مدت بعد از لغو استیکینگ امکان برداشت اصل دارایی فراهم می‌شود، با هم متفاوت است.

نوبیتکس تمام این شرایط را ابتدا در صفحه ویژه استیکینگ به کاربر ارائه می‌کند و او فقط باید انتخاب کند که در کدام طرح می‌خواهد مشارکت داشته باشد. پاداشی که در نوبیتکس به حساب کاربر منتقل می‌شود دقیقاً منطبق بر شرایط شبکه اصلی است و فقط درصد مشخصی بابت کارمزد نوبیتکس از مبلغ پاداش کسر می‌گردد.

گفتنی است نوبیتکس در مرحله اول امکان استیکینگ در ۹ شبکه رمزارز را فراهم کرده است: بایننس‌کوین، ترون، پولکادات، کاردانو، سولانا، آوالانچ، فانتوم، پالیگان و اتم. البته قرار است در آینده به تعداد این رمرارزها افزوده شود.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *