اخبار استارتاپی

استارتاپ ها، رونق بخش میراث فرهنگی

به راه افتادن استارتاپ ها در سه بخش میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نقش مؤثری در ایجاد اشتغال برای جوانان تحصیل‌کرده، ایفا می‌کند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با همراهی علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری، از مرکز نوآوری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری دیدن کرد. در این بازدید فعالان استارتاپ هایی که در حوزه صنایع فرهنگی، نرم و خلاق ایده هایشان را اجرایی کرده، به بیان نقطه نظرات و ایده هایشان پرداختند.

ستاری بر همکاری معاونت علمی و فناوری و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای توسعه استارتاپ ها و صنایع خلاق و فرهنگی تأکید کرد و گفت: «برنامه‌های مشترک و همکاری‌های جدی‌ای در راه است، به طور خاص حمایت‌های مالی و زیرساختی را مد نظر قرار دادیم و آماده هستیم تا شتاب دهنده های حوزه میراث‌فرهنگی و گردشگری بر مبنای سازوکار همکاری مشترک حمایت ‌شوند.»

در ادامه رئیس ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز تصریح کرد: «به راه افتادن استارتاپ ها در سه بخش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نقش مؤثری در ایجاد اشتغال برای جوانان تحصیل‌کرده، ایفا می‌کند. بنابراین این موضوع به عنوان یک اولویت مهم در حمایت از صنایع خلاق و فرهنگی قرار دارد.»

ستاری وجود یک محیط مناسب برای رونق این دست کسب و کارها را اولویتی مهم در روند اجرا از سوی معاونت علمی و فناوری مطرح کرد و توضیح داد: « پیش‌بینی و فراهم آوردن محیطی برای استارتاپ‌های حوزه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری یک اولویت بسیار مهم برای رونق صنایع خلاق و فرهنگی است. این گام‌ها ضمن حمایت از جوانان فعال در این حوزه، زمینه‌ساز رونق و احیای بخشی از بافت تاریخی تهران شده است.»

رئیس بنیاد ملی نخبگان، نقش خارق‌العاده جوانان تحصیل‌کرده در زنده کردن بافت‌های فرهنگی و اندیشه‌ای فراموش شده را یادآوری کرد و ادامه داد: «حوزه‌های باستان‌شناسی و بخش‌های مرتبط با گردشگری می‌توانند با ایجاد استارتاپ های خود، ضمن خلق ارزش افزوده از ظرفیت‌هایی که به محاق فراموشی رفته‌اند، احیا کرده و برای دیگر جوانان نیز اشتغال بیافرینند.»

ستاری، به حمایت‌ زیرساختی و مالی برای توسعه زیست‌بوم استارتاپ‌های میراث فرهنگی و گردشگری اشاره کرد و گفت: « حوزه میراث فرهنگی و گردشگری، بخشی از هزینه مرمت خانه تاریخی سرهنگ ایرج را پرداخت می‌کند.»

رونمایی از سامانه گردشگری مجازی

در ادامه این بازدید از سامانه هوشمند هایپراکسپو با حضور ستاری و مونسان رونمایی شد. در این نمایشگاه مجازی تمام استارتا‌پ های حوزه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در غرفه‌های مجازی حضور دارند و محصولات خود را ارائه می‌دهند.

استفاده از این سامانه مجازی، فرصتی را فراهم می‌کند تا استارتاپ ها به طور مستقیم با بازدیدکنندگان خود ارتباط داشته باشند. برندسازی و جذب سرمایه گذاری مجریان استارت‌آپ ها از دیگر مزایای این سامانه هوشمند است.

مرمت ساختمان ایرج با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خانه‌ای تاریخی در مرکز پایتخت با معماری سنتی چشم‌نوازش ستون‌های مرمری خیره‌کننده‌اش و حیاطی که با حوض و درخت کهنسال تزیین شده است، برای استارتاپ هایی که در حجره‌های پیرامونی فعالیتشان را آغاز کرده‌اند، یادآور شکوه میراث فرهنگی و الهام‌بخش پروراندن ایده های نوآورانه‌شان است. دیوارهای آجری این بنا پس از سال‌ها مرمت شده و این بنای فرهنگی، با حضور استارتاپ ها حیاتی دوباره می‌گیرند.

در حال حاضر بخشی از خانه تاریخی سرهنگ ایرج مرمت شده و فرآیند مرمت این بنا با همراهی بخش خصوصی و معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهوری کامل می‌شود. گردشگری عشایری، گردشگری کودک، موزه مجازی، راهنمای صوتی اماکن تاریخی، ضدآب‌سازی خاک، شیشه و سنگ بناهای تاریخی محور فعالیت استارتاپ های مستقر در خانه تاریخی سرهنگ ایرج است.

در این بازدید محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی، ولی تیموری معاون گردشگری، حسین اربابی معاون سرمایه گذاری حقوقی و امور مجلس، پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی و محمد خیاطیان معاون توسعه مدیریت سازمان میراث‌فرهنگی نیز حضور داشتند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 0 Average: 0]
برچسب ها

مهسا رستمی

کارشناسی هنر دانشگاه تهران، کارشناس تولید محتوا در اکوموتیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن