اخبار استارتاپیاخبار فین تک

ابلاغ آیین نامه فرآیند استخراج رمزارز

ماینینگ با اجازه وزارت صنعت معدن و تجارت مجاز شد.

هیات دولت با ابلاغ آیین نامه «فرایند استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده» ماینینگ را مجاز اعلام کرد و همچنین استفاده از رمزارز را در مبادلات داخلی ممنوع و ریسک استفاده از آن را بر عهده طرفین معامله آن قرار داد. طبق این آیین نامه واحدهای استخراج رمزارز می تواند در همه جا مستقر شوند و محدودیت استقرار واحدهای صنعتی روی آن اعمال نمی شود.

این آیین‌نامه در شرایطی ابلاغ شده که هفته گذشته نیز خبر از نهایی شدن مصوبه‌ای با عنوان ایجاد و توسعه کاربردهای فناوری‌ دفاتر توزیع شده(فناوری زنجیره بلوکی) و گواهی‌های الکترونیکی منتشر شده مبتنی بر این فناوری منتشر شد. بند‌های آیین‌نامه‌ جدید ابلاغ شده با ۵ ماده ابتدایی مصوبه‌ای که هفته گذشته خبر نهایی شدن آن منتشر شد کاملا یکسان است. البته در مصوبه هفته گذشته به وظایف بورس و بانک مرکزی برای توسعه فناوری زنجیره بلوکی و استفاده از آن در زیرساخت‌های‌شان نیز اشاره شده بود، حال آنکه در آیین‌نامه جدید توجه‌ای به این موضوع نشده است. این آیین‌نامه هیات دولت به صورت کامل به استخراج رمزارز اختصاص دارد. طبق این آیین‌نامه سازمان ملی استاندارد ایران موظف شده با همکاری وزارتخانه‌های نیرو و ارتباطات برچسب انرژی تجهیزات وارداتی رمزارز را تدوین و ابلاغ کنند.

همچنین تامین برق متقاضیان استخراج رمزارز‌ها صرفاً با دریافت انشعاب برق از شبکه سراسری یا احداث نیروگاه جدید خارج از شبکه سراسری صورت می‌گیرد. تعرفه برق متقاضیان استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌شده رمزارز‌ها (ماینینگ) با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما که توسط وزارت نیرو تعیین و اعلام می‌‌کند، محاسبه و اعمال می‌شود. پیش از این تعیین این میزان تعرفه برای برق واحدهای ماینینگ مورد انتقاد بسیاری از فعالان این حوزه قرار گرفته است.

در آیین‌نامه جدید تاکید شده که مصرف برق و گاز برای استخراج رمزارزها در ساعات و زمان اوج مصرف ممنوع است و وزارتخانه‌های نیرو و نفت زمان اوج مصرف را در طی سال به واحدها ابلاغ خواهند کرد. همچنین واحدهای استخراج رمزارز ملزم به دریافت انشعاب برق با همین عنوان و ارائه مجوزهای لازم شده‌اند. این واحد‌ها از استفاده انشعاب خانگی عمومی کشاورزی و صنعتی منع شده‌اند. از سوی دیگر تاکید شده که اگر این واحدها از انرژی‌های تجدید پذیر استفاده کنند تابع مقررات وزارت نیرو هستند.

براساس بند‌های این آیین نامه مالیات واحدهای استخراج رمزارز مانند مالیات واحدهای صنعتی محاسبه می‌شود و وزارتخانه‌های ارتباطات و استانداری و فرمانداری‌ها باید نسبت به شناسایی و اعلام مراکز استخراج رمزارز با وزارت نیرو همکاری کنند. در تبصره پایانی این آیین‌نامه آمده‌است که این واحد‌ها در صورتی که محصول خود را صادر و ارز حاصل از آن را بر اساس ضوابط بانک مرکزی به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند، مشمول مالیات با نرخ صفر خواهند بود.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 0 Average: 0]
برچسب ها

مهسا رستمی

کارشناسی هنر دانشگاه تهران، کارشناس تولید محتوا در اکوموتیو

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *