اخبار استارتاپی

لزوم تربیت نیروی انسانی کارآفرین و خلاق در دانشگاه آزاد

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی، ایجاد این معاونت را محصول تفکر و احساس ضرورت برای پاسخگویی به نیاز جامعه دانست.

دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی در نخستین همایش فناوری و نوآوری که امروز در سالن همایش فرهیختگان برگزار شد، گفت: فلسفه برگزاری چنین همایشی، حرکت جدی به سمت حوزه فناوری و نوآوری است که لازمه آن ایجاد فرهنگ، تبیین مفاهیم و مسائل این حوزه است.

وی با تاکید بر عملیاتی کردن سیاست‌های معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار کرد: در همایش فناوری و نوآوری، پنج کارگاه اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه سرمایه گذاری دانش بنیان، امور کارآفرینی و مراکز رشد، کارگاه سیاست‌گذاری و نظارت راهبردی، ایجاد و توسعه آموزش های فناوری و خلاقیت و امور پارک علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان برگزار می‌شود.

دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه دانشگاه‌ها با دو هدف عمده تاسیس شدند، افزود: آماده‌سازی نیروی انسانی برای اشتغال حرفه‌ای و تربیت انسانها برای زندگی اجتماعی و ارتقای شخصیت آنها از اهداف اساسی تاسیس دانشگاه‌هاست. معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی به روند تحول نسل‌های دانشگاهی در کشور اشاره و تصریح کرد: رویکرد دانشگاه‌ها در نسل اول آموزشی، نسل دوم پژوهشی، نسل سوم کارآفرینی و نسل چهارم فناوری است. وی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی در ابتدا برای پرورش نیروی دیوان سالار که نیاز مبرم ادارات، کارخانه‌ها و وزارتخانه‌ها در دهه 60 و 70 بود، تاسیس شد.

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: با شروع دوران توسعه و سازندگی در کشور نیاز به افراد تحصیلکرده‌ای که به تحقیق و پژوهش نیز آشنا باشند، احساس شد. بنابراین باید دانشگاه‌های نسل اول که آموزش محور بودند، در پاسخ به این نیاز به دانشگاه‌های نسل دوم با رویکرد پژوهش‌محوری تغییر می‌کردند.

وی ادامه داد: ماموریت معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری ایجاد و سامان‌دهی موسسات فناوری و سایر زیرساختهای مورد نیاز جهت تبدیل دانشگاه آزاد اسلامی به دانشگاهی با مسئولیت اجتماعی و نقش موثر در پیشرفت کشور است.

دهقانی فیروزآبادی تاکید کرد: ایجاد معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری محصول یک تفکر شیک و لاکچری نیست، بلکه نتیجه تفکر و احساس ضرورت برای پاسخگویی به نیاز جامعه است، بنابراین باید نیروی انسانی کارآفرین و خلاق در دانشگاه آزاد اسلامی تربیت کنیم.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه آزاد، نخستین همایش فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز با حضور دکتر علی‌اکبر ولایتی رئیس هیأت موسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر بیژن رنجبر قائم مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر روح‌الله دهقانی فیروزآبادی معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه در سالن همایش هتل فرهیختگان سازمان مرکزی آغاز شد. این همایش با محوریت تبیین و عملیاتی کردن سیاست های معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری برگزار می‌شود.

در این همایش رؤسای مراکز، استان‌ها، معاونت‌های پژوهش و فناوری، معاونت‌های توسعه مدیریت و منابع و مدیران مراکز رشد واحدهای سراسر کشور دانشگاه آزاد اسلامی حضور دارند.

در طول سه روز برگزاری این همایش، کارگاه‌های تخصصی متعدد ازجمله کارگاه «اقتصاد دانش بنیان و توسعه سرمایه گذاری دانش‌ بنیان»، کارگاه «امور کارآفرینی و مراکز رشد»، کارگاه «سیاست‌گذاری و نظارت راهبردی»، کارگاه «ایجاد و توسعه آموزش های فناوری و خلاقیت» و کارگاه «امور پارک علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان» برگزار خواهد شد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 0 Average: 0]
منبع
ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا