اخبار استارتاپی

بهینه‌سازی مصرف انرژی به کمک استارت آپ ها

استارت آپ های حوزه انرژی با ورود در پلت فرم های اقتصاد اشتراكی می‌توانند زمینه اشتراك‌گذاری دارایی های انرژی خانگی و مصرف آن در راستای بهينه‌سازی مصرف را فراهم کنند.

در پنل تخصصی استارت آپ ها راهكاری جديد برای مشكلات قديم با اشاره به مسائل موجود در زمينه مقررات حوزه انرژی كشور  توسط دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد ديجيتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری رياست جمهوری بیان شد و  وی گفت: به دليل آن كه بازار و خدمات حوزه انرژی كشور در تصدی دولت است به شدت تحت تاثير سرمايه گذاری و مقررات در بخش های آب و برق و نفت و گاز است.

وی افزود: 

تا زمانی که دولت به موضوع انرژی ورود پيدا نكند و شركت‌های بزرگ دولتی همچون توانير، ‌شركت گاز و نفت سازوكارهای لازم برای ورود استارت آپ ها را فراهم نكنند امكان حضور استارت آپ ها در اين حوزه بسيار سخت خواهد بود.

دبير ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد ديجيتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری رياست جمهوری با تاكيد به لزوم حضور استارت آپ ها در حوزه‌های مختلف كشور، تصريح كرد: قاعدتا شركت‌های دولتی بايد از خوابی كه در روزهای پيشرفت استارت آپ ها رفته‌ اند،‌ بيرون بيايند و از ظرفيت‌های گسترده استارت آپ ها در حوزه‌های مختلف بهره ببرند.

وي در تشريح زنجيره ارزش ناكارآمدی در كشور، ‌توضيح داد: در حوزه انرژی كشور به دليل وجود مشكلات تاريخی، يك زنجيره ارزش ناكارآمدی شكل گرفته است كه باعث شده تا شركت‌ها در كل حوزه زنجيره ارزش انرژی با بهره‌وری و كارايی پايين و نوآوری كم، خدمات خود را ارائه كنند، كه اين روند بيشتر به دليل حضور پر رنگ بخش دولتی به وجود آمده است.

محمدي خاطرنشان كرد: براي از بين بردن ناكارآمدی های موجود در حوزه انرژی، بايد سيستم‌های استارت آپی انرژی را در 4 لايه توليد، ‌توزيع، بهينه‌سازی مصرف و سيستم های مديريت انرژی فعال كرد و از ظرفيت آن بهره برد كه البته هركدام از اين لايه‌ها نيازمند سيستم‌های حمايتی است.

وي ادامه داد: فرصت‌هایی كه استارت آپ ها در 4 لايه ذكر شده می توانند ايجاد كنند مبتنی بر 3 حوزه تكنولوژی شامل: فناوری های مرتبط با انرژی های نو و تجديدپذير، فناوری های نوظهور ديجيتال‌ همچون: هوش مصنوعی، داده‌های كلان، اينترنت اشيا و بلاك چين و پلت فرم‌های اقتصاد اشتراكی هستند كه هر كدام به نوعی می توانند به حوزه انرژی كمك کنند.

دبير ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد ديجيتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری رياست جمهوری تشريح كرد: فناوری های حوزه انرژی های نو و تجديدپذير كه همخوان با سياست‌های كاهش آلاينده‌ها و كاهش كربن در هوا هستند در حال تقويت و رشد در بازارهای انرژی دنيا هستند كه از سال 2022 به بعد شاهد رشد فزاينده‌ای در اين حوزه خواهيم بود.

وي خاطرنشان كرد: فناوری های نوظهور اقتصاد ديجيتال همچون هوش مصنوعي، داده‌های كلان، اينترنت اشيا يا بلاك چين ها، بستر‌های مهمی در حوزه توليد، بهينه‌سازی مصرف و توزيع و سيستم‌های مديريت انرژی هستند كه می توانند از طريق فعاليت‌های استارت آپی ظرفيت‌های گسترده اين بخش را فعال كنند.

محمدی در پايان با تاكيد بر لزوم حضور استارت آپ ها در حوزه انرژی كشور، گفت: استارت آپ های حوزه انرژی در پلت فرم های اقتصاد اشتراكی نيز می توانند ورود پيدا كنند و زمينه اشتراك گذاری دارایی های انرژی خانگی و مصرف آن در راستای بهينه‌سازی مصرف را فراهم آورند.

رويداد استارت آپ استريم به دنبال معرفی استارت آپ های حوزه انرژی به سرمایه گذاران با هدف توسعه و گسترش اکوسیستم استارتاپی در این صنعت استراتژیک و معرفی استارت آپ های فناورانه به شبکه سرمایه گذاران و شرکت های بزرگ و مطرح فعال است.

استارت آپ استريم همگام با پارادايم جديد كسب و كار در دنيا،‌ ضمن آشنايی با استارت آپ های فناورانه در اكوسيستم استارت آپی انرژی ايران، مبتنی بر فناوری های نوآورد همچون اينترنت اشيا، زنجيره بلوكی، هوش مصنوعی شكل گرفته‌ اند و امكان دسترسی سريع‌تر و ارزان‌تر به نوآوری های فرا سازمانی را برای ذينفعان فراهم می کنند .

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 0 Average: 0]
منبع
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
برچسب ها

مهسا رستمی

کارشناسی هنر دانشگاه تهران، کارشناس تولید محتوا در اکوموتیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن