اخبار استارتاپی

تامین نیاز مبرم بیماران دیالیزی با محصول دانش بنیان

معاون علمی و فناوری از تامین نیاز بیماران دیالیزی توسط شرکتهای دانش بنیان خبر داد.

در سفر استانی سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به خراسان رضوی و با همراهی حجت الاسلام و المسلمین احمد مروی متولی آستان قدس رضوی، از دانش فنی و خط تولید فیلم های چندلایه فرآورده های تزریقی و ملزومات دیالیز صفاقی رونمایی شد تا گامی بلند در مسیر تأمین نیاز بیماران کلیوی به این فرآورده ها با دانش فنی بومی و تولیدات ایران ساخت برداشته شود.

ستاری در این مراسم رونق اقتصاد کشور را در گروی ایجاد میدان و زیست بوم لازم برای شرکت‌های دانش بنیان دانست و گفت: این که شرکت ها و صنایع بزرگ از شرکت های دانش بنیان حمایت کنند و بازار را در اختیارشان قرار دهند موضوعی است که بر آن تاکید داریم و راه توسعه اقتصاد دانش بنیان می دانیم. روش نوآورانه و محصول دانش بنیانی که در این همکاری تولید شده است، به زودی جایگزین روش های مرسوم بازار خواهد شد و این موقعیتی در بومی سازی محصولاتی است که تا پیش از این در انحصار چند شرکت محدود بود.

ستاری از رونق کسب و کارهای دانش بنیان با کمک صنایع و شرکت های بزرگ گفت و ادامه داد: بازار بزرگی توسط شرکت ثامن دارو در اختیار یک شرکت دانش بنیان قرار گرفته است و با بومی شدن این فناوری که تا پیش از این وارداتی بود می تواند ضمن کمک به نیاز کشور، ارزش افزوده قابل توجهی را برای کشور به ارمغان بیاورد.

وی پیشرفت را در گروی برون سپاری پژوهش های فناورانه به کسب و کارهای دانش بنیان دانست و گفت: لازم است در هر شرکتی کار تحقیق و توسعه انجام شود اما زمانی این واحد موفق است که کار خود را برون سپاری کند و نوآوری از شرکتی حاصل می شود که تمام زمان و نیروی انسانی خود را برای حل یک مسأله صرف می کند. این نوآوری ها حاصل میدان دادن به شرکت هایی است که نوآوری خود را درگیر صرف مسأله می کنند و این روش اثرمندتری برای کمک به توسعه فناوری در کشور است.

به گفته معاون علمی و فناوری، بیش از ۵هزار شرکت دانش‌بنیان و هزاران استارتاپ که ضمن ایجاد اشتغال برای نیروی انسانی دانش آموخته و خلاق، میلیاردها تومان ارزش افزوده خلق کرده اند، حاصل میدان دادن به همین نوآوری ها است.

ستاری، با بیان این که ایران جزو برترین های حوزه زیست فناوری در منطقه است بیش از ۲۲ داروی زیست فناور توسط بیش از ۶۰۰ شرکت دانش بنیان فعال این حوزه ایرانی ساخت شده است و باید از این پتانسیل در مسیر توسعه اقتدار و توانمندی جمهوری اسلامی استفاده کنیم. این حوزه اقتدار آفرین برای کشور است و محدودیت های همچون تحریم ها همواره زاینده نوآوری بوده است.

وی از حمایت معاونت علمی و فناوری برای تأمین زیرساختی و زیست بوم همکاری کسب و کارهای دانش بنیان با صنایع بزرگ گفت و افزود: بیش از ۶۰درصد صادرات محصولات دانش بنیان ایران ساخت به حوزه زیست فناوری اختصاص دارد و اگر می خواهیم پیشرفت و توسعه پایدار را تجربه کنیم، باید به این شرکت ها زمینه و میدان بدهیم. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز به طور کامل آماده است تا از ترویج این فرهنگ و رونق همکاری های شرکت های دانش بنیان بخش خصوصی و شرکت های بزرگ حمایت کند.

تأمین نیازهای بیماران دیالیزی با محصول دانش بنیان ایران‌ساخت

ستاری در خصوص تامین دستگاه برای بیماران دیالیزی گفت: این دستاورد دانش بنیان ایران ساخت، لفاف‌های چندلایه صنایع دارویی شامل انواع: فیلمهای بسته بندی سرنگ و سایر تجهیزات پزشکی ساخته و به بازار عرضه می کند.

وی افزود: ۹۰ درصد از نیاز بیمارانی که نیازمند انجام دیالیز صفاقی هستند با این تولیدات تأمین و فرآیند انجام دیالیز صفاقی اکنون در داخل کشور دانش فنی این فرآیند، بومی شده است. دیالیز در تصفیه خون بیماران دچار نارسایی کلیه استفاده می‌شود و دارای انواع همودیالیز و دیالیز صفاقی است.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 0 Average: 0]
منبع
مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا