اخبار استارتاپیکارآفرینی و استارتاپ

از ۴ محصول دانش بنیان پارک پردیس رونمایی شد

در هجدهمین اجلاس سالیانه و جشنواره برترین‌های پارک پردیس علاوه بر رونمایی از ۴ محصول دانش‌بنیان، از ۱۰ شرکت برتر این پارک با حضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری تقدیر شد.

هجدهمین اجلاس سالیانه و جشنواره برترین های پارک پردیس امروز با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور به صورت آنلاین و حضوری در محل این پارک برگزار شد. در این مراسم از ۴ محصول دانش‌بنیان این پارک رونمایی شد که به این شرح است:

جک رباتیک رفع انسداد و ترمیم جداره چاه‌های عمیق آب

پایین رفتن سطح آب زیرزمینی در سال‌های گذشته و به دنبال آن نشست زمین، موجب می‌شود تا دیواره‌های چاه آسیب دیده و یا به دلیل ریزش، دچار دفرمگی یا انسداد شود. لذا به جهت حفظ چاه و پرهیز از تحمیل هزینه‌های گزاف ناشی از تخریب آن، ترمیم چاه از اهمیت بالایی برخوردار است.

جک چاه هیدرولیک یک شرکت دانش بنیان با وزن حدود ۵۰۰ کیلوگرم، با ۴ فک باز شونده یکپارچه قادر است انواع و اشکال مختلف دفرمگی و انسداد دیواره چاه را با ضریب اطمینان بالا بر طرف کند.

این جک با قرارگیری در محل دفرمگی، با فشار هیدرولیکی حدود ۲۰۰ بار، نیروی ۵۰ تنی به دیواره چاه وارد کرده و با به عقب راندن دیواره‌ها، دفرمگی یا انسداد دیواره چاه را ترمیم می‌کند. سپس بار دوم جک با حمل یک تکه ورق فلزی مواج به محل عملیات برگشته و مجددا با ایجاد فشار هیدرولیکی، ورقه فلزی را به دیواره پرس می‌کند تا از این طریق از ایجاد دفرمگی و ریزش مجدد در آن قسمت از چاه جلوگیری شود. خریداران این محصول شرکت‎های آب و فاضلاب کشور و پیمانکاران آب و فاضلاب و حفاران و پیمانکاران چاه آب هستند.

طراحی ۴ فک با توان پوشش دهی چاه‌های قطر ۱۰ تا ۱۶ ضریب اطمینان بالا در رفع انسداد و دفرمگی طراحی این جک به صورتی است که امکان گیر کردن آن در چاه بسیار کم است و چنانچه به هر دلیلی در چاه گیر کند، تمام اجزای آن به راحتی جدا شده و به صورت تکه تکه از چاه خارج می‌شود. بازرسی حین عملیات توسط دوربین در این محصول پیش‌بینی شده است.

نمونه‌هایی از جک‌های رفع انسداد، در برخی کشورهای خارجی ساخته شده، ولی به دلیل تحریم‌ها و نرخ ارز، واردات آن به هیچ عنوان توجیه اقتصادی ندارد. ضمن اینکه پشتیبانی ربات توسط سازنده خارجی به دلیل تحریم‌ها امکان پذیر نیست. ساخت این محصول در داخل، با هزینه حدود یک چهارم قیمت محصول خارجی امکان پذیر است. به علاوه با توجه به تحریم‌ها واردات لوازم یدکی نیز گران و با مشکلات زیادی روبرو بوده و عملا دریافت خدمات پس از فروش، ممکن نیست. همچنین هزینه پیمانکاری خارجی بسیار سنگین است.

ربات بازرس تونل‌های شبکه انتقال و فوق توزیع

این ربات به منظور بازرسی از داخل تونل‌های انتقال برق فشار قوی و تشخیص عیوب و موارد غیر مجاز، از جمله ریزش دیواره تونل، ریزش آب، حرارت بالا، انتشار گاز، آتش‌سوزی، حضور حیوانات موذی، حضور افراد غیر مجاز بدون نیاز به حضور نیروی انسانی ساخته شده است.

این ربات طی قرارداد پژوهشی با برق منطقه‌ای تهران ساخته شده است، اما این ربات جهت بازرسی انواع تونل‌های تاسیسات شهری، معادن و … قابل استفاده خواهد بود.

این ربات می‌تواند تونل را به صورت اتوماتیک بازرسی کرده و یا با استفاده از دستگاه کنترل پنل، توسط اپراتور جهت انجام بازرسی از نقاط خاص کنترل شود. طی هر بازرسی، کلیه تصاویر دریافتی از تونل از طریق تکنولوژی پردازش تصویر، با تصاویر قبلی مقایسه شده و هرگونه تغییر در ظاهر تونل را به عنوان عیوب در نظر می‌گیرد. همچنین وضعیت حرارت کابل‌ها و آتش‌سوزی احتمالی از طریق پردازش تصاویر دریافتی از دوربین حرارتی نصب شده روی این ربات کنترل می‌شود. میزان انتشار انواع گازها، دود، درجه حرارت و رطوبت نیز توسط سنسورهای نصب شده روی ربات بررسی می‌شود.

تصاویر تونل به همراه داده‌های به دست آمده از پردازش تصویر و سنسورها، به صورت آنلاین روی دستگاه کنترل پنل نمایش داده می‌شود. به محض مشاهده هر گونه عیب در تونل، ربات اپراتور را توسط آلارم مطلع می‌کند. در نهایت گزارش بازرسی به صورت اتوماتیک ارائه خواهد شد.

از این طریق ضمن حذف خطر حضور نیروی انسانی در تونل، بازرسی در هر لحظه ممکن شده و خسارات احتمالی ناشی از خطا در بازرسی یا بازرسی دیر هنگام به شدت کاهش خواهد یافت. نمونه این ربات در تونل “سرن” مورد استفاده قرار گرفته است.

ربات‌های مشابهی که در سایر کشورها ساخته شده‌اند، در تونل‌های ایران قابل استفاده نیستند. زیرا زیر ساخت‌ تونل‌ها در ایران استاندارد نبوده، دارای پیچ و خم و شیب زیادی بوده، فضای آن کوچک و تجهیزات داخل آن به صورت مرتب نصب نشده‌اند. لذا عبور ربات‌های خارجی که برای تونل‌های بدون پیچ و شیب با قطر بزرگ طراحی شده‌اند، از داخل چنین تونل‌هایی امکان پذیر نیست. هزینه ساخت و راه‌اندازی این ربات در داخل، حدود ۰.۱ قیمت نمونه چینی آن است، در حالی که خدمات پس از فروش برای ربات‌های خارجی با توجه به تحریم‌ها یا غیر ممکن یا بسیار گران خواهد بود.

دستگاه ترریسی کارگاهی

یک شرکت دانش بنیان نوع ۲ با طراحی و ساخت دستگاه ترریسی کارگاهی اقدام به تولید زخم‌پوش‎هایی کرده است که این زخم پوش‌ها دارای تأییدیه دانش‌بنیان است.

از این دستگاه برای ساخت میکروالیاف پلیمری از محلول‌های پلیمری استفاده می‌شود. این میکروالیاف می‌توانند به صورت بی بافت یا پس از فراورش با دستگاه‌های بافندگی به صورت بافته شده به عنوان پانسمان‌های پیشرفته برای درمان زخم‌های دیابتی و بستر استفاده شوند.

علاوه بر این، الیاف تولیدی با روش ترریسی برای ساخت فرش، موکت، پوشاک، مواد غذایی و استحکام دهنده‌های لیفی استفاده می‌شوند. همچنین، الیاف تولیدی می‌توانند برای صنایع هوا-فضا و نظامی نیز مورد استفاده قرار گیرند.

از مهمترین ویژگی‌های این دستگاه می‌توان به فرایند بومی سازی شده، قیمت فروش پایین‌تر حتی نسبت به نمونه چینی، امکان تغییر در ادوات و قسمت‌های دستگاه با توجه به سفارش مشتری و مشاوره با تیم فنی شرکت داخلی به صورت مستمر اشاره کرد.

در حال حاضر، این دستگاه با هدف ساخت میکرو الیاف مورد استفاده در تجهیزات پزشکی (پانسمان‌های پیشرفته پزشکی) ساخته شده است. اما این توانمندی در تیم تحقیق و توسعه شرکت وجود دارد که در صورت نیاز سایر صنایع نیز، دستگاه مورد نظر با تغییرات مورد نظر مشتری ساخته و عرضه شود.

ردیاب پیگ چهار اینچ با قابلیت مانور بالا

ردیاب پیگ چهار اینچ با قابلیت مانور بالا قابلیت ردیابی انواع پیگ‌ها با قابلیت عبور از زانویی ۹۰ درجه لوله چهار اینچ را دارد. مشتریان این محصول شرکت ملی گاز ایران و وزارت نفت و نیرو هستند. این محصول دارای ابعاد بسیار کوچک با قابلیت ردیابی انواع پیگ چهار اینچ گیر کرده در عمق ۶ متری مدفون در زیر خاک با قابلیت عبور از زانویی ۹۰ درجه است.

این محصول تجاری‌سازی شده و نمونه‌های مشابه داخلی و خارجی محصول دارای ابعاد بسیار بزرگتر بوده و در نتیجه قابلیت استفاده در خطوط تغذیه شهری چهار اینچ با قابلیت عبور از زانویی ۹۰ درجه را ندارند.

برترین شرکت‌های پارک پردیس

علاوه بر مراسم رونمایی، از ۱۰ شرکت برتر این پارک در حوزه‌های مختلف تقدیر شد، ضمن آنکه دو شرکت که بیشترین همکاری با این پارک داشتند مورد تجلیل قرار گرفتند. برترین‌های این بخش به این شرح است:

برترین سازمان‌های همکار پارک پردیس

 • شرکت برق منطقه‌ای تهران بزرگ: تامین زیر ساخت پایدار برق پارک و تعریف همکاری و عقد قرارداد پژوهشی با شرکت‌های عضو پارک
 • شرکت برتر پیشگام نیکوکاری در ایفای مسوولیت اجتماعی
 • یک شرکت فعال در حوزه توسعه نرم افزارهای پرداخت
 • شرکت‌های برتر مرکز رشد در توسعه اقتصادی و کسب بازار
 • یک شرکت فعال در حوزه نرم افزار و تولید پلتفرم‌های نرم افزاری به دلیل انعقاد ۵ میلیارد ریال قرارداد با مجموعه‌های بزرگ مانند ایرانسل و آسیا تک و آغاز صادرات محصولات به جمهوری آذربایجان

شرکت برتر مرکز رشد فناوری نخبگان

 • یک شرکت فعال در حوزه فناوری‌های زیستی و تولید پانسمان‌های پیشرفته به دلیل جذب ۲۰ میلیارد ریال قرارداد مشارکت و جذب سرمایه، اجرای ۳ پروژه پژوهشی با سایر دستگاه‌ها و اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو

شرکت برتر صادر کننده

 • یک شرکت فعال حوزه زیستی و تولید داروهای نوترکیب به دلیل صادرات داروهای بیولوژیک به ارزش تقریبی ۱.۴ میلیون یورو به کشورهای همجوار در سال ۱۳۹۸

شرکت برتر در همکاری فناورانه با طرف‌های خارجی

 • یک شرکت فعال در حوزه مکانیک و تعمیرات اساسی توربین‌های گازی به دلیل قرارداد همکاری در اورهال توربین با کشور روسیه

شرکت برتر در همکاری با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی داخلی

 • یک شرکت فعال در حوزه نرم افزار و تولید پلتقرم‌های اداری و مالی به دلیل تعریف ۸ پروژه همکاری مشترک با دانشگاه‌های مطرح کشور در قالب پایان‌نامه، کارآموزی و به کارگیری اعضای هیات علمی در پروژه‌های پژوهشی

شرکت برتر در تولید و توسعه فناوری

 • یک شرکت دانش بنیان فعال در حوزه نرم افزار و تولید پلتفرم‌های سازمانی به دلیل طراحی و تولید ۳ محصول جدید شامل “سامانه شبیه‌سازی سه بعدی محیط (فالکون)”، “سامانه کنترل و نظارت بر محیط‌های صنعتی (فینتورینگ)” و “سخت‌افزار مدیریت شبکه پایانه‌های فروش” و توسعه و ارتقای یک محصول با عنوان “سامانه سرزمین هوشمند پارت”

شرکت برتر در ارتقا و توسعه سازمانی

 • یک شرکت فعال در حوزه نرم افزار و تولید پلتفرم‌های سازمانی به دلیل افزایش ۳۰ درصدی شاغلین و کسب ۹ عنوان و گواهی جدید

هم افزای برتر

 • یک شرکت فعال در حوزه طراحی و ساخت سامانه‌های توموگرافی به دلیل همکاری با دو شرکت عضو پارک به ارزش ۱.۲ میلیارد ریال

برترین شرکت پارک

 • یک شرکت دانش بنیان فعال در زمینه نرم افزار و سخت افزار به دلیل توسعه متوازن شرکت در ابعاد فنی، اقتصادی و سازمانی در سال ۱۳۹۸
به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: 1 Average: 5]
منبع
ایسنا

یک نظر

 1. همش که نوشتید یک شرکت فعال در فلان حوزه… اسم ندارن اینا؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا