اکوسیستم

حمایت ۱۰۰۰ میلیارد ریالی از توسعه فناوری و تولید اشتراکی در مرکز هم‌آفرینی نیوا

نخستین توافق‌نامه بین صندوق پژوهش و فناوری البرز و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای توسعه و احداث مراکز توسعه و تولید، به ارزش 1000 میلیارد ریال منعقد شد.

خدمات حقوقی کسب و کار

به گزارش فارس و به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، مرکز توسعه قراردادی وینوا در مرکز هم‌آفرینی شهید سلیمانی با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهوری و رییس جهاد دانشگاهی افتتاح شد.

روح‌الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهوری، در این مراسم با اشاره به نقش بخش خصوصی در رونق طرح‌های تولیدی و دانش‌بنیان گفت: در این میان، صندوق پژوهش و فناوری استان البرز جزء معدود صندوق‌های مبتنی بر بخش خصوصی واقعی است که به طور عملی و اجرایی توسعه اقتصاد دانش‌بنیان را در دستور کار قرار داده است.

دهقانی افزود: مایه افتخار است که عده‌ای از مال خود برای آینده فرزندان این کشور می‌گذرند. سرمایه‌گذاری در فناوری و نوآوری، می‌بایست به عنوان یک ضرورت فرهنگی ترویج پیدا کند. این مرکز با سهم بسیار اندک معاونت علمی، در زمان بسیار کم و در زمانه‌ای که عده‌ای ترجیح می‌دهند سرمایه خود را در حوزه‌های دیگری سرمایه‌گذاری کنند، در حوزه دانش‌بنیان سرمایه‌گذاری کرد کا این امر از یک نگاه دوراندیشانه نشئت می‌گیرد و شایسته تقدیر است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به این‌که حمایت از کارآفرینی، تولید و نوآوری، در راستای ارزش‌های دینی و معنوی است، افزود: در این شب که مصادف با میلاد منجی عالم بشریت است، افتتاح این مرکز نیز دارای معنایی مقدس و بارقه‌هایی از نور امید و پیشرفت است. هیچ کاری به اندازه ایجاد اشتغال و زمینه‌سازی برای کسب روزی حلال توسط جوانان مقدس نبوده و در دین آسمانی که بخش عمده‌ای از عبادت در آن کار کردن و تلاش است. در دین مبین اسلام، اشتغال و تولید، به عنوان یک عبادت ارزش‌گذاری شده و مورد تأکید قرار گرفته است.

وی افزود: مراکز هم آفرینی بر پایه دارایی‌های فکری و ارزش‌های نامشهود شکل‌گرفته‌اند. جهان به سمت و سویی حرکت کرده که دارایی‌های مشهود جای خود را به دارایی‌های نامشهود داده‌اند و در نمونه‌های موفق کسب و کارهای ثروت‌آفرین دنیا، بخش قابل توجهی از سرمایه‌ها به دارایی‌های فکری اختصاص دارد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری ادامه داد: در دوره کنونی توسعه زیرساخت، خریداری تجهیزات و ایجاد زیرساخت‌ها صرفه اقتصادی ندارد. بسیاری از تجهیزات صنعتی باید حداقل بیست ساعت در روز کار کنند تا توجیه اقتصادی داشته باشند. مراکز هم‌آفرینی فرصت‌هایی هستند و فرصتی فراهم می‌سازند تا صاحبان فناوری و نوآوری بتواند در یک مرکز مشترک تولید را به صورت اشتراکی انجام دهند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری ادامه داد: تعامل و همکاری سه مجموعه صندوق پژوهش و فناوری البرز، جهاد دانشگاهی و پژوهشگاه رویان، سازمانی پرافتخار و ارزشمند است که حجم قابل توجهی از افتخارات آن، پنهان بوده و متواضعانه و کم‌تر رسانه‌ای می شود. مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاد دانشگاهی باید شکوفا و به ظرفیتی برای ایجاد اشتغال گسترده در این زیست بوم یکصد هکتاری تبدیل شود ما نیز آمادگی داریم تا از تحول این زیرساخت عظیم به فضای مساعد اشتغال و ارزش‌آفرینی جوانان استان البرز تبدیل شود.

حمایت ۱۰۰۰میلیارد ریالی از توسعه فناوری

در این مراسم ۳ تفاهم‌نامه و موافقت‌نامه با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری، رئیس جهاد دانشگاهی و رئیس پژوهشگاه رویان به امضا رسید.

نخستین توافق‌نامه بین صندوق پژوهش و فناوری البرز و معاونت علمی برای توسعه و احداث مراکز توسعه و تولید قراردادی به ارزش ۱۰۰۰ میلیارد ریال در منعقد شد. تفاهم‌نامه دوم بین معاونت علمی و صندوق پژوهش فناوری در خصوص تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی در مراکز نوآوری امضا شد.

افتتاح مرکز توسعه قراردادی

مرکز توسعه قراردادی در مساحت ۷۴۰۰ متر مربع با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و صندوق پژوهش و فناوری غیر دولتی استان البرز، به بهره برداری رسیده است. در این مرکز، فعالان فناوری‌های برق و الکترونیک، نفت، بالادستی و پایین دستی گاز پتروشیمی، صنعت غذا، ساختمان فعالیت می‌کند. این مجموعه در کم‌تر از هفت ماه به همت و همکاری دست‌اندرکاران و سهام‌داران بخش خصوصی به سرانجام رسیده است.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

سید وحید مرتضوی

مدیر محتوای اکوموتیو، کارشناسی ارشد بهینه سازی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا