اخبار استارتاپیاخبار انرژی و محیط زیستانرژی و محیط زیست

حضور چشمگیر شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه‌ی برق تا ۵ سال آینده

رئیس کمیته‌ی دانش‌بنیان سندیکای صنعت برق، با اعلام پیش‌بینی میزان پیک مصرف برق در سال 97، از کمبود در حوزه‌ی صنعت برق خبر داد.

اکودی‌ام

رئیس کمیته‌ی دانش‌بنیان سندیکای صنعت برق با بیان این‌که در سال جاری پیک مصرف برق ۵۸ هزار مگاوات و توان تولیدی کشور ۵۲ هزار مگاوات است، گفت: این آمار نشان می‌دهد که ما با کمبود در حوزه‌ی صنعت برق مواجه خواهیم شد و حضور شرکت‌های دانش‌بنیان می‌تواند نقش مهمی در این عرصه ایفا کند.

دکتر مدنی امروز در گردهمایی شتاب‌دهنده‌ها و استارتاپ‌های حوزه‌ی انرژی با تاکید بر این‌که این سندیکا، بزرگترین تشکل کشور در حوزه‌ی صنعت برق است، افزود: این سندیکا از جمله بخش‌های خصوصی در صنعت برق است که ارتباطات زیادی با وزارت نیرو دارد.

وی اعضای این سندیکا را شامل شرکت‌های تولیدکننده‌ی برق در صنعت برق دانست و اظهار کرد: این سندیکا با حضور شرکت‌های خصوصی در ۵۰۰ شرکت خصوصی در صنعت برق، از دو دهه قبل کار خود را آغاز کرده است.

مدنی با اشاره به چالش‌های این صنعت با تاکید بر این‌که از ۱۲۰ سال قبل، صنعت برق در کشور رونق یافته است، اضافه کرد: از ۱۲۰ سال قبل با تلاش‌های صنعتگران شاهد ایجاد شبکه‌ی کلونی برق هستیم، به گونه‌ای که در سال ۹۶ ظرفیت کل تولید برق در کشور ۷۸ هزار و ۹۰۰ مگاوات و توان تولیدی آن ۵۴ هزار و ۱۶ مگاوات بوده است.

رئیس کمیته‌ی دانش‌بنیان سندیکای صنعت برق، پیک مصرفی برق در سال ۹۶ را ۵۵ هزار و ۴۴۰ مگاوات عنوان کرد که این میزان به گفته‌ی وی، بالاترین میزان پیک مصرف برق در کشور است.

وی طول خطوط انتقال برق در کشور را ۵۲ هزارو ۸۰۰ کیلومتر عنوان کرد و یادآور شد: صنعت برق یکی از اصلی‌ترین صنعت‌های زیربنایی کشور است. هر چند که صنعت نفت هم جزو صنایع زیربنایی کشور است؛ ولی نفت در آینده به پایان می‌رسد؛ اما مصرف برق همیشگی است.

مدنی اضافه کرد: از این رو فضا و بازار خوبی برای شرکت‌های دانش‌بنیان در این عرصه ایجاد شده است و پتانسیل‌های خوبی در این حوزه داریم.

وی با اشاره به وضعیت صنعت برق و مصرف آن در سال جاری تاکید کرد: در سال جاری پیش‌بینی می‌شود پیک مصرف ۵۸ هزار مگاوات باشد.  این، در حالی است که توان تولیدی برق در کشور ۵۲ هزار مگاوات تخمین زده شده است.

مدنی با تاکید بر این‌که بر این اساس در سال جاری با کاهش تولید برق مواجه هستیم، ادامه داد: بر این اساس باید انتظار خاموشی را داشته باشیم.

مدنی دلیل این امر را عدم سرمایه‌گذاری در این حوزه در ۱۰ سال اخیر عنوان کرد و گفت: بر این اساس، باید نگاه ما به صنعت برق به عنوان یک محصول تولیدی باشد. از این رو باید تولید،‌ انتقال‌، توزیع و بهره‌برداری صنعت برق در سال‌های آینده، کاملا به بخش خصوصی واگذار شود.

رئیس کمیته‌ی دانش‌بنیان سندیکای صنعت برق با بیان این‌که راهی که تاکنون در صنعت برق طی شده است، بیراهه بوده است، یادآور شد: انتظار ما از معاونت علمی آن است که با دستگاه‌های دولتی مانند وزارت نیرو، تعامل بیشتری داشته باشد تا زمینه برای رشد شرکت‌های دانش‌بنیان این حوزه فراهم شود.

مدنی با بیان این‌که کشور در زمینه‌ی صنعت برق و تولید آن با کمبودهایی مواجه است، ادامه داد: این، در حالی است که ایران در میان کشورهای خاورمیانه بیش‌ترین پتانسیل بازار را دارد.

وی همچنین به پتانسیل کشور در حوزه‌ی انرژی‌های تجدیدپذیر اشاره کرد و یادآور شد: علاوه بر آن، در شبکه‌ی انتقال برق، کشور نیازهای دیگری دارد که کمتر به آن توجه شده است و در سندیکا، ما آمادگی داریم تا با شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها در این حوزه پروژه‌هایی را اجرایی کنیم.

به گفته‌ی وی تا پنج سال آینده، شرکت‌های دانش‌بنیان حضور چشمگیری در حوزه‌ی برق خواهند داشت.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

مهسا رستمی

کارشناسی هنر دانشگاه تهران، کارشناس تولید محتوا در اکوموتیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا