مقالات کارآفرینیمقالات کشاورزی

آشنایی با بخش های مختلف ویژه نامه کشاورزی اکوموتیو

از معرفی کشاورزی بدون خاک تا پاشنه آشیل صنعت کشاورزی ایران

در این مطلب به ویژه نامه کشاورزی اکوموتیو پرداخته‌ایم. بسیاری ترکیب کشاورزی و تکنولوژی را در اینترنتی کردن فروش محصولات کشاورزی خلاصه می کنند. واقعیت آن است که شاید این جمله در کشور ما خیلی هم حرف بی راهی نباشد(!) ولی واقعیت جهان بسیار متفاوت است. البته استارتاپ های متنوعی در بخش های متنوع زنجیره مزرعه تا خانه در کشور عزیزمان فعال شده اند، ولی متاسفانه سطح بلوغ شرکت های نوپا در این بخش بسیار پایین است. در باب لزوم ورود تکنولوژی به این صنعت کافی است به آمار و ارقام زیر نگاهی بیندازیم:

CBS to revise GDP basket in 2019

همانطور که مشاهده می فرمایید در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ تقریباً ۲۹ درصد از تولید ناخالص ملی آمریکا در بخش کشاورزی بوده و اولین جایگاه را در این زمینه دارد. از نظر نیروی کار هم نمودار زیر گویای آن است که ۱۱ درصد از شاغلین آمریکایی در بخش کشاورزی، مواد غذایی و صنایع وابسطه مشغول به فعالیت هستند:

Agriculture and its related industries provide 11 percent of U.S. employment

با توجه به ضرورت موضوع بخش تولید محتوا اکوموتیو از مهر ماه سال ۱۳۹۷ ویژه نامه کشاورزی را با هدف معرفی ظرفیت های این حوزه به مخاطبان استارت زد. علت این امر توجه کمتر به این بخش در کشور ما و در عین حال لزوم ورود استارتاپ ها به این حوزه بود. برای شناخت حوزه های ورود تکنولوژی به کشاورزی، نگاهی به تصاویر زیر می اندازیم:

همانطور که مشخص است در یک دسته بندی اولیه، حوزه های ورود کسب و کارهای نوپا را به سه بخش پیش از مزرعه، داخل مزرعه و پس از مزرعه تقسیم می کنیم. در پیش از مزرعه بخش های تامین نهاده ها، تجهیزات و ماشین آلات، خدمات مالی، باروری و تغذیه، تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی و … وجود دارند.

در قسمت داخل مزرعه بخش های مدیریت مزرعه، آموزش، سنجش از دور، اینترنت اشیا، آبیاری هوشمند و …  بخش های عمده ورود استارتاپ ها در جهان هستند و در قسمت پس از مزرعه حوزه های اصلی ورود تکنولوژی بخش های پلتفرم های معامله و بازرگاه ها، ذخیره سازی، زیرساخت و لجستیک، امنیت و قابلیت ردیابی غذا، زیست انرژی و … هستند.

در ویژه نامه کشاورزی اکوموتیو سعی کردیم در هر یک از بخش های اشاره شده مطلبی با موضوع معرفی آن حوزه کار کنیم تا اکوسیستم استارتاپی ایران با این حوزه های جذاب آشنا شوند. در ادامه برخی از مقالاتی که در معرفی بخش های مختلف تکنولوژی های کشاورزی کار شده است را مشاهده می فرمایید:

بخشی از حوزه ها نیز هنوز مطلبی در زمینه آن ها کار تدوین نشده است که انشالله در آینده نزدیک مقالات مرتبط با آنها منتشر خواهد شد. یکی دیگر از بخش هایی که در ویژه نامه کشاورزی اکوموتیو به آن پرداخته شده است، معرفی استارتاپ های فعال در این زمینه در قالب مصاحبه است. در ادامه تعدادی از مصاحبه با استارتاپ های این حوزه را مشاهده می فرمایید:

برای اطلاع علاقه مندان به این حوزه بخش رویدادها و اخبار کشاورزی هم در این ویژه نامه قرار گرفته است. همچنین بخش دیگری در این ویژه نامه تحت عنوان مقالات فعالین اکوسیسم را اندازی کردی که در آن مطالب مفیدی از تعدادی از فعالین این حوزه جمع آوری کردیم که می توان برای مثال به مقاله “هوش مصنوعی چگونه کشاورزی جهان را دگرگون می کند؟” و “کشاورزی قراردادی چیست؟” اشاره کرد. خالی از لطف نیست اگر همینجا از همه افراد علاقه مند به این حوزه دعوت کنیم تا مطالب مفید خود را برای انتشار در سایت و یا شبکه های اجتماعی اکوموتیو برای ما ارسال کنند تا این مطالب با نام خودشان در سایت اکوموتیو منتشر گردد.

در انتها خوشحال می شویم اگر نظرات، انتقادات یا پیشنهادات خود را زیر ایم پست یا از طریق آیدی تلگرام MortazaGhodsi@ با ما در میان بگذارید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۲ Average: ۴.۵]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. سلام عالیه مطالب فوق العاده ای گردآوری کردید و شرکت نیکو ای تک بعنوان اولین مرکز رابط هوشمند بین فناوران و سرمایه گذاران با خدمات ویژه جهت تسهیل گری بین این دو گروه در اسفند ۹۸ شروع به فعالیت کرد و زیر نظر پارک علم و فناوری مازندران بشکل تخصصی وارد عمل شد، خوشحال میشم در ادامه مسیر همکاری مشترکی داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *