اخبار هوش مصنوعی

OpenAI درباره خطرات هوش عمومی مصنوعی برای بشر هشدار داد

OpenAI به‌عنوان یکی از شرکت‌های شناخته‌شده‌‌ی هوش مصنوعی درباره تأثیر این فناوری و تهدیدهای آن علیه بشر هشدار داده است.

OpenAI شرکت معروف فعال در حوزه‌ی هوش مصنوعی است که از حمایت‌های مالی مایکروسافت نیز برخوردار شده است. این شرکت با انتشار پستی وبلاگی درباره‌ی احتیاط و آینده‌نگری برای توسعه‌ی هوش عمومی مصنوعی (AGI) توضیحاتی ارائه داده است. AGI به‌عنوان هوش مصنوعی تعریف می‌شود و هر وظیفه‌ی فکری‌ای که انسان می‌تواند انجام دهد، می‌تواند ارائه کند.

OpenAI که ابتدا با همکاری گروهی از کارآفرینان و محققان برجسته‌ی فناوری ازجمله ایلان ماسک و سم آلتمن تأسیس شد، اکنون اعلام کرده است AGI می‌تواند پیامدهای عمیقی (چه مثبت و چه منفی) برای بشر داشته باشد. پست وبلاگی جدید این شرکت برخی از مزیت‌های بالقوه‌ی هوش عمومی مصنوعی ازجمله حل مشکلات جهانی مثل تغییرات آب‌وهوایی و خطرهای بالقوه‌ی این فناوری مثل ناهماهنگی با ارزش‌ها و اهداف انسانی، استفاده‌های بدخواهانه و تهدیدها علیه تمدن بشری را توضیح می‌دهد.

OpenAI و مایکروسافت

OpenAI استدلال کرد دستیابی به AGI مستلزم برنامه‌ریزی دقیق و هماهنگی میان محققان، سیاست‌گذاران، رهبران صنعت، گروه‌های جامعه‌ی مدنی و عموم مردم است. همچنین، این شرکت خواستار تحقیقات بیشتر درباره‌ی چگونگی اطمینان از هم‌سویی AGI با ارزش‌های انسانی و قابلیت کنترل این فناوری شد. علاوه‌براین، OpenAI از شفافیت و مسئولیت‌پذیری بیشتر در توسعه‌ و استقرار هوش مصنوعی حمایت کرد.

OpenAI امیدوار است گفت‌وگویی جهانی درباره‌ی سه سؤال مهم کند: ۱. نحوه‌ی اداره‌ی سیستم‌های هوش مصنوعی؛ ۲. نحوه‌ی توزیع عادلانه‌ی مزیت‌هایی که این فناوری ایجاد می‌کند؛ ۳. نحوه‌ی اشتراک عادلانه‌ی دسترسی به این تکنولوژی.

به‌نوشته‌ی گیزموچاینا، پست وبلاگی OpenAI به‌عنوان بخشی از مأموریت این شرکت برای اطمینان از این مسئله منتشر شد که هوش مصنوعی به‌نفع همه‌ی بشر است. این شرکت بازوی غیرانتفاعی (OpenAI Inc) و بازوی انتفاعی (OpenAI LP) را مدیریت می‌کند که دیدگاه یکسانی دارند. شرکت اشاره‌شده برای توسعه‌ی برخی از سیستم‌های پیشرفته هوش مصنوعی در جهان مثل GPT-4 (سیستم پردازش زبان طبیعی) و DALL-E (سیستم مولد تصویر) و جدیدترین موفقیت چشمگیر آن، یعنی ChatGPT، به‌خوبی شناخته شده است. چت‌بات این شرکت براساس مدل زبانی بزرگ و اطلاعات موجود در اینترنت آموزش داده شده است.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *