اخبار استارتاپی

اشتغال ۳۰هزار نفر در پارک های علم و فناوری

تعامل وزارت بهداشت، وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری برای توسعه ی زیست بوم نوآوری

منصور غلامی در سی و یکمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی، گفت: تاکنون ۹۲۰ جایزه طی این ۳۱ سال به برگزیدگان در سطح ملی و بین‌المللی اعطا شده است.

وی افزود: در ۴۰ سال گذشته بیش از ۳۷۵ هزار مستند علمی از دانشمندان ایرانی در جهان به ثبت رسیده است و این نشان می دهد که از این منظر در منطقه، رتبه اول و در جهان رتبه ۱۶ علمی را داریم.

غلامی با بیان اینکه ایران یک درصد جمعیت جهان را دارد، تصریح کرد: محققان کشورمان ۱.۹ درصد مقالات از بین مقالات محققان دنیا را به صورت بین‌المللی نمایه کردند و ۲.۹ درصد مقالات توسط اساتید ایرانی مستند شده است.

وی در خصوص آمار پارکها و مراکز رشد کشورمان تأکید کرد: در حال حاضر ۴۲ پارک علمی و فناوری در کشور داریم و ۱۹۰ مرکز رشد در این پارک ها فعالیت می کنند.

وزیر علوم ادامه داد: این پارکها و مراکز رشد، اشتغال ۳۰ هزار نفر را فراهم آورده و توانسته ۳ هزار میلیارد تومان گردش مالی را از فروش محصولات دانش بنیان ایجاد کنند.

غلامی با تأکید بر اینکه این وضعیت نشان می دهد که می توانیم توسعه پایدار را در کشور فراهم آوریم گفت: در حال حاضر صادرات محصولات فناورانه از محل پارک های علم و فناوری، از ۲۳۰ میلیون دلار فراتر رفته است و این نشان از حرکت پرشتاب کشور در زمینه فناوری نوین است. به گفته وی ۲۲ درصد از انتشارات دانشمندان کشورمان در قالب مشارکت های پژوهشی است.

وی با بیان اینکه وزارت علوم دو مأموریت مهم را در نظر دارد، گفت: حمایت از زیست بوم نوآوری برای توسعه علم و فناوری، تجاری سازی و ایفای نقش موثر در رفع چالش های ملی کشور از جمله مأموریت های وزارت علوم به شمار می رود.

غلامی در پایان خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت، وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری در تلاش هستند در تعامل با یکدیگر به توسعه این زیست بوم کمک کنند تا در آینده شاهد تحولات بزرگی در زمینه علم و فناوری باشیم.

سی و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی صبح امروز با حضور حسن روحانی رئیس جمهور و وزیر علوم آغاز شد که در آن برگزیدگان این جشنواره تقدیر می شوند.

منبع
مهر
برچسب ها

مهسا رستمی

دانشجوی دانشگاه تهران، علاقه‌مند به تحولات اکوسیستم کارآفرینی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *