مقالات ارز دیجیتال

ارز دیجیتال چگونه فضای کسب و کار را متحول می‌کند؟

همه چیز با پیدایش بیت کوین در سال ۲۰۰۹ شروع شد. این ارز دیجیتال، توسط شخص یا تیمی ناشناس، با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)، به عنوان یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا معرفی شد. از آن زمان ارزهای دیجیتال مختلفی ایجاد شده که فضای کسب و کار را متحول کرده‌اند.

بازار ارز دیجیتال (cryptocurrency) طی چند سال گذشته به شدت رشد کرده و تکامل یافته است. با گسترش این بازار، کسب ‌و کارهای بیشتری شروع به بررسی مزایای معرفی و استفاده از بلاک چین و ارز دیجیتال در مؤسسات خود می‌کنند. رشد ارزش ارزهای دیجیتال و افزایش حجم معاملات، نشان دهنده بستر مناسب برای استفاده و پذیرش کریپتوکارنسی در انواع مدل‌های کسب‌ و کاری دولتی و خصوصی است.

در حالی که ارزهای دیجیتال در نظر بسیاری تا حد زیادی بی‌ثبات هستند؛ اما روند ارزهای دیجیتال در طول زمان سودهای ثابتی را حفظ کرده است. این امر باعث گسترش و پذیرش کریپتو در بخش‌های مختلفی از کسب و کارها شده است. ارز دیجیتال، روش‌های بانکداری سنتی را تغییر می‌دهد.

فرصت‌های زیادی برای شرکت‌هایی که استفاده از ارزهای دیجیتال را در پیش می‌گیرند، در صرفه‌جویی در هزینه‌ها و رشد کسب ‌و کار پدیدار می‌شوند. در این مقاله به بررسی تاثیرات استفاده از بلاک چین و ارز دیچیتال بر فضای کسب و کار و مزایای استفاده از این تکنولوژی خواهیم پرداخت.

ارز دیجیتال

ارز دیجیتال چه تاثیری بر کسب و کارها دارد؟

به صورت کلی، در دنیای امروز تقریباً تمام تراکنش‌های دیجیتال از نوعی ارز مجازی یا اعتبار استفاده می‌کنند. حتی اگر ارزهای دیجیتال به ارز جهانی تبدیل نشوند، این دارایی‌ها ارزش خود را حفظ خواهند کرد و دارای یک بازار سرمایه عظیم خواهند بود که به طور قابل توجهی بر اقتصاد جهانی تأثیر می‌گذارد.

بسیاری از صاحبان مشاغل متوجه تاثیر این فناوری جدید در معاملات روزانه شده‌اند. این قابلیت‌ ارز دیجیتال که کل اطلاعات برای صاحبان داده‌ها شفاف است و همزمان در برابر دخالت افراد خارجی محافظت می‌شود، توجه زیادی را به خود جلب کرده است.

انتظار می‌رود ارزهای دیجیتال به آینده پول تبدیل شوند، اما فناوری بلاک چین که زیربنای آن‌ است، در حال حاضر نحوه عملکرد کسب ‌و کارها را تغییر داده است. از آنجایی که بلاک چین یک دفتر کل امن برای همه تراکنش‌ها فراهم می‌کند، می‌توان از آن برای کارآمدتر کردن مشاغل استفاده کرد.

از امنیت غیرمتمرکز گرفته تا مدیریت موثر داده‌ها و بهبود شفافیت، بلاک چین مزایای بسیاری دارد و برای کاربردهای مختلف در بخش‌های مختلف استفاده می‌شود. در ادامه به بررسی تحولاتی که ارز دیجیتال در فضای کسب و کار ایجاد کرده خواهیم پرداخت.

 

حسابداری

شیوه‌های حسابداری رایج، اکثرا قدیمی هستند. تکنولوژی بلاک چین فعلی باعث می‌شود بسیاری از اصول حسابداری قدیمی منسوخ شده و دیگر نیازی به استفاده از آن‌ها نباشد. چندین چالش وجود دارد که از مدیریت کسب و کار در چندین مکان ناشی می‌شود، به ویژه زمانی که کسب و کار در سراسر جهان گسترش می‌یابد.

در این شرایط، سلسله مراتب بالا و هیئت مدیره نیاز به دقت در شیوه‌های حسابداری دارند. اینجاست که فناوری بلاک چین می‌تواند در تمامی موارد ذکر شده کمک کند.

قابلیت‌های سیستم بلاک چین به حساب‌ها اجازه می‌دهد تا برای برخی کاربران انتخابی کاملا در دسترس و شفاف باشد. در نتیجه نیازی به بررسی دستی تمامی حساب‌ها توسط یک شخص حسابرس نیست. در عوض، آن‌ها می‌توانند بیشتر بر روی بررسی هر نوع ناهنجاری تمرکز کنند.

حسابداری

بازاریابی و تبلیغات

چندی پیش شایعه‌ای منتشر شده بود که ادعا می‌کرد بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در مجموع ۱۹ میلیارد دلار در سراسر جهان برای شرکت‌های تبلیغاتی صرفه‌جویی می‌کنند. این مقدار تقریبا بیش از ۵۰ میلیون دلار در روز خواهد بود. شاید این عدد کاملا دقیق نباشد؛ اما این شایعه غیرمنطقی نیست. آژانس‌های تبلیغاتی و شرکت‌ها عمدتاً در برابر کلاهبرداری‌های کلیدی (Click fraud) آسیب‌پذیر هستند.

کلاهبرداری کلیکی، نوعی کلاهبرداری است که به ازای کلیک کردن بر روی تبلیغات آنلاین رخ می‌دهد. در این نوع تبلیغات، صاحبان وب‌سایت‌هایی که آگهی‌ها را ارسال می‌کنند، بر اساس تعداد بازدیدکنندگان سایت بر روی تبلیغات، دستمزد دریافت می‌کنند.

کلاهبرداری زمانی اتفاق می‌افتد که یک شخص، برنامه‌ای رایانه با قابلیت کلیک کردن خودکار طراحی می‌کند. در نتیجه، برنامه طراحی شده بدون این که علاقه واقعی نسبت به تبلیغ وجود داشته باشد به منظور افزایش درآمد، روی چنین آگهی‌هایی کلیک می‌کند.

شرکت‌ها منابعی را صرف سرمایه‌گذاری می‌کنند به امید این که افراد بیشتری محصول را خریداری کنند. اما به دلیل این کلاهبرداری‌ها این اتفاق نمی‌افتد و شرکت‌ها میلیون‌ها دلار از بودجه بازاریابی آنلاین خود را از دست می‌دهند.

فناوری بلاک چین می‌تواند با نظارت بر سیستم، برای بررسی بودجه کمک کند. این تکنولوژی به شرکت‌های تبلیغاتی اجازه می‌دهد تا تمام پولی را که در رسانه‌ها گذاشته‌اند، از نقطه تولید تا نقطه انتشار، پیگیری کنند.

بازاریابی و تبلیغات

منابع انسانی

وجود بخش منابع انسانی (HR) در استخدام نسل بعدی که به پیشرفت شرکت کمک می‌کند، ضروری است. وظیفه آن‌ها نه تنها جذب بهترین‌ها، بلکه آموزش و هماهنگ کردن کارکنان در فضاهای کاری است که خروجی کلی را افزایش می‌دهد. بخش منابع انسانی روابط کارکنان را مدیریت می‌کند و پاداش‌ها و آموزش‌هایی را ارائه می‌دهد که به نفع کارمند است. حال استفاده از تکنولوژی را در همه این زمینه‌ها تصور کنید.

پیگیری تراکنش‌ها و همچنین پیشرفت هر فرد از اهمیت بالایی برخوردار است. استفاده از بلاک چین باعث کاهش احتمال ارائه اطلاعات غلط درباره کارمند توسط شرکت قبلی را کاهش می‌دهد. داده‌های تاریخی در سرورهای عظیم تکنولوژی بلاک چین ذخیره شده و قابل تغییر نیستند. بنابراین، استفاده از بلاک چین یک نمای کلی از فعالیت‌های کارمند، قبل از پیوستن به این شرکت، ارائه می‌دهد.

همچنین بلاک چین می‌تواند نقش بزرگی در سیستم‌های حقوق و دستمزد بازی کند. به کسب ‌و کارها توصیه می‌شود که نحوه عملکرد این فناوری را به حداکثر برسانند تا پرداخت‌ها استاندارد شود. استفاده از بلاک جین و ارزهای دیجیتال، پرداخت حقوق کارمندان را آسان‌تر می‌کند.

منابع انسانی

امنیت سایبری

آمارها نشان می‌دهد که میزان داده‌های تولید شده در سال ۲۰۱۸ بیش از مقدار داده‌های تولید شده در تاریخ بشر بوده است. امروزه شرکت‌ها در هر اندازه‌ای به دنبال راه‌هایی برای محافظت از چنین منابع داده عظیمی در برابر هکرها هستند. معمولا داده‌های ذخیره‌شده یک شرکت از حساسیت بالایی برخوردار است. از جزئیات تراکنش کارمندان گرفته تا داده‌های مشتریان شرکت، همه باید از آسیب دیدن و دسترسی غیرمجاز محافظت شوند.

فناوری بلاک چین و ارز دیجیتال پتانسیل محافظت از چنین بازارهایی را در برابر هکرها و سایر تهدیدات سایبری دارد. از آنجایی که بلاک چین شفاف است، در برابر نشت اطلاعات بسیار مقاوم و قابل بازرسی بوده و احتمال نشت داده‌های یک شرکت را تقریبا از بین می‌برد.

امنیت سایبری

مزایای استفاده از ارز دیجیتال برای کسب و کارها

ارزهای دیجیتال به دلیل افزایش مشارکت تکنولوژی در کسب و کارهای مخلتف در حال ایجاد مزیت رقابتی نسبت به سایر ارزها هستند. کسب ‌و کارها با دقت نحوه رشد ارزهای دیجیتال و پتانسیل‌های آن را بررسی می‌کنند. صاحبین مشاغل در نظر می‌گیرند که چگونه می‌توان از آن ارز دیجیتال به نفع خود استفاده کرد. در ادامه نگاهی به مزایای استفاده از ارز دیجیتال در کسب و کار خواهیم داشت.

 

تراکنش‌های سریع و مطمئن

هم بلاک چین و هم ارزهای دیجیتال، تراکنش‌ها را سریع، آسان و ایمن می‌کنند. امنیت بالا و انجام سریع تراکنش‌ها به کسب و کارها در کارآمدترشدن کمک می‌کنند. هنگام استفاده از کارت‌های اعتباری یا بانکی ممکن است گاهی یک روز یا بیشتر طول بکشد تا تراکنش‌ها نهایی شود؛ اما تراکنش‌های ارزهای دیجیتال می‌توانند فوراً انجام شوند.

علاوه بر این، این تراکنش‌ها خصوصی و بدون دخالت شخص ثالث خواهند بود. تراکنش شما توسط واسطه‌های مالی مانند بانک‌ها ثبت نمی‌شود. همچنین لازم نیست مشخصات شخصی خود یا هر کارت شناسایی دیگری، مانند گواهینامه رانندگی یا کارت ملی، را ارائه دهید. در نتیجه، هم هویت و هم اطلاعات مالی شما محافظت می‌شود.

ارز دیجیتال

کارمزد پایین تراکنش

کسب و کارها اغلب روزانه صدها هزار تراکنش انجام می‌دهند. با وجود این که پرداخت با کارت‌های بانکی پذیرفته شده است؛ اما کارمزد این تراکنش‌ها بالاست. استفاده از ارز دیجیتال به این معناست که شرکت‌ها ملزم به پرداخت کارمزد تراکنش بالا هنگام استفاده از کارت‌های بانکی نیستند. استفاده از ارزهای دیجیتال برای انجام تراکنش‌ها کامزد بسیار کمتری دارد.

کریپتوکارنسی بسیار سودمند است؛ زیرا ظرفیت پردازش پرداخت را به شدت افزایش می‌دهد. زمانی که هیچ واسطه‌ای وجود نداشته باشد و کسب و کارها مستقیماً با مشتری معامله کنند، کارمزد معامله بسیار پایین خواهد آمد. به عنوان مثال، کسب و کارهای کوچک که نسبت به تفاوت هزینه‌های کوچک بسیار حساس هستند، می‌توانند از این امر برای تعدیل قیمت محصولات خود و رقابت مطلوب‌تر استفاده کنند.

 

کاهش احتمال کلاهبرداری

بر خلاف پرداخت‌های سنتی با کارت، می‌توان پرداخت‌های بیت‌ کوین و سایر ارزهای دیجیتال را معکوس کرد. برای هر تراکنشی که ثبت می‌شود، یک شناسه وجود دارد که می‌توان از آن برای ردیابی تراکنش‌ها و تأیید صحت آنها استفاده کرد.

در نتیجه، هر تراکنش قابلیت شنیدن و پاسخگویی بیشتری دارد و به طور چشمگیری احتمال تراکنش‌های تقلبی را کاهش می‌دهد. از این ویژگی می‌توان برای ردیابی سایر دارایی‌ها نیز استفاده کرد و به کسب ‌و کارها اجازه می‌دهد تا پایگاه داده‌ای از انواع مختلف اطلاعات در مورد این دارایی‌ها را به‌روز نگه دارند.

ارز دیجیتال

پرداخت‌های فرامرزی

ارزهای دیجیتال همچنین تجارت داخلی و بین المللی را تسهیل می‌کنند. بسیاری از موانع و محدودیت‌های معاملات بین‌المللی با ارز دیجیتال برداشته می‌شوند. ارزهای دیجیتال، پرداخت‌های برون مرزی را تسهیل می‌کنند و در نتیجه موانع معاملات بین‌المللی را برای مشاغل مختلف کاهش می‌دهند. در نتیجه، کسب ‌و کارها می‌توانند پرداخت‌های ارزهای دیجیتال را از مشتریان در هر نقطه از جهان بپذیرند.

این قابلیت نه تنها چشم‌انداز جهانی یک شرکت را بهبود می‌بخشد، بلکه مزیت رقابتی قابل توجهی نیز به همراه خواهد داشت.

 

حفاظت از اطلاعات کاربران

موضوع امنیت سایبری یکی از بزرگ‌ترین مشکلات دنیای دیجیتال امروز است. این واقعیت که یک ارز دیجیتال نظارت و کنترل دولت‌ را از بین می‌برد، دلیل اصلی موفقیت آن است. ارزهای دیجیتال می‌توانند از خود در برابر ورشکستگی بانک‌ها، تورم بالا و سایر بحران‌های اقتصادی محافظت کنند؛ زیرا به هیچ پولی مرتبط نبوده و تحت نظارت نیستند. بلاک چین در حال حاضر یکی از قابل اعتمادترین فناوری‌های امنیت داده موجود است.

بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین نشان داده‌اند که محاسبات قابل اعتماد و شفاف با استفاده از یک شبکه غیرمتمرکز همتا به همتا و یک دفتر کل عمومی امکان پذیر است.

سیستم‌های بلاک چین از علم رمزنگاری برای ایمن‌سازی تراکنش‌های بین کاربران استفاده می‌کنند. در این سیستم‌ها هر کاربر یک کلید عمومی و خصوصی دارد. این کلیدها رشته‌های تصادفی اعداد هستند و از نظر رمزنگاری مرتبط هستند. در چنین شرایطی، از نظر ریاضی برای کاربران غیرممکن است که کلید خصوصی کاربر دیگر را از کلید عمومی خود حدس بزند و از حفظ حریم خصوصی مشتری اطمینان حاصل کند.

ارز دیجیتال

پرداخت آسان حقوق و دستمزد

شرکتی را در نظر بگیرید که تیمی از کارمندان دورکار دارد، در چنین شرایطی کارفرما ملزم به رسیدگی به حقوق و دستمزد کارمندانی است که در نقاط مختلف جهان زندگی می‌کنند. انجام تراکنش‌های برون مرزی با مشکلات و کارمزدهای زیادی برای تبدیل ارز همراه است. با ارز دیجیتال، تراکنش‌های فوری در سراسر مرزها با حداقل کارمزد یا بدون آن انجام می‌شود. عدم دخالت بانک‌ها باعث صرفه‌جویی در پول و زمان کارفرما و کارمند می‌شود.

 

جمع‌بندی

اینترنت و بلاک چین در آینده منبع اصلی تراکنش‌ها در سراسر جهان خواهند بود. افراد بیشتری به آن دسترسی پیدا می‌کنند و آن را به بزرگترین بازار سراسر جهان تبدیل می‌کنند. کسب ‌و کارها پتانسیل زیادی برای بهبود خود و به حداکثر رساندن سود پس از استفاده از ارزهای دیجیتال و فناوری‌های بلاک چین دارند.

با در نظر گرفتن نیازهای افراد، استراتژی کلی و اهداف کوتاه‌ و بلندمدت، کسب و کارها می‌توانند استراتژی مناسبی برای پذیرش ارزهای دیجیتال در نظر گرفته و سپس برای اجرای آن تلاش کنند.

با خواندن دلایلی که در این مقاله به آن‌ها پرداختیم، کاملاً واضح است که استفاده از تکنولوژی بلاک چین و ارزهای دیجیتال به نفع شرکت‌هاست. به صورت کلی، بسیاری از کسب و کارها در حال ادغام با بلاک چین هستند. همین موارد باعث افزایش تقاضا برای ارزهای دیجیتال و در نتیجه افزایش ارزش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال خواهد شد.

در نتیجه، افرادی که زودتر متوجه پتانسیل‌های رو به رشد این فضا شوند و از آن‌ها در کسب و کار خود استفاده کنند، در سال‌های آینده به میزان زیادی سود خواهند برد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۱ Average: ۵]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *