اخبار استارتاپی

ممنوعیت استفاده استارتاپ‌ها از رسوب وجوه در کیف پول

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: کسب­‌وکار استارتاپ‌ها در کیف پول باید معطوف به دریافت کارمزد باشد و اگر بخواهند از رسوب وجوه استفاده کنند، ممنوعیت جدی وجود دارد.

به گزارش اکوموتیو، به نقل از ایبنا، ناصر حکیمی، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی درباره ارائه‌ی خدمات استارتاپ‌ها بر روی کیف پول اظهار داشت: از منظر بانک مرکزی، استارتاپ‌­های فین‌­تک باید مؤسسه یا سازمانی مانند بانک یا موسسه اعتباری را که قانونا مجاز به انجام دادن این کار است، وارد چرخه‌ی کسب­‌وکار کیف پول خود کنند و این کار باید با مشارکت بانک انجام پذیرد.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی افزود: البته این امر به این معنی نیست که بانک در کسب‌­وکار فین­‌تک‌­ها دخالت کند بلکه بانک به ­منزله‌ی محلی عمل می­‌کند که نهایتا پول در حساب­‌های آن ذخیره می­‌شود. در این صورت، می‌­توان محدودیت­‌های قانونی را برطرف کرد و کسب‌وکار شکل خواهد گرفت.

حکیمی تاکید کرد: نکته مهم این است که نه کسب­‌وکار، نه درآمد آن نباید مبتنی بر گردآوری وجوه باشند. در این صورت، شکل بانک و موسسه مالی خواهد یافت. کسب­‌وکار کیف پول باید معطوف به دریافت کارمزد باشد و اگر بخواهند از رسوب وجوه استفاده کنند، ممنوعیت جدی وجود دارد.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی درباره‌ی نحوه‌ی استفاده‌ی فین‌تک‌ها از سود پول­‌ها، تصریح کرد: درباره این موضوع اختلاف ­نظر وجود دارد و از نکاتی که باید برطرف شود، این است که فین­‌تک­‌ها می­‌توانند از تاخیر تسویه استفاده کنند و سود پول را نصیب خودشان سازند یا خیر؟

وی افزود: برای این موضوع دو دیدگاه وجود دارد. مطابق دیدگاه اول، این پول به راهبر کیف پول تعلق ندارد که بخواهد از سود آن استفاده کند بلکه این وجه متعلق به پذیرنده است و دیدگاه دوم می­‌گوید زمانی که تسویه‌ طبق قرارداد انجام نشده، این پول متعلق به راهبر کیف پول است. هرکدام از این دیدگاه‌­ها استدلال خود را دارند و باید درباره‌ی این موضوع جمع‌­بندی شود و به نتیجه رسید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *