اخبار استارتاپی

اقدامات سازمان بورس در مسیر بازار سرمایه الکترونیکی

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: اکنون بخش عمده‌ای از فعالیت‌های سازمان بورس و بازار سرمایه به طور الکترونیک انجام می‌شود.

به گزارش اکوموتیو، از ۱۸ ماه گذشته تا کنون تسهیل دسترسی اقشار جامعه به بازار سرمایه از طریق ابزار‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات در دستور کار سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفت و در این زمینه اقدامات متعددی نیز انجام شد.

در این خصوص دکتر شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: یکی از مهم‌ترین رسالت‌های سازمان بورس توسعه‌ی فناوری‌های حوزه‌ی مالی است و اکنون بخش عمده‌ای از فعالیت‌های سازمان بورس و بازار سرمایه به طور الکترونیک انجام می‌شود.

درگاه ۳۶۰ درجه ابزار تکمیل خدمات اطلاع رسانی

سخنگوی سازمان بورس با بیان این‌که طی ۱۲ ماه گذشته اقدامات بسیاری در حوزه الکترونیکی شدن بازار سرمایه انجام شده، به راه‌اندازی سامانه‌ی کدال ۳۶۰ درجه اشاره کرد و بیان داشت: درگاه ۳۶۰ درجه خدمات اطلاع رسانی را در کدال تکمیل و دسترسی جامع به اطلاعات ناشران را مهیا کرد.

دکتر محمدی افزود: کدال ۳۶۰ درجه اطلاعات پایه‌ای ناشران و نهاد‌های مالی و هم‌چنین اطلاعیه‌های منتشر شده را در دسترس فعالین بازار سرمایه قرار می‌دهد و شفافیت و سرعت در تصمیم گیری را افزایش داده است.

سامانه هشدار به ناشران بورسی فعال است

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، عملیاتی شدن سامانه هشدار به ناشران را یکی از اقدامات اخیر این سازمان دانست و گفت: سامانه هشدار مدیران که اخیرا عملیاتی شده به مدیران شرکت‌های بورسی اعلام می‌کند که موعد ارائه‌ی صورت‌های مالی فرارسیده و آن‌ها باید گزارش‌های مالی را در کدال بارگذاری کنند.

بهنگام سازی سامانه معاملات بورس تهران و فرابورس با هدف افزایش پایداری

دبیر شورای‌ عالی بورس بهنگام سازی هسته معاملات بورس تهران و فرابورس را اقدام دیگر سازمان بورس در مسیر بازار سرمایه الکترونیکی عنوان و کرد و گفت: سال گذشته سامانه بورس تهران و در سال جاری نیز سامانه فرابورس بهنگام سازی شد و این اقدامات علاوه بر بهبود عملکرد سامانه‌های بورس تهران و فرابورس پایداری سیستم‌ها را به همراه داشت.

به گفته‌ی دکتر محمدی راه‌اندازی سامانه رصد نیز کمک کرد تا زمان انجام خدمات سازمان بورس و اوراق بهادار به مراجعین کاهش پیدا کند و خدمات در کوتاه‌ترین زمان به فعالان بازار سرمایه ارائه شود.

زمان فرآیند افزایش سرمایه لحظه به لحظه اعلام می‌شود

رئیس سازمان بورس به راه‌اندازی سامانه پیامکی با موضوع اعلام زمان فرآیند افزایش سرمایه اشاره کرد و گفت: این سامانه با ارسال پیامک به شرکت‌هایی که تقاضای افزایش سرمایه کرده‌ اند، اعلام می‌کند که درخواست آن‌ها در چه مرحله‌ای قرار دارد و تا پایان تکمیل فرآیند صدور مجوز افزایش سرمایه چه زمانی باقی مانده است.

سخنگوی سازمان بورس با تاکید بر این‌که افزایش کارآمدی در بازار سرمایه در دستور کار سازمان بورس است، ابراز امیدواری کرد: با توسعه‌ی فضای فناوری اطلاعات در بازار سرمایه‌ فرایند‌های عملیاتی کوتاه‌تر، دسترسی به اطلاعات تسهیل و دادوستد تسریع شود. رئیس سازمان بورس افزود: توسعه‌ی فناوری اطلاعات افزایش شفافیت را به همراه دارد و از رانت و فساد جلوگیری می‌کند.

برچسب ها

مهسا رستمی

دانشجوی دانشگاه تهران، علاقه‌مند به تحولات اکوسیستم کارآفرینی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *