اخبار استارتاپی

تعیین تکلیف پنجره واحد ارائه خدمات و صدور مجوزها

هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار ، تعیین تکلیف پنجره واحد ارائه خدمات و صدور مجوزهای کشور را بررسی کرد.

هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار کشور در بیست و سومین نشست خود مصوب کرد، کارگروهی با مسئولیت مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار و با عضویت سازمان اداری و استخدامی کشور و یکی از اعضای هیات مقررات‌زدایی به تشخیص رئیس هیات تشکیل گردد و ظرف یک ماه نسبت به استانداردسازی شناسنامه مجوزها و خدمات کشور اقدام نماید.

یکی از مهم‌ترین چالش‌ها و مشکلاتی که ذی‌نفعان (مردم، فعالان اقتصادی، دستگاه‌های اجرایی، مراجع صدور مجوز و …) را در نظام اداری کشور دچار سردرگمی می‌کند، وجود متولیان متعدد (به حکم قانون و مقرره‌های وضع شده) در حوزه‌های تخصصی انجام وظایف و ماموریت‌های سازمانی است، که از آن جمله می‌توان به پنجره‌های واحد صدور مجوزها در حوزه ملک و زمین، پنجره‌های واحد تجارت و … اشاره کرد.

با توجه به عدم وجود مرز مشخص در تعریف و تفکیک مجوزها و خدمات، انجام موازی‌کاری و هدر رفت منابع (اعتبار، زمان، سرمایه انسانی و …) و ایجاد سردرگمی برای مردم و دستگاه‌های اجرایی با وجود متولیان متعدد، هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدرو مجوزهای کسب و کار کشور به تعیین تکلیف پنجره واحد ارائه خدمات و صدور مجوزهای کشور پرداخت.

استانداردسازی شناسنامه مجوزها

هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار کشور در بیست و سومین نشست خود مصوب کرد، کارگروهی با مسئولیت مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار (دبیرخانه کارگروه) و با عضویت سازمان اداری و استخدامی کشور و یکی از اعضای هیات مقررات‌زدایی به تشخیص رئیس هیات تشکیل گردد و ظرف یک ماه نسبت به استانداردسازی شناسنامه مجوزها و خدمات کشور اقدام نماید.

همچنین مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار (مسئول و دبیرخانه کارگروه) موظف است ظرف یک ماه پس از تصویب این مصوبه از طریق کارگروهی متشکل از سازمان اداری و استخدامی کشور، مرکز آمار ایران و سازمان فناوری اطلاعات ایران نسبت به استانداردسازی شناسنامه ملی مجوزها و خدمات اقدام نماید.

مراجع صدور مجوز و دستگاه‌های اجرایی موضوع تبصره (۲) ماده (۶۲) قانون برنامه پنجم توسعه مکلفند، کلیه مجوزها و خدمات خود را بر اساس پروتکل تعیین شده توسط کارگروه بند یک و از طریق پیشخوان مجوزها و خدمات کشور ارائه نمایند.

ایجاد پنجره واحد

همچنین دبیرخانه هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار به عنوان دستگاه اصلی پنجره واحد صدور مجوزها و ارائه خدمات کشور مکلف است با همکاری سازمان اداری و استخدامی کشور و سازمان فناوری اطلاعات ایران ظرف دو ماه پس از تصویب این مصوبه در هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، پجره واحد مذکور را ایجاد و گزارش پیاده‌سازی آن را به هیات اعلام نماید.

برچسب ها

مهسا رستمی

دانشجوی دانشگاه تهران، علاقه‌مند به تحولات اکوسیستم کارآفرینی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *