اخبار ارز دیجیتال

گزارش عملکرد ۵‌ساله رمزینکس منتشر شد: رشد ۵۶۶ درصدی کاربران طی ۲ سال

رمزینکس بیش از یک میلیون کاربر دارد که می‌توانند بیش از 145 ارز دیجیتال را بر بستر این صرافی معامله کنند.

لیمو HR

صرافی رمزارزی رمزینکس گزارشی از عملکرد خود طی پنج سال گذشته را منتشر کرد. این پلتفرم با رشد ۵۶۶‌ درصدی کاربران طی دو سال، به بیش از یک میلیون کاربر دست یافته است که می‌توانند بیش از ۱۴۵ ارز دیجیتال را معامله کنند. بنابر اعلام این شرکت، تتر، شیبا و دوج کوین بیشترین ارزش معاملات را در طول ۵ سال فعالیت این شرکت داشته‌اند. همچنین صندوق شاخصی این پلتفرم طی ۶ ماه گذشته بازدهی بیش از رشد دلار داشته است.

محدودیت معاملات رمزارزها برای کاربران ایران و ماجرای بلوکه‌شدن دارایی‌های آن‌ها تحت تأثیر تحریم‌ها، موجب شد تا جمعی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف به فکر تسهیل معاملات رمزارز در ایران باشند.

این ایده در سال ۱۳۹۶ باعث شکل‌گیری نطفه اولیه صرافی رمزارز رمزینکس شد که اکنون به‌عنوان یک پلتفرم معاملاتی همتا‌به‌همتا (Peer-to-Peer P2P) فعال است.

رشد ۶‌ برابری کاربران

رمزینکس هم‌اکنون بیش از یک میلیون کاربر دارد که روند افزایش کاربران از بهمن‌ماه سال ۱۳۹۹ آغاز شده است؛ به‌طوری که در این مقطع زمانی بیش از هزار نفر در صف احراز هویت قرار می‌گرفتند. بد نیست بدانید در فروردین و اردیبهشت سال ۱۴۰۰ بیش از ۲۲۰ هزار نفر به جمع رمزینکسی‌ها اضافه شدند.

آن‌طور که آمارهای این پلتفرم نشان می‌دهد، از بهمن سال ۱۳۹۹ تاکنون تعداد کاربران رمزینکس ۵۶۶ درصد افزایش یافته است.

روند افزایش کاربران رمزینکس

از این تعداد کاربر، به‌ترتیب استان‌های تهران، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، اصفهان و خوزستان در صدر هستند.

این صرافی همگام با رشد تعداد کاربران خود، تعداد ارزهای دیجیتال قابل‌معامله را نیز افزایش داده و از ۲۰ رمزارز در اسفند سال ۱۳۹۹، به پشتیبانی از بیش از ۱۴۵ ارز رسیده است.

تعداد ارزهای قابل معامله

محبوب‌ترین ارزهای قابل‌معامله در رمزینکس

آن‌طور که رمزینکس گزارش کرده است، در طول پنج سال فعالیت این مجموعه محبوبیت رمزارزها در میان کاربرانش متفاوت بوده؛ به‌طوری که در سال ۱۳۹۷، یعنی سال اول فعالیت رمزینکس، اتریوم محبوب‌ترین ارز در این پلتفرم بوده است. در سال ۱۳۹۸ این محبوبیت به بیت‌کوین رسید و در سال ۱۳۹۹ نیز ادامه داشت. اما در سال ۱۴۰۰ محبوبیت این‌بار به میم‌کوین‌ها رسید، به‌طوری که شیبا محبوب‌ترین رمزارز در این صرافی شد.

در سال ۱۴۰۱ نیز تحت تأثیر شرایط اجتماعی و اقتصادی در ایران، تتر به‌عنوان استیبل‌کوین با پشتوانه دلار بیش از سایر ارزها مورد معامله کاربران رمزینکس قرار گرفته است.

ارزش معاملات رمزینکس

بررسی‌ها نشان می‌دهند که تتر در مجموع ۵ سال با بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان معامله، شیبا (۱۰۰‌تایی) و دوج‌کوین رتبه‌های اول تا سوم را در میزان اقبال کاربران از نظر ارزش معاملات (بازار ریالی) به‌دست آورده‌اند.

مقایسه بازدهی رمزباکس و دلار

رمزینکس برای آن دسته از کاربرانی که می‌خواهند کنترل‌شده‌تر و با مدیریت مالی کم‌ریسک رفتار کنند، «سبد شاخصی رمزباکس» را به‌عنوان یک محصول نوآورانه در بازار رمزارز ایران عرضه کرده است.

این سبد از ابتدای عرضه، یعنی مردادماه سال جاری تا ۱۵ بهمن‌ماه، بازدهی بیش از ۵۰‌ درصدی را برای سرمایه‌گذارانش به ارمغان آورده. این درحالی است که بازدهی دلار در این مدت حدود ۴۱ درصد بوده است.

شاخص دلار

این سبد که برای تمامی کاربران رمزینکس قابل معامله است، شامل ۱۰ رمزارز برتر بازار ارزهای دیجیتال می‌شود که به نسبت ارزش بازارشان وزن‌دهی شده‌اند. به عنوان مثال، اگر ۴۰ درصد از ارزش بازار ۱۰ رمزارز برتر جهانی را بیت‌کوین تشکیل دهد، وزن بیت‌کوین در هر واحد از رمزباکس نیز ۴۰ درصد خواهد بود.

همچنین با توجه به اهمیت نقدشوندگی دارایی‌ها در دنیای مالی، ربات‌های بازارگردانی رمزباکس در هر لحظه با ثبت سفارشات متنوع، وظیفه بازارگردانی رمزباکس را بر عهده دارند تا هر کاربر بدون نگرانی از امکان نقد‌شدن واحدهای رمزباکس بتواند این سبد را خریداری کند.

آینده رمزینکس

رمزینکس

رمزینکس در بخش پایانی گزارش خود نگاهش به آینده را ترسیم کرده است. این پلتفرم درصدد است علاوه بر ادامه و تقویت اهدافی که در گذشته داشته، در راستای آسایش و رضایت بیشتر کاربرانش گام بردارد. همچنین توسعه این فناوری همگام با سیر تحول آن در دنیا و کمک به تحقق اهداف اقتصاد دیجیتال کشور از برنامه‌های رمزینکس است.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *