اینفوگرافیکچندرسانه ای

معرفی اکوسیستم استکهلم در سوئد + اینفوگرافیک

ظرفیت‌های گسترده استکهلم در حوزه‌های فین تک، بازی سازی و فناوری پاک

پایتخت سوئد، استکهلم شاید با داشتن کمتر از 1 میلیون شهروند شهر کوچکی باشد اما نسبت به هر زیست­ بوم دیگری در جهان (به استثنای سیلیکون­ ولی)، بیشترین تعداد استارتاپ تک­شاخ را به ازای جمعیت ایجاد کرده است. 18% از نیروی کار محلی استکهلم در مشاغل مرتبط با فناوری پیشرفته کار می­‌کنند -میانگین اتحادیه اروپا 10% است- و از 10 شرکت واجد سریع­ترین رشد در اروپا، 5 مورد در استکهلم واقع شده ­اند. سال 2016 این شهر، 54% از کل مبلغ سرمایه­ گذاری­ شده در کشورهای شمال اروپا (اسکاندیناوی) را جذب نمود، درحالی­که فقط 4% جمعیت این منطقه را داراست.

زیربخش­‌های قدرتمند اکوسیستم استکهلم

Gaming Gaming: طی 6 سال گذشته، 8% از سرمایه­ گذاری محلی در استارتاپ­ های بازی­سازی انجام شده است. استکهلم خانه موارد موفق بازی­سازی بین ­المللی مثل Candy Crush، Minecraft و مجموعه Battlefield است. سوئد از داشتن یکی از رقابتی‌­ترین صنایع بازی­سازی جهان، و دومین مرکز استودیوهای بازی ویدیویی جهان به ازای تعداد شهروندانش به خود می­‌بالد. طبق شاخص توسعه­ دهنده بازی 2017، حدود 2500 بازی­ساز در 123 شرکت منطقه استکهلم به خدمت گرفته شده‌­اند. این شرکت­‌ها از غول­‌های بازی­سازی مثل King، Mojang و Paradox Interactive تا استودیوهای مستقل کوچکتر مثل Lionbite Games و Fatshark را دربرمی­‌گیرند.

Fintech Fintech: حدود 21% از کل سرمایه ­گذاری بین سال­‌های 2012 و 2017 به استارتاپ ­های فناوری مالی اختصاص یافته است. این زیست­ بوم شامل شرکت­‌های فناوری مالی موفق و بزرگی است مثل Klarna -ارائه ­دهنده راهکارهای پرداخت تجارت الکترونیک برای فروشندگان و خریداران که تاکنون درمجموع 630 میلیون دلار سرمایه جذب کرده- و iZettle، شرکت پرداخت­‌های موبایلی که حدود 330 میلیون دلار گرفته است. جریان سرمایه­ گذاری سالیانه این زیربخش، از سال 2015 سالیانه حدود 120 میلیون دلار بوده و نسبتاً ثابت مانده است. سال 2017 دو بازیگر نوظهور هریک بیش از 10 میلیون دلار سرمایه گرفته‌­اند: Tink، اپلیکیشنی که به کاربرانش امکان اتصال به همه کارت­‌ها و حساب­‌های بانکی‌شان را می­‌دهد و Qapital، یک اپلیکیشن بانکداری شخصی که به پس‌­انداز کردن پول مشتریان کمک می‌­کند.

Cleantech Cleantech: هدف رسمی فرمانداری شهر استکهلم این است که تا 2040، منطقه استکهلم را تبدیل به منطقه‌­ای بدون CO2 کند، هدفی که بازاری پویا برای سوخت­‌های جایگزین و انرژی تجدیدپذیر به وجود آورده است. درنتیجه، برخی از بزرگترین دورهای سرمایه ­گذاری استکهلم در سال 2017 به استارتاپ­ های فناوری پاک مثل Northvolt تعلق دارند، استارتاپ تأسیس ­شده توسط مدیر اجرایی اسبق تِسلا، پیتر کارلسون، که سرمایه‌­ای بالغ بر 64 میلیون دلار گرفت.

«درپی موفقیت شرکت­‌های بازی­سازی مثل Minecraft، DICE، King و Paradox، نسل بعدی استارتاپ ­ها درحال ایجاد انقلابی در فضای واقعیت مجازی و حوزه ورزش الکترونیک هستند. توسعه ­دهندگان، خلاقان و کارآفرینان باتجربه به این شرکت‌­های جدید پیوسته و در آنها سرمایه گذاری می­‌کنند، سرمایه‌­ای که توان آنها را به ­طرز قابل ­توجهی افزایش می­‌دهد. شرکت محبوب خود من، Neat Corporation  است استودیوی واقعیت مجازی که نخستین محصول خود، «Budget Cuts» را در می 2018 منتشر نمود.» ژوناس اَلملینگ،رئیس نوآوری و زیست ­بوم  Business Sweden

«استکهلم علی­رغم کوچکی‌­اش موفقیتی بین­‌المللی داشته است. این شهر، با داشتن فهرست بلندبالایی از موارد موفق که طی چند دهه اخیر به صحنه جهانی راه یافته‌­اند، درحال حاضر نسل دوم و سوم کارآفرینان فن­اوری را معرفی کرده است. این روند از King، Spotify، Klarna و غیره آغاز شده و حالا شاهد کسب ­و کارهایی مثل Soundtrack Your Brand هستیم که توسط مدیر اجرایی اسبق Spotify و هم­مؤسس Beats Music تأسیس شده است و از  شرکت­‌هایی است که در کسوت برندگان جدید جهان مطرح می­‌شوند.  استکهلم درحال­ حاضر از ذخیره فعالی از فرشته‌­ها نیز برخوردار است که پیش از این یکی دوبار با این موج همراه شده و رشد کسب ­و کار پرخطر استارتاپی را تقویت و تسهیل نموده‌­اند.»  لارس فجلدسو نیلسِن، شریک ارشد Balderton Capital

برچسب ها

راضیه سپهر

دانش‌آموخته دانشگاه علامه طباطبایی، به عنوان مترجم با تیم اکوموتیو همکاری میکنم.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *