اخبار استارتاپی

ساخت اولین محصول دانش بنیان با عنوان سامانه از بین برنده عوامل پاتوژنیک

رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران از طراحی و ساخت اولین محصول دانش بنیان تحت عنوان سامانه از بین برنده عوامل پاتوژنیک در ارتباط با بیماری کرونا خبر داد.

دکتر رسول یار احمدی، رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه ایران و مدیر عامل شرکت پارس پلاسما بنیان در مصاحبه با خبرنگار مدیریت روابط عمومی عنوان کرد : اولین محصول دانش بنیان با عنوان “سامانه از بین برنده عوامل پاتوژنیک” شرکت های دانش بنیان پارس پلاسما بنیان (وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران) و شرکت پیشرو اندیشه صنعت، پس از طراحی و مدلسازی الگوهای عملکردی با تمرکز برتخریب و تصفیه ویروس کرونا در بخش های مراقب ویژه بیماران کرونای (ICU) پس از دو‌ماه تلاش بی وقفه ساخته شد.

دکتر یار احمدی بیان کرد: این اولین محصول دانش بنیان با رویکرد درمانی و بیمارستانی برای از بین بردن عوامل پاتوژنیک طراحی شده است‌‌. وی گفت : این سامانه دارای خاصیت مکندگی است و فضای ایزوله برای تخت بیمار ایجاد می نماید‌. همچنین این محصول با راندمان ۳۰۰ درصد از کادر درمان محافظت می نماید و شامل دو بخش مکشی تهویه ای و تصفیه ای است.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان پارس پلاسما بنیان اظهار داشت: از تاریخ بیست و هفتم بهمن ماه کار طراحی و ساخت این سامانه شروع شده است .

این محصول دانش بنیان به هیچ عنوان مشابه داخلی و خارجی ندارد

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار کرد : این سامانه منطبق با استانداردهای بین المللی است و به هیچ عنوان مشابه داخلی و خارجی ندارد. دکتر یار احمدی افزود: این سامانه شامل چهار قسمت پلاسما، UV، ضدعفونی کننده و حرارت است.

دانشیار مهندسی بهداشت حرفه ای دانشگاه خاطر نشان کرد: بارها کار طراحی و مونتاژ و دیزاین این سامانه در آزمایشگاه مورد بررسی و تغییر قرار گرفته است. رئیس مرکز تحقیقات آلودگی هوا تصریح کرد: خروجی کل این سامانه سبب می‌شود تمامی عوامل پاتوژنیک، حتی گازها و بخارها از بین برود. وی افزود: در این سامانه با استفاده از CFD مدل سازی شده است.

رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران اعلام کرد: این سامانه به طور صددرصد چهار تخت بیمار را پوشش می‌دهد و حتی قابلیت افزایش تا ۸ تخت و ۱۲ تخت هم دارد. دکتر یار احمدی با اشاره به هوشمند سازی سامانه در فاز دوم طرح، افزود: مصرف کل انرژی این سامانه برای چهار تخت به اندازه ۱/۱ کیلووات ( برابر با ۱۱ لامپ ) است.

وی ابراز کرد: با راه اندازی این سامانه در بیمارستان، کادر درمان حتی بستگان بیمار می‌توانند بدون لباس حفاظت فردی بر بالین بیمار حضور یابند. دکتر یار احمدی اظهار کرد : این سامانه در چند روز آینده در بیمارستان حضرت رسول و به نوبت در سایر بیمارستان‌ها راه اندازی می‌شود.

ایشان با اشاره به اینکه افتخار می کنم که این طرح به اسم دانشگاه علوم پزشکی ایران است ذکر کرد: باید علم و دانش را در مسیر عمل به کار ببریم. عضو هیئت علمی دانشگاه ایران گفت: هر کدام از ما در مقابله با این بحران یک وظیفه داریم؛ لذا همه اساتید، نخبه ها، محققین و اعضای هیئت علمی می‌توانند به اندازه یک بار چرخاندن پیچ در عمل همکاری نمایند.

دکتر یار احمدی تاکید کرد: کادر درمان و بیماران به مقاله و نمایش نیاز ندارند آنها به کلامی از جنس شدن نیاز دارند، در نتیجه باید هر کاری از دستمان برمی‌آید برای کاهش استرس کادر درمان و بیماران انجام دهیم. ایشان در پایان از همکاری و حمایت رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران قدردانی کرد.

لازم به ذکر است: تست های عملکردی سامانه فوق الذکر (مکانیکی– آئردینامیکی، مکش موثر، حذف ذرات هوابرد، فشار سرعت، شعاع مفید مکش، ACPH) در محل آزمایشگاه آلودگی هوا دانشکده بهداشت نهائی شده است

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 0 Average: 0]
منبع
پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا