رپرتاژ

معرفی ۶ ابزار مهم برای پیشبرد برنامه وفاداری مشتری

وفاداری مشتری به معنای تمایل مشتری به تکرار خرید از یک برند خاص است. داشتن چنین مشتری‌هایی برای هر کسب‌وکاری از جمله رستوران‌ها، بسیار مهم خواهد بود. برای وفادار کردن مشتری‌ها، بهترین راه استفاده از برنامه‌های وفاداری مشتری خواهد بود. در مطلب « برنامه وفاداری مشتری چیست » این موضوع را به طور کامل بررسی کرده‌ایم و توصیه می‌کنیم حتماً برای آشنایی بیش‌تر با این برنامه‌ها، مطلب عنوان شده را مطالعه کنید.

مشتریان وفادار، به دلیل تجربه مثبتی که درگذشته با رستوران داشته‌اند، به‌احتمال زیاد به‌صورت مداوم به رستوران باز می‌گردند و به دیگران نیز توصیه می‌کنند.

داشتن مشتریان وفادار برای رستوران، به‌عنوان یکی از عوامل کلیدی موفقیت، از اهمیت زیادی برخوردار است. مشتری‌های وفادار، در واقع اصلی‌ترین منابع درآمدی برای رستوران‌ها و کسب‌وکارهای دیگر هستند.

روش‌های وفادارسازی مشتریان رستوران

رستوران یکی از کسب‌وکارهایی است که باید برای پیشرفت و دوام در این صنعت، مشتری‌های وفادار را به خود جذب کند. یکی از منابع اصلی برای رستوران‌ها، افرادی هستند که مدام در حال سفارش از آن‌ها هستند. باتوجه‌به این موضوع، اهمیت زیادی دارد که شما از روش‌های صحیح برای وفادارسازی مشتری‌ها استفاده کنید.

در ادامه با ما باشید تا انواع روش‌های وفادار مشتری در رستوران را با هم بررسی کنیم:

 1. ارائه خدمات باکیفیت: ارائه خدمات باکیفیت و رعایت نکاتی مانند دقت در سفارش‌گیری، سرعت در ارائه غذا و نوشیدنی، پاسخگویی به نیازهای مشتریان و جلب رضایت آن‌ها، می‌تواند به وفاداری مشتریان کمک کند.
 2. برنامه‌های وفاداری: بی‌شک این روزها بهترین روش برای وفادارسازی مشتری‌ها، این است که از انواع برنامه وفاداری مشتری استفاده کنید. این برنامه‌ها باتوجه‌به نیازها و انتظارات مشتری‌ها طراحی شده‌اند و بیش‌ترشان به‌صورت خودکار و هوشمند کار می‌کنند.
 3.  پاسخگویی درست به شکایات و انتقادات: اگر به دنبال اعتماد و وفاداری مشتری‌ها هستید، لازم است در زمان نیازشان به‌درستی به انتقادات، پیشنهادها و حتی شکایاتشان پاسخ دهید. این کار باعث می‌شود مشتری‌ها با کسب‌وکار شما احساس نزدیکی و وفاداری داشته باشند.

برنامه وفادارسازی در رستوران چگونه کار می‌کند؟

روند کار برنامه وفاداری مشتری در رستوران بسیار ساده، اما کاربردی است. در ادامه می‌توانید به شکل خلاصه با این پروسه آشنا شوید.

 1. ثبت‌نام در برنامه: مشتریان می‌توانند در برنامه وفاداری رستوران ثبت‌نام کنند. در این مرحله، ممکن است اطلاعات شخصی مشتری برای استفاده در آینده از طریق ایمیل یا پیامک جمع‌آوری شود.
 2. جمع‌آوری امتیازها: امتیازها معمولاً برای هر خرید مشتری در رستوران به او تعلق می‌گیرد. این امتیازها معمولاً برای خرید بعدی مشتری قابل‌استفاده هستند.
 3. وفاداری مشتریارائه تخفیف‌ها و مزایا: مشتریان با جمع‌کردن امتیازهای خود، می‌توانند از تخفیف‌هایی مانند کوپن‌های تخفیف، تخفیف برای خرید بعدی و یا هدایای رایگان بهره‌مند شوند.
 4. ارائه برنامه‌های ویژه: برای جذب و نگهداشت مشتریان وفادار، برنامه‌های ویژه‌ای مانند رویدادهای خاص، پیشنهادهای اختصاصی و یا دسترسی به منوهای ویژه برای آن‌ها ارائه می‌شود.
 5. پایش و تحلیل عملکرد: رستوران‌ها می‌توانند با پایش و تحلیل عملکرد برنامه وفاداری، به دنبال بهبود آن باشند. این پایش و تحلیل می‌تواند شامل جمع‌آوری اطلاعات مانند کارایی کوپن‌های تخفیف، تحلیل بازدهی برنامه وفاداری و یا نظرسنجی مشتریان باشد.

هدف و مزایای برنامه وفاداری چیست؟

هدف اصلی برنامه‌های وفاداری در رستوران، جذب و نگه‌داشتن مشتریان وفادار است. البته یکی دیگر از اهداف این برنامه‌ها، افزایش میزان سوددهی خواهد بود که در نتیجه جذب مشتری‌های جدید ایجاد خواهد شد.

 

با ایجاد یک برنامه وفاداری، رستوران‌ها می‌توانند از مزایای زیر بهره‌مند شوند:

 • جذب مشتریان: با ارائه تخفیف‌ها و مزایا به مشتریان، رستوران‌ها می‌توانند آن‌ها را به خود جذب کنند و در نتیجه آمار فروش و سوددهی خود را بالاتر ببرند.
 • نگه‌داشتن مشتریان: زمانی که بتوانید نظر و توجه یک مشتری را جلب کنید و او به شما احساس خوبی داشته باشد، احتمال کمی دارد که برای خریدهای بعدی به سراغ برندهای دیگر برود.
 • افزایش فروش: به‌واسطه این برنامه‌ها می‌توانید مشتریان جدید جذب کرده و مشتری‌های قدیمی را وفادارتر کنید. بالارفتن آمار مشتری‌ها با افزایش میزان فروش در کسب‌وکار شما ارتباط مستقیمی دارد.
 • تبلیغات رایگان: مشتریان وفادار به طور معمول به دیگران در مورد رستوران توصیه می‌کنند و این می‌تواند به‌عنوان تبلیغات رایگان برای رستوران عمل کند.
 • تحقیقات در مورد بازار: با پایش و تحلیل عملکرد برنامه وفاداری، رستوران‌ها می‌توانند به دنبال شناخت بهتر بازار و نیازهای مشتریان خود باشند و در کیفیت خدمات و برنامه‌های خود بهبود ایجاد کنند.

کارآمدترین برنامه‌های وفاداری در رستوران

برای وفادارسازی مشتری در رستوران، برنامه‌های مختلفی وجود دارد که هر یک از آن‌ها می‌تواند به‌عنوان یک راهکار مؤثر در جذب و نگه‌داشتن مشتریان وفادار عمل کند. در زیر، به برخی از بهترین و کارآمدترین برنامه‌های وفاداری در رستوران اشاره می‌کنیم:

 1. برنامه‌های امتیازدهی: در این برنامه، به‌ازای هر خرید مشتری، امتیازی به او تعلق می‌گیرد که در خرید بعدی قابل‌استفاده است. این برنامه، به مشتریان احساس ارزشمندبودن، می‌دهد و آن‌ها را به خود جذب می‌کند.
 2. برنامه تخفیف‌های ویژه: در این برنامه، تخفیف‌های ویژه برای مشتریان وفادار ارائه می‌شود. این تخفیف‌ها می‌توانند شامل تخفیف برای خرید بعدی، تخفیف برای پرداخت آنلاین یا تخفیف برای سفارش‌ها بیشتر باشد.
 3. وفاداری مشتریبرنامه رویدادهای خاص: برنامه رویدادهای خاص برای مشتریان وفادار رویدادهای خاصی برگزار می‌کند. این رویدادها می‌توانند شامل جشن تولد در رستوران، شام عشق و یا سرو غذا به هر دلیل خاص دیگری باشد.

چه ابزاری‌هایی به پیشبرد اهداف برنامه وفاداری مشتری کمک می‌کنند؟

خوشبختانه این روزها برای این که بتوانید سریع‌تر به اهداف وفادارسازی مشتری‌ها دست پیدا کنید، ابزارهای بسیار زیادی وجود دارند. هر کدام از این ابزارها به نحوه باعث تسهیل ارتباط شما با مشتری می‌شوند. نکته جالب اینجاست که همه آن‌ها توسط «اسمارت ایکس» عرضه می‌شوند و شما از بابت تهیه آن‌ها هیچ دردسری نخواهید داشت.

 1. CRM: ارتباطات و تعامل مشتری با کسب‌وکار را در جهت بالابردن رضایت او و افزایش سودآوری شرکت، بهبود می‌دهد.
 2. SMART WIFI: با ایجاد دسترسی راحت‌تر برای مشتری‌ها، امکان تعامل بیش‌تر و استفاده از امکاناتی مانند ثبت نظر یا سفارش آنلاین را فراهم می‌کند.
 3. SMART CUSTOMER CLUB: باشگاه مشتریان هوشمند به طور کامل به صندوق فروشگاه شما متصل است و اطلاعات جامعی در مورد مشتری‌ها جمع‌آوری می‌کند.
 4. CUSTOMER EVALAUTION SYSTEM: یکی از بهترین ابزارهای مفید در برنامه وفاداری مشتری، سیستم ارزیابی مشتری است که می‌تواند نتیجه کارها و تلاش‌های شما را نشان دهد.
 5. GAMIFICTION: روشی خلاقانه برای جذب طیف گسترده‌ای از مشتری‌ها با سلیقه‌ها و انتظارات مختلف که همگی از طریق گیمیفیکیشن با کسب‌وکار شما آشنا شده‌اند.
 6. RESERVATION SYSTEM: اگر مشتری‌ها بدانند که از قبل جای ثابتی در رستوران شما دارند، احتمالاً بسیار آسوده‌خاطرتر از خدماتتان استفاده می‌کنند و این کار تنها با اجرای سیستم رزرواسیون اصولی امکان‌پذیر است.

استفاده از کدام برنامه وفاداری را ترجیح می‌دهید؟

همان‌طور که بررسی شد، روش‌های مختلفی برای وفادارسازی مشتری وجود دارد که هر کدام به شکلی عمل می‌کنند. در میان آن‌ها برنامه وفاداری مشتری بهترین گزینه خواهد بود که مخصوصاً در رستوران‌ها بسیار کاربرد دارد.

وفاداری مشتری

نرم افزار باشگاه مشتریان رستوران اسمارت ایکس یکی از ابزارهای کمکی است که شما می‌توانید برای رسیدن به اهداف برنامه وفاداری مشتری از آن استفاده کنید.  این ابزار کاربرد بسیار گسترده‌ای داشته و می‌تواند به‌صورت کاملاً هوشمند عمل کند. در نهایت هم باید اشاره کنیم که برای تهیه این ابزار می‌توانید به اسمارت ایکس سر بزنید و برای اطلاعات بیش‌تر با متخصصان این مرکز در تماس باشید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟
[Total: ۱ Average: ۵]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *