اخبار کارآفرینی اجتماعی

برگزاری نشست هم‌اندیشی دانشجویی جایزه نوآوری اجتماعی

اولین نشست هم‏‌اندیشی از سلسله نشست‌های دانشجویی جایزه نوآوری اجتماعی روز یکشنبه ۲۱ خرداد در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد.

 

هدف جایزه نوآوری اجتماعی ترویج گفتمان در بین اقشار مختلف مردم و به ویژه دانشجویان و جوانان است؛ در همین راستا، نشست هم اندیشی دانشجویی جایزه نوآوری اجتماعی روز یکشنبه ۲۱ ام خرداد ۱۴۰۲ در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد.

این نشست با رویکرد توجه به ظرفیت عظیم جامعه دانشگاهی کشور و با نگاه فعال سازی پتانسیل ها برای حل معضل های اجتماعی توسط دانشجویان و دانشگاهیان در بستر جایزه نوآوری اجتماعی برگزار گردید.

سلسله نشست های هم اندیشی دانشجویی جایزه نوآوری اجتماعی با همراهی خانه خلاق مهرسا به عنوان همکار بخش دانشجویی جایزه نوآوری اجتماعی و با هدف ترویج فرهنگ نوآوری و کارآفرینی دانشجویی در دانشگاه های مختلف کشور برگزار خواهد شد.

در این همایش که با حضور تعدادی از رؤسا، استادان، شرکت‌های مستقر در پارک علوم و صنایع نرم و فرهنگی و دانشجویان دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد، مبنا بر آن قرار گرفت که با استفاده از خرد جمعی، گام‏های عملیاتی بعدی برای استفاده از ظرفیت های دانشگاه در راستای پیشبرد اهداف جایزه و همچنین گفتمان سازی پیرامون مفهوم نوآوری اجتماعی در دانشگاه ها برداشته شود.

سلسله نشست‌های دانشجویی جایزه نوآوری اجتماعی

در این نشست خانه خلاق مهرسا، جایزه نوآوری اجتماعی را فرصت بزرگی برای ترویج کارافرینی اجتماعی در دانشگاه ها دانست و به شرح نقاط ضعف و گلوگاه های شناسایی شده و موارد قابل رفع در این حوزه پرداخت.

در ادامه، آقای دکتر محمد رسولی، دبیر جایزه نوآوری اجتماعی به توضیح فرآیندها و محورهای جایزه پرداخته و حوزه‌‏های همکاری میان استارتاپ ها، پارک های علم و فناوری، دانشکده‏ها و ارکان مختلف دانشگاهی و علمی کشور را در این جایزه برشمردند.

جایزه نوآوری اجتماعی

پس از آن دانشجویان به بیان نظرات خود در راستای کمک به هم‌افزایی بیشتر در این مسیر و استفاده از استعدادها و دستاوردهای موجود خود پرداختند که در این بین بهره گیری از فناوری های واقعیت افزوده و واقعیت افزوده، گردشگری تجربه گرا و قصه گویی و بازی وارسازی از جمله حوزه های مورد تاکید برای همکاری های دانشجویی بود.

نگاهی فراتر از آموزش و تلاش برای نگاه انسان محور در حل معضلات از جمله مواردی بود که توسط آقای دکتر کچویی ریاست دانشکده علوم انسانی دانشگاه علم و فرهنگ بیان شد. وی در ادامه با تاکید بر تلاش برای ایجاد ارزش افزوده برای دانشجو و گفتمان سازی در قالب نوآوری اجتماعی پرداختند.

دکتر فواد نجم الدین معاون نوآوری بنیاد توسعه کسب و کار دانشگاه ضمن اشاره به طرح ها و کسب و کارهای متداول در حوزه نوآوری اجتماعی که هر ساله در رشته ها و حوزه های مختلف به منظور حل یک معضل اجتماعی بدون داشتن توقع مالی توسط افراد دغدغه مند انجام و راه اندازی می شود، به منظور بهبود روند کاری این طرح ها و کسب و کارها، پیشنهادات ارزنده ای از جمله تسهیل ایجاد اجتماع های متشکل از افراد فعال در حوزه نوآوری اجتماعی، دعوت دانشجویان به مشارکت و پیوستن به جمع نوآوران اجتماعی و فعالیت های اجتماعی و ایجاد اتصالات حرفه ای بین افراد فعال در حوزه نوآوری اجتماعی را ارائه دادند.

دکتر محمدصادق بیجندی از اساتید دانشگاه در ابتدا ضمن بررسی جنبه های مختلف این رویداد و جایزه نوآوری اجتماعی به ابعاد مثبت این جایزه اشاره کردند و برگزاری این جایزه را فرصتی برای ترویج و فرهنگ سازی مفهوم مسئولیت های اجتماعی در کشور عزیزمان ایران دانستند.

به علاوه ایشان تصریح کردند، به منظور ترویج و گسترش این فضا بایستی از ظرفیت های دانشگاه استفاده بیشتری شود و دانشگاه محلی باشد جهت جریان سازی فعالیت های اجتماعی خصوصا در حوزه نوآوری های اجتماعی.

در پایان جلسه، ضمن بررسی راه حل ها و پیشنهادات ارزشمند ارائه شده در این نشست برای ترویج فرهنگ نوآوری اجتماعی و طرح ریزی یک برنامه راهبردی، بر ادامه داشتن این سلسله نشست ها در سایر دانشگاه های کشور تاکید شد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۱ Average: ۵]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *