ابزارهای مدیریتی

ابزار شدت و احتمال خطر

وسیله ای برای مدیریت بهتر ریسک

مدیریت ریسک امروزه در سازمان ها نقش مهمی ایفا می کند. شرکت ها به طور فزاینده پروژه های پیچیده و جاه طلبانه ای را انجام می دهند و این پروژه ها باید با موفقیت در محیط نامطمئن و اغلب خطرناک اجرا شوند. ابزار شدت و احتمال خطر یکی از ابزارهایی است که برای مدیریت ریسک به کار می رود.

شما به عنوان یک مدیر مسئول، باید از این خطرات آگاه باشید. آیا این به معنی این است که شما باید سعی کنید هر خطری را که پروژه شما ممکن است با آن مواجه باشد را رفع کنید؟ احتمالا نه. چرا که در کل این کار هم در زمان و هم در منابع می‌تواند برای شما بسیار گران باشد.

در عوض، شما باید اولویت بندی ریسک کنید. اگر شما این کار را به طور موثر انجام دهید، می‌توانید بیش تر زمان و تلاش خود را بر روی مهم‌ترین خطرات متمرکز کنید.

نحوه استفاده از ابزار شدت و احتمال خطر

نمودار شدت و احتمال خطر مبتنی بر این اصل است که یک ریسک دارای دو بعد اصلی است:

 1. احتمال: خطر یک رویداد است که ممکن است رخ دهد. احتمال وقوع آن می‌تواند در هر کجا از 0 درصد تا کمتر از 100 درصد باشد. (توجه داشته باشید: این مقدار نمی‌تواند دقیقا 100 درصد یا دقیقا 0 درصد باشد).
 2. تأثیر: یک خطر، به واسطه ماهیت خود، همیشه تاثیر منفی دارد. با این حال، اندازه اثر از لحاظ هزینه و تأثیر بر سلامت، زندگی انسان و یا برخی از عوامل مهم دیگر متفاوت است.

نمودار اجازه می‌دهد تا شما به ارزیابی خطرات بالقوه در این دو بعد بپردازید. احتمال وجود یک خطر در یک محور نمودار نشان داده می‌شود و تاثیر و شدت خطر، در صورت وقوع در محور دیگر.

شما از این دو اقدام برای استفاده از خطرات در نمودار استفاده می‌کنید. این به شما یک دید سریع و واضح از اولویتی که باید به هر کدام بدهید را به شما نشان می‌دهد. سپس می‌توانید تصمیم بگیرید که چه منابعی برای مدیریت این ریسک اختصاص داده شود.

بخش‌های مختلف نمودار

 • شدت کم / احتمال کم: خطرات در گوشه پایین سمت چپ در سطح پایین هستند و شما اغلب می‌توانید آن ها را نادیده بگیرید.
 • شدت کم / احتمال بالا: خطرات در گوشه بالا سمت چپ دارای اهمیت متوسط هستند. اگر این حالت اتفاق افتد، می‌توانید با آن کنار بیایید و حرکت کنید. با این حال، شما باید سعی کنید احتمال رخ دادن آن‌ها را کاهش دهید.
 • شدت بالا / احتمال کم: خطر در گوشه پایین سمت راست بسیار مهم است، اما احتمال وقوع به نظر می‌رسد کم باشد. با این حال، برای این شرایط، باید آنچه را که می‌توانید برای کاهش تاثیراتی که در صورت وقوع رخ می‌دهد، انجام دهید و در صورتی که آن‌ها را انجام دهید، باید برنامه‌های احتمالی را در اختیار داشته باشید.
 • شدت بالا / احتمال بالا: خطرات نسبت به گوشه سمت راست بالا اهمیت حیاتی دارند. این‌ها اولویت‌های شما هستند و خطراتی هستند که باید به آنها توجه کنید.

مراحل استفاده از ابزار شدت و احتمال خطر

برای استفاده از نمودار شدت خطر / احتمال این مراحل را دنبال کنید:

 1. تمام خطرات احتمالی که پروژه شما با آن مواجه است را لیست کنید. لیست را تا حد ممکن جامع در نظر بگیرید.
 2. احتمال رخ دادن هر ریسک را ارزیابی و رتبه بندی آن را تعیین کنید. به عنوان مثال، شما می‌توانید از مقیاس 1 تا 10 استفاده کنید. (از امتیاز 1 زمانی که یک خطر بسیار نامطلوب رخ می‌دهد و از امتیاز 10 زمانی که خطر به احتمال بسیار زیاد اتفاق می‌افتد).
 3. تاثیر رخ دادن خطر بر روی پروژه را برآورد کنید. این کار را برای هر خطر در لیست خود دوباره انجام دهید. با استفاده از مقیاس 1 تا 10، 1 را برای شدت کم و 10 را برای یک شدت بزرگ و فاجعه بار اختصاص دهید.
 4. رتبه بندی ها را بر نمودار شدت و احتمال خطر تعیین کنید.
 5. با توجه به موقعیت خود در نمودار، پاسخ به هر ریسک را به دست آورید. به یاد داشته باشید، خطرات در گوشه پایین سمت چپ اغلب می‌توانند نادیده گرفته شوند، در حالی که موارد در گوشه بالا سمت راست به زمان و توجه زیادی نیاز دارند.

نکات کلیدی ابزار شدت و احتمال خطر

برای موفقیت در پیاده سازی یک پروژه، باید توجه خود را بر روی خطرات متوسط و اولویت بالا متمرکز کنید. در غیر این صورت خطر گسترش تلاش شما را بسیار کم می‌کند و منابع را برای مدیریت ریسک غیر ضروری هدر می‌دهید.

نمودار شدت خطر / احتمال ریسک را مشخص و اولویت آن را تعیین کنید. خطرات احتمال بالا / شدت بالا مهم هستند و شما باید تلاش زیادی در جهت مدیریت این موارد انجام دهید. خطرات احتمال پایین / شدت بالا خطرات بالقوه و خطرات احتمال بالا / شدت کم در اولویت بعدی قرار دارند، اگرچه ممکن است بخواهید استراتژی‌های مختلفی برای هر یک از آنها اتخاذ کنید.

کاربرگ مربوط به این ابزار از طریق این لینک قابل دریافت می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 0 Average: 0]

سید وحید مرتضوی

مدیر محتوای اکوموتیو، کارشناسی ارشد بهینه سازی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن