اخبار استارتاپی

شرایط وام کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا

سازمان فناوری اطلاعات با ابلاغ الحاقیه به دستورالعمل اعطای وام ۲ میلیارد تومانی از وجوه اداره شده به شرکت‌های آسیب دیده در شرایط بحران شیوع ویروس کرونا را اعلام کرد.

براساس دستور العمل اعطای وام ۲ میلیارد تومانی از وجوه اداره شده به شرکت های آسیب دیده در شرایط بحران شیوع ویروس کرونا، دامنه شمول حمایت این وام، اشخاص حقوقی است که به واسطه بحران حاصل از شیوع ویروس کرونا، ارائه خدمات یا فروش خدمات آنها تحت تاثیر قرار گرفته است، میزان این تسهیلات حداکثر ۲ میلیارد تومان با نرخ سود ۹ درصد است.

این دستورالعمل برای به حداقل رساندن عواقب اقتصادی-اجتماعی شرایط حاصل از شیوع ویروس کرونا در کشور صادر شده است. تسهیلات سرمایه در گردش متناسب با تعداد نیروی انسانی دارای کد بیمه به کسب و کارها اختصاص می‌یابد و براساس ابلاغیه‌ای سازمان نظام صنفی رایانه‌ای منتشر کرده است به ازای هر نیروی انسانی دارای کد بیمه مبلغ ۱۰ میلیون تومان و حداکثر تا ۲ میلیارد تومان با نرخ بهره ۹ درصد وام به شرکت های متقاضی دارای شرایط تعلق می‌گیرد. زمان بازپرداخت این تسهیلات ۱۲ ماهه و بدون دوره تنفس است.

پیش از این، دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران اعلام کرده بود که سازمان نصر قصد دارد مجموعه راهکارهایی را به دولت پیشنهاد دهد که می‌تواند کسب و کارهای حوزه آی‌تی را در دوران شیوع ویروس کرونا که به نظر می‌رسد تا تیرماه ادامه خواهد داشت از خطر تعطیلی و تعدیل نیرو نجات دهد.

در این الحاقیه آمده است که سقف تسهیلات برای شرکت‌ها نوپا ۵۰۰ میلیون و برای شرکت‌های غیرنوپا ۲ میلیارد تومان است. کسب و کارها برای دریافت این تسهیلات می‌توانند در سامانه ایران نوآفرین ثبت‌نام کنند و پس از آن اطلاعات درخواست تسهیلات اضطراری نوآفرین را تکمیل کنند. شناسایی کسب و کارها به عنوان کسب و کار فاوای آسیب‌دیده در شرایط بحرانی توسط دبیرخانه وجوه اداره شده و سازمان نظام صنفی کشور انجام می‌شود. از سوی دیگر با دریافت این وام کسب‌ و کارها متعهد به حفظ ۹۰ درصدی سطح اشتغال تا پایان زمان بازپرداخت تسهیلات هستند.

در این الحاقیه تاکید شده که اگر متقاضیان وام به تعهد خود عمل نکنند، پرداخت اقساط با نرخ سود معادل نظام بانکی انجام می‌شود. کسب و کارهای نوپا که وام ۵۰۰ میلیون تومانی به آنها تعلق می‌گیرد برای دریافت وام نیاز به ۲ ضامن و چک یا ظهرنویسی دارند. کسب و کارهای غیرنوپا که تا سقف ۲ میلیارد تومان می‌توانند وام دریافت کنند نیاز به اوراق سهام قابل معامله در بازار اول یا اوراق خزانه یا ضمانتنامه معتبر بانکی یا ضمانتنامه صندوق نوآوری و شکوفایی یا صندوق‌های پژوهشی و فناوری یا وثیقه ملکی دارند.

روز گذشته(۲۳ فروردین) در نشست آنلاین مشترک روسای کمیسیون‌های سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران مصوب شد کسب و کارهای فاوای آسیب دیده، بتوانند تسهیلات ۵۰۰ تا دو هزار میلیون تومانی از محل وجوده اداره شده در طرح حمایتی سازمان نصر و سازمان فناوری اطلاعات دریافت کنند. تعدیل نیرو در برخی شرکت‌های بزرگ استارتاپی در پی شیوع و گسترش ویروس کرونا سبب شد تا سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور تصمیم بگیرد با تشکیل دبیرخانه بحران به مشکلات کسب و کارها در این زمان و پس از بحران رسیدگی کند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 0 Average: 0]
منبع
پیوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا